Mávate bolesti? Nemusíte hneď siahať po voľnopredajných tabletkách z lekárne či silných liekoch na predpis. Existujú doslova stovky rastlín a byliniek, ktoré dokážu uľaviť od akejkoľvek bolesti – od reumy, cez migrény až po popáleniny. Čítajte ďalej a dozveďte sa viac.
Mnohé farmaceutické prípravky sú síce efektívne a z času na čas aj užitočné, avšak môžu byť aj veľmi nebezpečné. Dobrou správou je, že je tu pre váš problém aj iné riešenie.
Takmer ku každému farmaceutickému lieku existuje rastlina, ktorá robí to isté, no oveľa bezpečnejšie, hovorí botanista James. A. Duke, autor Zelenej príručky farmácie o liečivých potravinách. Lekár James N. Dillard, autor knihy Riešenia pre chronické bolesti k tomu dodáva:
„Bez ohľadu na to, ako dobre trafíte liek na predpis, ľudia s chronickými bolesťami nedospejú ku kompletnej úľave. Je to veľký problém a medicínska komunita nerobí dobrú prácu, aby ho vyriešila.“
Pred tým než sa podujmete na riešenie vašich bolestí, musíte najprv prestať konzumovať nekvalitnú stravu. Tá mnohé z nich totiž priamo vyvoláva.
Moderná západná diéta, pozostávajúca z vysoko spracovaných potravín, cukrov a modifikovaných sacharidov a zároveň ochudobnená o čerstvé ovocie a zeleninu, blokuje schopnosť nefarmaceutických prípravkov bolesť zastaviť.
Po tom, ako toto napravíte, môžete svoju pozornosť obrátiť na herbálne prípravky, ktoré skutočne aj prinášajú výsledky. Existuje napríklad vyše 60 druhov esenciálnych olejov na bolesť, ktoré majú analgetické účinky.
Okrem olejov existujú aj mnohé bylinky s podobnými účinkami. Tuto uvádzame 16 najlepších.
1, 2 a 3. Zázvor, Kurkuma, Svätá bazalka
Tieto bylinky formujú takzvané trio v ajurvédskej medicíne. Všetky 3 majú protizápalové účinky.
Kurkurma (zložka v karí) obsahuje kurkurmíny, ktoré zmierňujú zápalové stavy ako napríklad reumatoidná artritída alebo psoriáza.
Podľa Výskumného inštitútu metodistov v Indianapolise „pre každú z týchto byliniek existuje celá databáza vedeckých dôkazov“, uvádza doktor James Dillard, autor knihy Riešenia pre chronické bolesti.
4. Diablov pazúr (Harpagophytum procumbens)
Táto, nie príliš lákavo znejúca bylinka, je výborná pre liečbu mnohých zdravotných problémov. Medzi nich patria napríklad problémy s pečeňou či pálenie záhy.
Má tiež protizápalové účinky a znižuje bolesti pri artritíde, bolesti hlavy a problémy s driekovou chrbticou.
Zdravotné centrum pri Univerzita v Marylande publikovalo niekoľko štúdií, ktoré preukázali vysokú úspešnosť liečby Osteoartritídy práve Diablovým pazúrom.
5. List z americkej brezy (Betula lenta)
Listy z tohto stromu pôsobia podobne ako kortizol, liek na predpis používaný pri poruchách endokrinného systému, artritídy, lupusu, kožných ochoreniach, autoimunitných chorobách a mnohých ďalších.
Hlavnou chemickou látkou nachádzajúcou sa v listoch severoamerickej brezy je metylsalicylát, látka podobná kyseline salicylovej používanej v aspiríne.
Ide o zlúčeninu, ktorá má nasledovné účinky:
- protikŕčovité
- analgetické
- sťahujúce
- protiplesňové
- diuretické
- detoxikačné
- znižujúce oxidačné poškodenia pokožky (zastavuje vrásky)
- zlepšujúce cirkuláciu
Okrem uvedených účinkov tiež podporuje v tele sekréciu enzýmov. Ide o prvú naozaj silnú látku, ktorá sa začala používať na úľavu od bolestí.
6. Gaultheriova esenciálna silica (Wintergreen essencial oil)
Rovnako ako pri listoch zo severoamerickej brezy, gaultheriova silica obsahuje 85 až 99% metylsalicylátu, ingredienciu podobnú tej v aspiríne.
7. Kôra z vŕby bielej (Salix alba)
Aktívnou látkou kôry z vŕby bielej je salicín, ktorý telo pretvára na kyselinu salicylovú. V tele pôsobí tak, že znižuje hladinu prostaglandínov, látok podobných hormónom, ktoré môžu spôsobovať bolesti a zápaly.
A k tomu, kôra bielej vŕby nespôsobuje podráždenie žalúdka alebo vnútorné krvácanie, ako tomu často býva pri aspiríne.
Táto bylinka je vhodná na využitie pri nasledovných zdravotných problémoch:
- menštruačné bolesti
- bolesti svalov
- artritída
- pooperačné bolesti kolien a pri výmene bedrových kĺbov
Ďalej je ju možné využiť aj na podporu cirkulácie krvi a pri zmierňovaní opuchov.
8. Kapsaicín
Nájdete ho v čili papričkách, feferónoch a v menšom množstve aj v bežnej paprike. Ide o taký malý zázrak pri odstraňovaní rôznych bolestí.
Kapsaicín, hlavná účinná zložka, dočasne znecitlivie nervové zakončenia nazývané C-vlákna, ktoré sú zodpovedné za zaznamenávanie bolestivých podnetov. Dokáže znížiť bolesť až na obdobie 3-5 týždňov, počas ktorých C-vlákna znovuzískajú svoju citlivosť.
Jediná 60 minútová aplikácia pri pacientoch s neuropatickými problémami efektívne znižuje bolesť až na 12 týždňov.
Pacienti v Novoanglickom centre pre bolesti hlavy znižujú intenzitu svojej migrény tak, že si aplikujú kapsaicínový krém do blízkosti nosných dierok.
9. Kyselina gama linoleová (GLA)
GLA sa nachádza v mnohých olejoch zo semien.
Podľa Univerzity v Marylande, ľudia konzumujúci túto esenciálnu mastnú kyselinu dokážu výrazne zmierniť nervové bolesti doprevádzajúce cukrovku.
10. Čerešne
V dôsledku prítomnosti zlúčenín nazývaných antokyány – tie isté fytonutrienty, ktoré dávajú čerešniam ich červené zafarbenie – dospejete k zníženiu širokého spektra bolestí.
Tieto látky blokujú zápaly a tlmia činnosť enzýmov zodpovedných za bolesť podobne, ako to robia aspirín, liek naproxen a ďalšie nesteroidné protizápalové lieky.
Hovorí sa, že čerešne majú zo všetkých potravín najsilnejšie protizápalové účinky. To ich robí ideálnymi pri ochoreniach akou je napríklad artritída.
11. Aquamín
Ide o prípravok vyrobený z červenej morskej riasy a je extrémne silný na úľavu od bolesti.
V štúdii publikovanej v Denníku výživy (Nutrition Journal) ho užívalo 70 dobrovoľníkov s artritídou. V priebehu mesiaca sa u nich znížila bolesť až o 20% a tiež zaznamenali nižšiu stuhnutosť v porovnaní so skupinou poberajúcou placebo.
Okrem zníženia bolesti aquamín napomáha aj obnove kostného tkaniva, pretože je bohatý na vápnik a horčík.
12. Arnica
Je výbornou herbálnou voľbou pre krémy, ktoré sa po intenzívnom tréningu vmasírujú do pokožky. Tiež je vhodná pri akútnych úrazoch a dokonca aj na aplikáciu po operáciách.
Je známa ako prírodný zabijak bolesti hlavne medzi atlétmi a jogínmi.
Získava sa z rovnomenného kvetu rastúceho v Európe. Má predovšetkým protizápalové účinky, no jej skutočný liečiaci účinok nie je zatiaľ presne známy.
13. Mäta pieporná
Mäta alebo pepermint, ako sa často tiež nazýva, sa najčastejšie používa ako prírodný prostriedok pri týchto potiažach:
- bolestiach zubov
- nepohodlí vyplývajúceho z nadúvania a plynatosti čriev
- problémoch s kĺbmi
- podráždenosti
- bolestiach hlavy a svalov
14. Kadidlovník pravý (Boswelia)
Táto bylinka sa získava zo stromu kadidlovníka. Jeho živica sa využíva na zablokovanie chemických reakcií, ktoré spôsobujú zápaly a teda bolesť.
Ajurvédski vedci využívajú kadidlovník po celé stáročia na liečbu artritídy a chorôb zapálených čriev (Ulcerózna kolitída a Cronova choroba).
15. Bromelín (Bromelain)
Tento prírodný, bolesti znižujúci enzým sa nachádza v čerstvom ananáse. Výskumy ukázali, že je účinný v znižovaní hladiny prostalglandínov, hormónom podobných zlúčenín zodpovedných za naštartovanie zápalov.
Bromelín je vhodný predovšetkým pre ľudí trpiacim na artritídu, choroby vyznačujúce sa svalovo-kostrovým napätím a u poúrazových stavoch.
Uvedený enzým je tiež nápomocný pri liečbe svalov a spojivových tkanív.
16. Brusnicový džús
Trpíte záchvatmi žalúdočných vredov? Vredy vznikajú zvyčajne v dôsledku patogénu zvanom Helikobakter pyroli, ktorý napáda výstelku žalúdka a tenkého čreva.
Brusnicový džús dokáže helikobaktera zabiť a tým znížiť či úplne odstrániť vaše bolesti. Preto namiesto siahania po antibiotikách, zničte túto baktériu spôsobujúcu vredy a zápaly močových ciest pomocou brusníc.
Pridaj komentár