Rakovina v súčasnosti predstavuje jednu z popredných príčin úmrtí ľudí vo svete. Predstihla už aj srdcovocievne ochorenie, ktoré doteraz v rebríčku viedli.
Predpokladá sa, že asi tretina nádorov je spôsobená tým, čo konzumujeme. Správnou stravou dokážeme predísť alebo niekedy dokonca vyliečiť toto závažné ochorenie.
V tomto článku vám predstavíme zoznam 16 potravín, ktorých konzumácia je spojená s vyšším rizikom vzniku rakoviny.
1. Potraviny s vysokým obsahom solí, nakladané alebo údené
Vyhnúť by ste sa mali mäsu, ako sú slanina, klobása a saláma s vysokým obsahom tuku a soli.
Nakladané potraviny sú rovnako nadmerne solené. Z tohto dôvodu ich konzumácia zvyšuje riziko vzniku hlavne rakoviny hrubého čreva a rakoviny žalúdka.
2. Diétne potraviny
Diétne potraviny, ako sú mrazené alebo balené potraviny označované za „diétne“ alebo „nízkotučné“, vrátane sladených limonád, obsahujú umelé sladidlá. Z nich najhorší je aspartám, no rovnako nebezpečné sú aj sacharín alebo sacharóza.
Boli uskutočnené početné štúdie, ktoré ukazujú, že aspartám spôsobuje viaceré ochorenia, ako rakovina, vrodené vývojové chyby a srdcové problémy.
3. Popcorn z mikrovlnky
Do bežných vrecúšok popcornu určených do mikrovlnky sa pridávajú mnohé nebezpečné chemické látky. Najvýznamnejšou z nich je kyselina perfluóroktánová (PFOA).
Môžeme ju nájsť aj v teflónovom materiáli. Podľa nedávnej štúdie na Kalifornskej univerzite bol zistený jej súvis s neplodnosťou žien.
4. Ovocie v ne-bio kvalite
Ovocie, ktoré nie je v bio kvalite, je často kontaminované mnohými nebezpečnými látkami. Najčastejšie to bývajú pesticídy, atrazín, tiodikarb a organofosfáty, ako aj vysoko koncentrované dusíkaté hnojivá.
Atrazín je zakázaný v európskych krajinách, ale i napriek tomu sa tu stále používa. Postrekuje sa na burinu, čím spôsobuje vážne problémy u ľudí, a to najmä v ich reprodukčnom systéme.
5. Balené zemiakové lupienky
Táto chutná pochúťka obsahuje vysoké množstvo tukov a kalórií, čím ľahko priberiete na váhe.
Štúdia publikovaná v časopise New England Journal of medicine zistila, že konzumácia len 1 malého balenia zemiakových lupienok denne spôsobuje nárast hmotnosti až o 1 kg v priebehu jedného roka.
Okrem toho, že lupienky obsahujú trans-tuky, môžu zvýšiť cholesterol u väčšiny ľudí. Ich nadmerný objem soli zasa spôsobuje vysoký krvný tlak.
6. Alkohol
Konzumácia alkoholu je druhou najčastejšou príčinou vzniku rakoviny, hneď po užívaní tabaku.
Zatiaľčo príležitostná a mierna konzumácia alkoholu môže byť zdravá a vedie k zníženiu rizika ochorení srdca, jeho nadmerná konzumácia spôsobuje zlyhanie srdca, mŕtvicu a náhlu smrť.
7. Konzervované paradajky a paradajkové pretlaky
Výstelka väčšiny konzerv je vyrobená za pomoci použitia chemickej látky, ktorá sa nazýva bisfenol-A, alebo BPA.
Paradajky sú mimoriadne nebezpečné kvôli ich vysokej kyslosti, vďaka čomu sa BPA rýchlejšie vstrebáva do samotných paradajok.
8. Spracované mäso
Všetko spracované mäso obsahuje množstvo chemických a konzervačných látok, ako je dusičnan sodný, ktorý udržiava mäso lahodné a čerstvé na pohľad.
Tieto látky sú však známe karcinogény. Údenie mäsa je zvlášť škodlivé, pretože mäso môže pritiahnuť decht počas procesu údenia.
9. Losos chovaný na farmách
Lososy sa vykrmujú neprirodzenou stravou a sú kontaminované s chemikáliami, antibiotikami, pesticídmi a inými známymi karcinogénmi.
Žijú vo veľmi stiesnených podmienkach. Sú kontaminované 30-krát vyšším množstvom morských vší než má voľne žijúci losos. Chovaný losos je často vykrmovaný chemikáliami, ktoré majú za úlohu vyvolať jeho typické červeno-ružové sfarbenie.
10. Umelé sladidlá
Umelé sladidlá nie sú problémom len vyššie spomínaných diétnych nápojov, ale aj ich samostatné používanie ako sladidla.
Pribúdajú vedecké dôkazy o tom, že umelé sladidlá (najmä aspartám) sa v tele rozkladajú na smrtiace toxíny. K najznámejším patrí diketopiperazín (DKP). Pri jeho spracovaní v žalúdku dochádza k premene na iné chemikálie, ktoré môžu spôsobiť rakovinu, najmä nádory na mozgu.
11. GMO plodiny
Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) nevykonáva žiadne testovacie postupy na GMO plodinách.
Jediná ľudská štúdia, ktorá bola publikovaná, ukázala, že tieto cudzie gény sa prenášajú do DNA baktérií v tráviacom systéme.
12. Spracovaná biela múka
Dnešné mlyny na výrobu múky už nečakajú na prirodzené vybielenie múky, ale bielia ju chemickou látkou, ktorá sa nazýva plynný chlór.
Úrad pre ochranu životného prostredia (EPA) uvádza, že plynný chlór je nebezpečne dráždivý. Vysoká dávka tohto plynu môže byť smrteľná.
13. Hydrogenované oleje
Všetky rastlinné oleje obsahujú vysoké množstvo omega-6 mastných kyselín. Ich nadbytok môže spôsobiť zdravotné problémy, ako sú srdcové ochorenia, rôzne druhy rakoviny, najmä rakovina kože.
V tele musíte mať rovnováhu medzi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami. Pokúste sa preto užívať dostatok omega-3 mastných kyselín či už v potravinách (avokádo, ľanový a konopný olej) alebo vo forme doplnkov (najlepšie sú živočíšne zdroje omega-3 kyselín ako napríklad olej z tresčej pečene).
14. Červené mäso
Červené mäso je zvlášť nebezpečné, najmä čo sa týka rizika vzniku rakoviny hrubého čreva.
Štúdia uskutočnená v USA zahrňovala takmer 150 000 ľudí vo veku 50 až 74 rokov. Zistila, že dlhodobá konzumácia červeného mäsa výrazne zvýšila prípady rakoviny hrubého čreva.
15. Rafinované cukry
Rakovinu vyživuje všetko sladké. Táto skutočnosť je známa už dlhé roky.
Laureát Nobelovej ceny za medicínu Otto Warburg v roku 1931 zistil, že rakovinové nádory sa živia cukrom, ktorý potrebujú pre svoj rast.
16. Limonády
Sladené limonády sú plné prázdnych zdrojov kalórií, ktoré spôsobujú priberanie na váhe a prispievajú k vzniku epidémie obezity.
Nadmerná konzumácia týchto limonád spôsobuje, že sa hladina cukru vyhrotí, čo vedie až k zápalom, inzulínovej rezistencii a neskôr dokonca k aj k rakovine.
Milan
No so mnou to nie je až tak špatné,okrem slaniny a masa nič ostatné nekonzumujem.
lubomír
Poučné na úpravu stravovacieho návyku