Leto môže byť ešte ďaleko, no nikdy nie je príliš skoro popremýšľať o tom, ako si ochrániť svoju pokožku. Pre väčšinu ľudí to znamená natrieť sa opaľovacími krémami, ktoré marketingové spoločnosti odporúčajú na každom kroku.
Zatiaľ čo my potrebujeme ochranu, aby sme predišli popáleninám kože, celkom sa vyhýbať slnečným lúčom nie je ideálne.
Prečo sa nemôžeme slnku úplne vyhýbať
Slnko zabezpečuje, že sa v tele vyrobí D, ktorý je dôležitý pre celú radu metabolických procesov v našom organizme.
V poslednej dobe sme si však vytvorili zo slnka strach a výsledkom toho je, že tak ako dospelí, ako aj deti natierame rôznymi toxickými a hormonálne aktívnymi látkami.
Veda už dlho poukazuje na skutočnosť, že to, čo si dávame na kožu, končí v našom tele, a to veľmi rýchlo. Početné štúdie z celého sveta skúmali opaľovacie krémy, vyhodnocovali ich zložky a ako prenikajú do pokožky po o aplikácii.
Jedna štúdia, ktorú uskutočnila Fakulta farmácie na Univerzite v Manitobe v Kanade, sa snažila vyvinúť metódu kvantifikácie vplyvu bežných opaľovacích krémov. Výsledky preukázali výrazný prienik bežných opaľovacích krémov do pokožky, čo znamená, že všetky ich chemikálie vstúpili do viacerých telesných tkanív.
Štúdia publikovaná v časopise Environmental Health Perspectives zasa ukázala výrazný pokles hormonálnych chemických aktívnych látok, ktoré sa bežne nachádzajú v produktoch osobnej starostlivosti potom, čo účastníci prešli na čistejšie výrobky.
Tieto chemikálie zahŕňajú oxybenzon, triclosan, parabény, ftaláty a ďalšie. Všetky uvedené zložky sa nachádzajú vo väčšine populárnych opaľovacích krémov.
Takže, ponúka sa ďalšia otázka: Mali by sme sa znepokojovať nad tým, že nám látky používané na výrobu opaľovacích krémov vstupujú do krvného obehu?
Spoločnosti vyrábajúce opaľovacie krémy, ktorých zisk plynie z predaja opaľovacích krémov nám vravia, že báť sa nemáme čoho. O dôveryhodnosti mnohých korporácií sme sa však už presvedčili viackrát na vlastnej koži.
Nebolo to tak dávno, ako firmu Johnson & Johnson uznali vinnou za to, že úmyselne uviedla na trh detský púder s obsahom rakovinotvornej látky. To je presne dôvod, prečo sme chceli upozorniť na článok publikovaný v časopise Huffington Post s názvom „S dovolením, potrebujem svoje dieťa natrieť týmto toxickým smrtiacim krémom.“
V uvedenom článku matka Sarah Kallies hovorí, aká je vyčerpaná z toho, ako sa snaží vyznať v dnešnom svete a robiť to najlepšie pre svoje dieťa, keď všetko, všetko nás pomaly zabíja.
Veda tvrdí, že každý nákup, ktorý pre svoje dieťa urobí, existujú na jednej strane tvrdenia „aké je to úžasné“ a na strane druhej varovania o toxicite. Preto upozorňuje na to, aké mätúce to môže byť pre rodičov.
Sme zaplavení množstvom informácií, ktoré sa líšia v závislosti od zdroja na množstvo rôznych tém, takže je ťažké rozhodnúť sa bez toho, aby sme si dvakrát všetko nezhodnotili. Vieme, že rôzne chemikálie nájdené v opaľovacích krémoch sú toxické a tiež vieme, že naša pokožka absorbuje čokoľvek, čo si na ňu natrieme.
Nižšie uvádzame niekoľko príkladov týchto chemikálií.
1. Oxybenzon
Táto zložka je v skutočnosti najviac znepokojujúca. Môžeme ju nájsť vo väčšine populárnych opaľovacích krémov. Používa sa preto, aby účinne absorbovala ultrafialové svetlo. Verí sa, že spôsobuje hormonálnu nerovnováhu a poškodenie buniek, ktoré by mohlo podporiť rakovinu.
Ako uvádza americká nezisková organizácia Environmental Working Group (Pracovná skupina pre životné prostredie):
„Chemický oxybenzone, bežne používaný v opaľovacích krémoch, preniká do pokožky, dostáva sa do krvného obehu a pôsobí ako estrogén v tele. Môže vyvolať alergické reakcie.
Údaje sú predbežné, ale štúdie preukázali vzájomný vzťah medzi vyššími koncentráciami oxybenzonu a poškodením zdravia. Jedna štúdia spojila oxybenzone s endometriózou starších žien.
Ďalšia štúdia zistila, že ženám, ktoré mali vyššiu úroveň oxybenzonu počas tehotenstva, sa narodili dcéry s nižšou pôrodnou váhou.“
Existujú mnohé ďalšie štúdie o uvedenej chemikálie.
Napríklad, jedna štúdia uskutočnená na Katedre klinickej a experimentálnej endokrinológie na Univerzite v Göttingene v Nemecku pozorovala regulačné účinky na expresiu receptora pre oxybenzon, ktoré naznačujú narušenie tvorby hormónov štítnej žľazy.
Štúdia z Inštitútu farmakológie a toxikológie na Univerzite v Zürichu zasa zistila, že oxybenzon môže tiež napodobniť účinky estrogénu v tele a podporiť rast rakovinových buniek.
Štúdia prevedená Queensland Cancer Fund Laboratories na Inštitúte zdravotného výskumu Queensland v Austrálii skúmala význam systémovej absorpcie opaľovacích krémov. Výskumníci zistili, že oxybenzone potláča rast buniek a syntézu DNA a spomaľuje progresiu v prvej zo štyroch fáz bunkového cyklu. Zistili tiež, že opaľovací krém spôsobuje mitochondriálny stres.
Štúdia publikovaná v časopise Health Science na Národnom inštitúte pre vedy o zdraví v Japonsku skúmala UV stabilizátory používané v obaloch potravín ako plastové prísady. Bolo zistené, že niektoré UV stabilizátory v opaľovacích krémoch mali estrogénne účinky v teste MCF-7 buniek rakoviny prsníka, rovnako ako v teste na nevyspelých potkanoch.
Testovali celkom 11 UV stabilizátorov. 20 druhov benzofenónov bolo testovaných s použitím rovnakého testu, ktorý preukázal ich estrogénnu aktivitu.
Tento zoznam by mohol pokračovať ďalej a ďalej.
2. Retinylpalmitát (syntetická forma vitamínu A)
Štúdia uskutočnená americkými vládnymi vedcami naznačuje, že retinylpalmitát môže urýchliť rozvoj kožných nádorov a poškodení, keď sa aplikuje na pokožku za prítomnosti slnečného žiarenia.
„Retinylpalmitát vybralo Centrum pre bezpečnosť potravín a aplikovanú výživu pre fotografickú toxicitu a testovanie fotokancerogenity na základe čoraz častejšieho používania tejto látky v maloobchodných kozmetických výrobkoch používaných pri opaľovaní,“ hovorí správa amerického Národného toxikologického programu.
Ako vysvetľuje Dr. Joseph Mercola, opaľovacie krémy tak môžu v skutočnosti zvýšiť rýchlosť, pri ktorej sa rakovinotvorné bunky rozvíjajú a rozšíriť rakovinu kože, pretože obsahujú syntetický vitamín A a jeho deriváty, retinol a retinylpalmitát.
3. Vonné prísady
Vôňa sa vzťahuje na rad škodlivých chemikálií, ktoré narúšajú hormonálnu tvorbu.
Najčastejšie používané látky na zvýraznenie vône krémov na opaľovanie sú parabény, ftaláty a syntetické pyžmo.
Vystavenie sa slnečnému žiareniu vás môže ochrániť pred rakovinou
Slnko nie je také zlé, ako je občas prezentované v médiách. Firmy sa totiž viac zaujímajú o zisk a nie o ľudí. Ak by nám hovorili pravdu, že slnečné žiarenie nás môže ochrániť pred rakovinou, potom by sme si nekupovali ich opaľovacie krémy.
Rovnako niektoré štúdie preukázali toto spojenie, že primerané množstvo slnečného žiarenia nás môže skutočne ochrániť pred rakovinou kože.
Ako už pravdepodobne viete, ľudia potrebujú slnečné žiarenie, aby získali vitamín D. Spáleniny od slnka sú skutočne znepokojujúce a existujú mnohé štúdie, ktoré ich spájajú so vznikom melanómu. Avšak vzhľadom k širokej škále faktorov, ako sú kultúrne zmeny a marketingové kampane, sa naša pokožka údajne stala menej odolná voči slnku. Nie je to pravda.
Ak trávite väčšinu času na slnku, vaša pokožka sa prispôsobí a vybuduje si prirodzenú imunitu. Sme prirodzene stavaní na to, aby sme prijímali slnečné svetlo. Existujú alternatívne spôsoby, ako sa môžete ochrániť pred spálením od slnka.
Môžete si zakúpiť prírodné opaľovacie krémy bez škodlivých chemikálií. Spochybňovanie reklám zadávaných veľkými výrobcami opaľovacích krémov je zásadné pre naše zdravie v dnešnej dobe informačného povedomia.
Len 10% všetkých prípadov rakoviny sa pripisuje všetkým formám radiácie a UV žiarenie je veľmi malou časťou širokého spektra žiarení.
Keď za rakovinu kože automaticky viníme slnko, tak nezamýšľame sa nad inými príčinami vzniku tohto ochorenia. Arzén, nájdený v celej rade prípravkov, ktoré používame v domácnosti, pesticídy či konzervanty sú zrejme jej hlavnou príčinou.
Opaľovacie krémy obrovskou mierou prispievajú k hromadeniu toxínov v tele, ktoré sú absorbované za niekoľko sekúnd po aplikácii.
Nie je dôležité vedieť, čo si dávame do tela?
V súčasnosti žijeme v kultúre, kde sa bojíme slnka, ktoré sa ironicky považuje za zdroj všetkého života na Zemi. Je dôležité uvedomiť si, že strach sa nakoniec prejaví ako realita.
Slnko má mnohé zdravotné prínosy, takže používanie prírodných produktov zabezpečí, že získate tieto prínosy, zatiaľ čo udržíte svoju pokožku v bezpečí.
Zdravšie alternatívy
Keď si budete kupovať opaľovacie krémy, nezabudnite si prečítať etikety, aby ste sa vyhli tomu, že si zakúpite opaľovacie krémy obsahujúce toxické chemikálie. Všetky použité prísady môže byť niekedy ťažké nájsť. Ak však navštívite obchody s prírodnou kozmetikou, ušetríte pátranie po nich.
Hľadajte opaľovacie krémy, ktoré obsahujú zinok a minerály s titánom, na rozdiel od aktívnych zložiek uvedených vyššie.
Uvedomte si, že najlepšia ochrana proti slnku je tieň a oblečenie. Nie je potrebné nosiť so sebou opaľovací krém zakaždým, keď trávite čas na slnku.
Opaľovací krém neumožňuje telu absorbovať vitamín D zo slnka. Takže, ak plánujete ostať na slnku krátku dobu, vynechajte opaľovací krém a radšej si doplňte vitamín D, vďaka ktorému si udržíte dobré zdravie.
Kokosový olej telu poskytuje 8. faktor ochrany proti slnku, keď príde do kontaktu so slnečným žiarením. To znamená, že hoci ochrana nie je príliš vysoká, stále vám pomôže.
Ak by ste ho používali častejšie, neposkytne vám len ochranu proti slnku, ale tiež hydratuje vašu pokožku, čím bude menej náchylná na spálenie. Môžete tiež skombinovať prírodné opaľovacie krémy s kokosovým olejom.
Na začiatku dňa strávenom na slnku použite prírodný opaľovací krém a po niekoľkých hodinách si na pokožku aplikujte kokosový olej, ktorý vás prirodzene ochráni pred slnečným žiarením a navyše hydratuje pokožku.
Záver
Vyskúšali ste už predtým kokosový olej proti slnečnému žiareniu? Alebo ste použili iné prírodné výrobky?
So svojimi skúsenosťami sa s nami podeľte vo svojich komentároch pod článkom.
Ingrid
Už roky používam na opaľovanie kokosový olej a každý mi dohovára, že nemá žiadny uv faktor. Mne to proste vyhobuje.