Ploštica posteľná je tá posledná vec, ktorej by ste sa chceli obávať na dovolenke. Môže premeniť oddychový výlet na pravý opak. To však nie je to najhoršie. Okrem pokazenej dovolenky sa môže ľahko stať, že si drobné ploštice zavlečieme aj domov.
Dnes vám prezradíme zopár užitočných trikov, ako ploštice odhaliť a čo musíte urobiť, aby ste sa ich zbavili a spolu so zážitkami a suvenírmi z dovolenky si nepriniesli domov aj týchto neželaných hostí.
Uvedené rady sa vám zídu aj vtedy, ak necestujete, no chcete sa vyhnúť problému s plošticami vo vašej domácnosti.
Čo sú ploštice posteľné?
Ploštice predstavujú parazitický hmyz.
Tvarom sú malé, hnedé, s oválnym telom, vďaka čomu sa podobajú jablčnému jadierku. Živia sa krvou a dokážu sa úžasne zachytiť na batožine alebo odevoch.
Sú neuveriteľne drobné a preto je ťažké si ich všimnúť.
Čo robiť pred cestou
Po prvé, neberte si so sebou na dovolenku vankúš alebo prikrývku z domu – to im poskytuje ďalšie miesto, aby sa tam ukryli a vy ste si ich takto priniesli domov.
Zabaľte si baterku na obhliadku vašej izby len čo prídete a tiež pre obhliadku vašej batožiny na konci výletu.
Svetlo sfarbená a plastová batožina je najlepšia, pretože ploštice nemajú radi plast a svetlé farby. Navyše, na takýchto povrchoch ploštice aj ľahšie odhalíte.
Pribaľte si aj biele vrecká na odpadky v prípade, že budete potrebovať oddeliť nejaké veci, na ktorých sa tento hmyz prichytí.
Čo urobiť po príchode do hotela
Zatiaľ čo vykonanie inšpekcie sa vám môže zdať trochu prehnané, budete radi, že ste si našli na to čas, ak, bohužiaľ, nejakú plošticu skutočne nájdete.
Kontrola vašej miestnosti hneď po príchode je ideálna. Položte si batožinu na tvrdý povrch ako napríklad pult alebo do vane radšej než na koberec alebo posteľ.
Na kontrolu postelí, kobercov, gauču či kresiel použite niečo s tvrdým okrajom, ako je napríklad kreditná karta. Baterku použite na kontrolu tmavých rohov skríň a zásuviek.
Najdôležitejšie je skontrolovať priestor, kde spíte. Pomaly zdvihnite každý roh matraca, aby ste skontrolovali každé miesto potenciálneho zamorenia. Zamorené obliečky sa vyznačujú plošticovými fekálnymi zvyškami (tmavohnedé alebo červenkasté škvrny).
Nezabudnite na zadnú časť postele, samonosný podklad pre matrac, stenu za posteľou, vankúše a každú štrbinu, ktorú môžete vidieť.
Zvyčajne v hoteloch je posteľná bielizeň biela, vďaka čomu ľahšie uvidíte tmavú plošticu. Neuskladňujte nič pod posteľ a počas pobytu si nechávajte všetku obuv vo voľnom priestore.
Ako zistím, či mám ploštice?
Najbežnejší spôsob, ako zistíte, že máte ploštice, je, keď sa pozriete dole a uvidíte malé škvrny na svojom tele.
Zvyčajne svrbia, sú červené, pripomínajú ranu po uštipnutí komárom a sú nepríjemné.
Ploštice posteľné nechávajú často rovné línie uštipnutí, namiesto toho, aby rozširovali svoju stopu ako iný hmyz, ktorý vás uštipne.
Predíďte plošticiam pri návrate domov
Na to, aby ste ostali v bezpečí, prineste všetku batožinu alebo infikované predmety do garáže alebo iného priestoru, ktorý sa nenachádza priamo vo vašom dome.
Vyberte všetky veci a vykonajte ďalšiu kontrolu s baterkou. Všetko oblečenie vyperte v horúcej vode.
Horúca voda usmrtí všetky ploštice. Suché neumývateľné položky hoďte do sušičky a nechajte ich v nej pri vysokej teplote pol hodinu.
Nakoniec povysávajte svoju batožinu a hneď potom vyhoďte vrecko zachytávajúce nečistoty do smetí.
Čo robiť, keď nájdete ploštice doma
Ploštice majú tendenciu zdržiavať sa v priestoroch, v ktorých ľudia spia alebo tam, kde je veľmi rušno, ako napríklad školy alebo hotely.
Ploštice sa rady ukrývajú v posteľných konštrukciách, matracoch a samonosných podkladoch na matrace, pretože milujú časti domu, kde sa zdržiavajú ľudia dlhší čas.
Vzhľadom k tomu, že ploštice majú plochý tvar, dajú ich nájsť v puklinách a štrbinách izieb a nábytku. Dokonca prechádzajú cez štrbiny v stenách alebo potrubné rúrky.
Keďže majú radi teplo, môžu sa ukryť aj v počítačoch a nabíjacích portoch či iných elektrických zariadeniach.
Ako zastavíte ich šírenie
Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste z vášho domu urobili miesto, ktoré nie je lákavé pre ploštice.
Často vysávajte posteľ, matrace a koberce, aby ste odstránili ploštice a vajíčka. Zalepte všetky trhliny s inštalatérskou páskou a udržte posteľ izolovanú od steny.
Odstráňte obsah vysávačov v plastových tesniacich vreciach a ihneď ho vyhoďte von do smetí. Rovnako ako pri oblečení, umyte a sušte posteľnú bielizeň pri vysokej teplote každý týždeň.
Vankúše nechajte v sušičke pri vysokej teplote asi 20 minút. Kvôli bezpečnosti nedovoľte, aby sa plachty dotýkali podlahy alebo kobercov.
Upratovanie postele a podlahy eliminuje počet miest na úkryt a pomôže vám jasnejšie vidieť tento nepríjemný hmyz.
Záver
Pomyslenie na ploštice nás všetkých znervózňuje. Určite sa nimi nechcete zaoberať, keď cestujete alebo sa vrátite domov z dovolenky. Prijatím potrebných opatrení sa dokážete vyhnúť tomu, aby vás ploštice otravovali a stresovali.
Nezabudnite, že ak sa rozšíria príliš a zamoria celú vašu domácnosť, na ich kompletné odstránenie budete musieť zavolať profesionálov – deratizérov. Tomu sa však je dobré vyhnúť.
Barbara
Nuž, to je neuveriteľné! Že ja sa mám starať a inšpekciu robiť na dovolenke?! Ja idem tam relaxovať a nie robiť kontrolu ploštíc! Toto predtým nikdy nebolo, to len v tomto obrovskom chaose zvanom „demokracia“ je rozšírená táto pliaga! Mimochodom, tieto opatrenia by mali vedieť a robiť všetci, čo poskytujú ubytovanie a ak majú plošticami zamorené izby, mali by mať zakázané podnikanie a hlavne veľkú pokutu si zaslúžia!
Zita
Presne tak !