Bylinky majú často medicínske účinky, dokážu človeka zrelaxovať a hojne sa využívajú aj na dochucovanie rôznych jedál v kulinárstve.
Dobrou správou je, že si ich nemusíte kupovať len sušené z obchodov, ale mnohé z nich si môžete dopestovať aj sami doma v obyčajnej vode.
Dnes vám ukážeme ako sa konkrétne bylinky pestujú.
Najlepšie na tomto spôsobe pestovanie je, že bylinkám dokonca ani len nemusíte pravidelne vymieňať vodu alebo ich presádzať a stále budú presne také, ako keby ste ich dopestovali v záhradke.
Jedinou výnimkou sú kôpor, koriander a horčica, ktoré je potrebné zasadiť najprv do pôdy a až neskôr preniesť do vody. U týchto by totiž semienka vo vode nevyklíčili, lebo majú iný typ koreňov.
Návod ako pripraviť rastlinky na pestovanie
Najprv si zadovážte odrezky byliniek a vložte ich do pohára s čistou vodou. Najlepšie je na to použiť nebublinkovú minerálnu vodu, pretože tá je bohatá na minerálne látky.
Nepoužívajte chlórovanú vodu, pretože chlór by mohol poškodiť tkanivá rastliny.
Prípadne môžete použiť vodu z vodovodu, no nechajte ju odstáť cez noc. Vhodná voda na tento účel je aj dažďová voda.
Ako nádobu môžete použiť sklenené alebo plastové fľaše, džbány alebo poháre. Lepšie sú nepriesvitné, pretože korene by nemali byť príliš vystavené svetlu. Na tento účel môžete sklenené nádoby previazať napríklad papierom.
Tma pomôže zabrániť rastu vodných rias v nádobe a na koreňoch.
Nádoby ako sú fľaše s úzkym hrdlom sú pre vodné pestovanie byliniek lepšie, lebo udržujú rastlinku vzpriamenú. Hrdlo však nesmie byť uzavreté, aby sa umožnilo voľnému prúdeniu vzduchu a dýchaniu rastlín.
Keď máte pripravené nádoby, vezmite odrezky byliniek 15 až 20 cm dlhé a zo spodných častí odstráňte listy. Tie by totiž mohli začať vo vode hniť.
V prípade byliniek ako je rozmarín vymieňajte spočiatku vodu 1x za týždeň. Keď po 2 až 6 týždňoch začnú rásť korienky, nemusíte už vymieňať vodu.
Aby ste urýchlili rast koreňov, vezmite kôru z vŕby a na noc ju namočte do vlažnej vody. Potom túto vodu použite ako hnojivo na urýchlenie tvorby korienkov. Použiť na to môžete aj špeciálne zakoreňovacie hnojivo.
Po zapustení korienkov ich potom môžete presadiť do pôdy.
10 byliniek, ktoré môžete pestovať doma vo vode
No a teraz sa už poďme pozrieť na 10 liečivých byliniek, ktoré si dokážete sami doma dopestovať počas celého roka.
1. Rozmarín – Korienky drevnatej bylinky rozmarínu potrebujú zvyčajne trocha viac času na svoj rozvoj. V období jari zvyknú rásť rýchlejšie. Držte rastlinku na slnečnom mieste.
2. Šalvia – Vezmite odrezky na jar (alebo z kúpenej živej rastlinky v inom ročnom období) a vložte ich do vody. Umiestnite ju na svetlé miesto v dobre vetranej miestnosti, keďže šalvia je náchylná na pleseň.
3. Mäta – Táto bylinka obsahuje vysoké množstvo prchavých éterických látok, ktoré vyvolávajú pocit chladu na pokožke či v ústnej dutine pri nezmenenej teplote. Je to bylinka, ktorá sa vo vode pestuje najľahšie.
4. Estragón – Vezmite čerstvé odrezky a umiestnite ich do vody na teplé a svetlé miesto. Existuje viacero druhov estragónu – napríklad francúzsky na varenie alebo ruský do šalátov.
5. Bazalka – Táto bylinka raste vo vode pomerne dobre a ľahko. Vložte odrezky do vody predtým než sa rozvinú kvety a umiestnite ich na slnečnom mieste.
6. Spearmint – Spearmint je prírodný hybrid mäty a podobne ako ona sa aj ľahko pestuje vo vode.
7. Tymian – Vezmite čerstvé odrezky počas jari alebo skorého leta predtým, než začne kvitnúť, vložte ich vody a sprejujte časti nad vodou, aby nevyschli. Počas rastu tymian ostrihávajte, aby ste podporili rast konárikov.
8. Oregano – Vložte čerstvé odrezky oregano do vody a počas rastu odštipujte púčiky.
9. Medovka lekárka – Zadovážte si zopár čerstvých odrezkov v lete alebo v jeseni a umiestnite ich do vody na teplé miesto. Po 3 až 4 týždňoch vyrastú korienky. U medovky častejšie vymieňajte vodu, prípadne, ak to počasie dovolí, nechajte ju vonku pred domom alebo na balkóne. Z lístkov si môžete pripraviť čaj.
10. Stevia – Steviu si môžete pridávať do nápojov alebo čaju na osladenie, pričom na rozdiel od cukru nemá takmer žiadne kalórie. Pestujte ju z čerstvých odrezkov na slnečnom a teplom mieste.
Milan
Zakorenit vo vode a šup do kvetináča
Vin
Ja mám mätu, medovku a bazalku v záhradke. Článok nie je tak celkom pravda…. Vo vode vám nič z toho dlho nevydrží.
redakcia
Článok sa nemyslí tak, že sa majú pestovať celý čas vode, ale len do zapustenia korienkov.
Eliška
super ,mám dotaz-můžu pěstova i v paneláku?-můžu poprosit poslat na email
děkuji