Väčšina z nás nepije vodu, v ktorej sa varila ryža. Jednoducho ju po dovarení vylejeme do umývadla. To je však chyba, ktorú robíme, lebo si nie sme vedomí jej vynikajúcich účinkoch na naše telo.
Preto, odteraz vždy, keď dovaríte ryžu a ostane vám z nej v hrnci voda, prelejte ju do pohára, nechajte vychladnúť a potom ju vypite.
Táto voda je plná prospešných látok, o ktorých si viac povieme v tomto článku. Takže, čo dokáže pre vaše zdravie vykonať jediný pohár ryžovej vody?
1. Dobrý zdroj energie
Ryžová voda je plná sacharidov, čo znamená energia. Ľudské telo potrebuje sacharidy na výrobu energie.
Jeden pohár ryžovej vody hneď zrána je skvelý spôsob, ako začať deň. Nie je preto divu, že napríklad typickými raňajkami v Ázii býva práve ryžová polievka.
Vodu z ryže môžete piť vždy aj vtedy, keď sa cítite unavení alebo, keď máte málo energie.
2. Predchádza zápche
Ryžová voda je bohatá na vlákninu a uľahčuje pohyb potravy v črevách.
Okrem toho, jej obsah škrobu podporuje rast prospešných črevných baktérií.
3. Zabraňuje dehydratácii
Počas vykonávania fyzických aktivít, ako sú cvičenie alebo niektoré druhy manuálneho zamestnania, stráca naše telo veľa tekutín prostredníctvom potu.
Ryžová voda je výborný spôsob ako doplniť nielen tekutiny, ale aj stratené minerály a elektrolyty.
4. Najlepší domáci liek pre virálne infekcie
Ryžová voda sa často používa pri liečbe horúčky, pretože zabraňuje strate tekutín. Ďalej dodáva telu živiny a urýchľuje proces hojenia.
5. Lieči hnačku
Ryžová voda pomáha nielen pri zápche, ale tiež pri hnačke. Je účinným prostriedkom na hnačku tak u dospelých, ako aj u detí.
Hlavne novorodenci a batoľatá sú náchylné na infekcie čriev a hnačka sa u nich musí liečiť veľmi rýchlo, pretože by mohlo dôjsť k nebezpečnej dehydratácií a zlyhávaniu obličiek.
Jedna štúdia zistila, že ryžová voda bola veľmi účinná pri kontrole a zastavovaní hnačiek u malých detí.
6. Predchádza rakovine
Pravidelne pitie ryžovej vody dokáže predchádzať niektorým druhom rakoviny, hlavne u orgánov tráviaceho traktu ako sú žalúdok či hrubé črevo.
7. Predchádza Alzheimerovej chorobe
Zatiaľ to nie je 100% potvrdené, no niektoré zdroje hovoria, že voda z varenej ryže dokáže brániť prepuknutiu Alzheimerovej choroby.
Ide teda o ďalšiu veľkú výhodu pitia ryžovej vody a to hlavne u starších ľudí, kde riziko tejto choroby s vekom prudko narastá.
8. Ochrana pred slnkom
V tomto prípade nejde o pitie ryžovej vody, ale jej nanášanie na pokožku, aby sa chránila pred vplyvom nadmerného vystavenia sa slnečným lúčom.
Ryžová voda totiž obsahuje látku nazývanú oryzanol, ktorá blokuje nebezpečné ultrafialové (UV) žiarenie.
Záver
Veríme, že tento článok bol pre vás extrémne užitočný a prínosný.
Ak áno, potom určite nezabudnite aspoň raz za čas vypiť ryžovú vodu a tieto informácie ďalej zdieľať aj so svojimi priateľmi a známymi.
kostricova
Dobry den, mam jen dotaz, zda ryzova voda je vhodna,kdyz varim ve varnych saccich?Neni potom lepsi koupit normalni sypanouj ryzi? Dekuji.
redakcia
Malo by to byť v podstate jedno. Akurát nekvalitné sáčky môžu do vody prepúšťať neželané chemikálie.
chytrák
v tom případě je ale jedno jestli vypiju vodu, nebo snim rejži že 😀
Hana
Rýži spařím horkou vodou, nechám půl hodiny odležet, potom přecedím a důkladně propláchnu studenou vodou. Odkapu. V kastrólu nechám zesklovatět cibulku s kmínem, vhodím tam okapanou rýžu a orestuji. Potom ji zaliji vodou, v poměru 1 díl rýže : 2 díly vody. Osolím, přidám 3 hřebíčky. Vařím cca 18 minut, podle toho zda je rýže dlouhozrnná nebo kulatozrnná, ev. podle typu rýže. Vyzkouším zda je uvařená, vypnu vařič, odtáhnu kastról bokem, rýži (hmotu) propíchám vidličkou a nechám odkrytou odpařit. Po chvíli servíruji. Takto vařila rýži moje maminka, babička, prababička. Nebudu diskutovat o znečištění rýže, protože se nám prohání po obloze tolik letadel, jejichž spaliny končí na zemi, že je jasné kompletní znečištění půdy a vod, potažmo všech rostlin na zemi. K tomu přidejme záření z mobilů, wifiny, PC, TV, mikrovlnek, účinky léků, zmutované viry a v laboratořích vytvořené biochemické svinstvo, a musí nám být jasné, že nějakou trošku arsénu je zbytečné řešit. A nezapomeňte vařit a péct na silikonu nebo teflonu, ať PTFE nepřijde nazmar. Takže při našem klasickém vaření rýže nezůstává žádná voda. Takhle se vaří rýže jinde. Uvaří, scedí. Našim národům to není blízké.
Peto Magi
Na vsetkych vasich clanok je zaujimave hlavne to, ze NIKDE neuvadzate zdroj alebo aspon odkaz na studie. V tom pripade je vsetko len obycajne sarlatanstvo…
redakcia
Naša stránka má názov „Domáca liečba“. Alebo si pýtate aj od svojej babky odkazy na štúdie, keď vám pri nachladení spraví čaj s medom?
Lada
Dobrá odpověď 🙂 Už jsem se mnohokrát setkala s tzv. „jistým zdrojem“, který ale nefungoval. Takže babské rady jsou pro mě věrohodnější ( prověřené babkami ). Stejnou sílu jako voda by měla mít i samotná rýže, že? (při vaření rýže se mi totiž veškerá voda vstřebá). A nebo ji začnu vařit jinak 🙂
jadr
Tuto vodu může pít jen ten, kdo neumí uvařit rýži!
Mgr.Ľudmila Lácová
Ryža sa môže variť ako cestovina vo väčšom množstve vody, len si myslím, že ked ju mám piť /ryžovú vodu/, nemala by som ju soliť.
František Filip
Vážení,nekritizujte niečo,čo ste neodskúšali.A majte ne pamäti,že každé telo je ORIGINÁL a môže reagovať
na doporučené recepty rôzne.Niektoré tzv.babské recepty vznikli dávno predtým,než existovala lekárska veda,ako ju poznáme a ľudia sa nimi vyliečili.Ale je na každom z Vás,ako naložíte s informáciami,ktoré dostávate prostredníctvom Domácej liečby a nikto Vás do ničoho nenúti..Ja a moja rodina máme veľmi dobré skúsenosti s týmito informáciami a som veľmi rád,že som sa k ním mohol dostať.
Viera
Mudra odpoved takzvanym neveriacim tomasom,racej sa napchaju chemiou z lekarne to netreba varit.utcite ak chcem mat vodu z rize tak dam viac vody
RodoSlav
Po správnom uvarení ryže mi predsa žiadna voda nezostane. Ryža nie sú cestoviny.
Ak chcem do seba dostať niečo z ryže, tak si spravím ryžové mlieko.
Len toľko som chcel …
Sláva Rodu !!
Katerina
ryze se da varit jako testovina nebo tradicne. ale s tou ryzovou vodou to neni tak jednuche, v dnesni dobe vedci zjistili ze ryze, lustetiny apod. obsahuji arzen a maji se proto pres noc namocit, vodu vylit a pak varit jako testovinu, to uz pak v te ryzi nic nezbyde krome skrobu, S nasim jidelm je to porad komplikovanejsi.
jjj
Hlavne že píšete aká je ryža škodlivá, koľko obsahuje arzénu, olova, pesticídi herbicídi, no a teraz to máme piť. Tak som s toho jeleň, buď sa v redakcii zjednotte, alebo nepíšte bludy.
redakcia
nie každá ryža je škodlivá, iba znečistená
Dušan
A viete nám prosím povedať kde sa dá kúpiť tá takzvaná „neznečistená ryža“ ?
Ďakujem
redakcia
skúste obchody s bio potravinami
HJU
Ryže se používá na vadný žaludek, funguje to, rýže se rozvaří a jí, spraví to žaludek, je to odzkoušené i na dětech a našem pejskovi. Pokud nic neudržíte v žaludku, je to to nejlepší, pomáhá to, je to balzám na žaludek.
O vodě z rýže jsem nikdy neslyšel, rýže se vaří v rýžovaru a je OK.
Odzkoušejte to a budete překvapeni a babičky vám to potvrdí.
Zase všemu nelze věřit co je v dnešní době někde napsané.
Žijte blaze.
Ján
Väčšinou varím ryžu na masti + trocha cibuľky, po zarestovaní ryže dávam 2násobok vody + soľ, voda vsiakne do ryže, resp. časť odparí; žiadna voda nezostane. Dá sa variť ryža aj vo veľkom množstve vody a potom sa scedí, čiže zostáva scedená voda, ale nutné podotknúť, že voda je osolená, aby bola ryža chutná (jedlá). Takže je blbé piť osolenú vodu. Riešenie je: uvariť ryžu bez soli, vodu zliať a ryžu dať sliepkam resp, spláchnuť do záchodu.