Domáca liečba

Všetko, čo potrebujete vedieť pre zdravie a krásu

Štítna žľaza
  • Hlavná stránka
  • O nás
  • Bylinky
  • Choroby
  • Krása
  • Strava
  • Kontakt

Vedci ju konečne našli: Nová tajná zbraň na psoriázu

8. augusta 2021 autor: redakcia 14 komentárov

     101  
  

liek na psoriázu

Psoriáza je chronické ochorenie, ktoré vyplýva z poruchy imunitného systému. Prejavuje sa tak, že sa hromadia odumreté vrstvy pokožky a vytvárajú hrubú, začervenanú a svrbivú kožu.

Podľa štatistík psoriázou trpí každý 40 človek, respektíve 2,5% populácie. Na život pacientov často máva aj výrazný ekonomický dopad. Len v USA sa tieto priame (lieky) aj nepriame (strata produktivity) finančné dopady odhadujú na vyše 100 miliárd dolárov ročne.


Psoriáza nie je len kozmetický problém

Mnohí považujú psoriázu za kožný problém, no podľa odborníkov sa jedná o autoimunitné ochorenie, pri ktorom T-imunitné bunky omylom napádajú zdravé kožné bunky.

Spomínané imunitné bunky neskôr spúšťajú viacero druhov procesov, ktorých výsledkom je rýchlejší rast kožných buniek. Tie sa potom dostávajú na povrch kože už v priebehu dní, nie týždňov, ako to zvyčajne býva.

Týchto nových buniek sa však telo nedokáže dostatočne rýchlo zbavovať a tak sa hromadia a vytvárajú hrubé vrstvy, ktoré sú pre psoriázu typické. Približne 60% ľudí so psoriázou máva ťažkosti aj s každodennými bežnými aktivitami.

Niekedy sa pokožka tak zapáli, až začne praskať a krvácať. Niekedy dokonca vedie k rozvoju psoriatickej artritídy, ktorá poškodzuje kĺby.

Pacienti so psoriázou majú aj vyššie riziko rozvoja iných ochorení, ako napríklad:

  • problémy so zrakom
  • cukrovka typu 2
  • vysoký krvný tlak
  • ochorenia srdca
  • psychické problémy

Veľa ľudí nevie toho o psoriáze veľa a myslia si, že sa jedná o prenosné ochorenie kože. Neraz sa preto stáva, že ľudia trpiaci psoriázou sú sociálne vylúčení či odstrkovaní.

Výsledkom môže byť depresia, sociálna izolácia, nízke sebavedomie a problémy v práci, čo sa môže viest dokonca aj k nižším príjmom.

Vitamín D je extrémne dôležitý pri autoimunitných ochoreniach, vrátane psoriázy

Ak trpíte psoriázou, ubezpečte sa, že máte dostatočný prísun vitamínu D.

Možný nedostatok sa najlepšie dá odhaliť pomocou krvných testov. Optimálna hladina je 50 až 70 ng/ml počas celého roka. Ak je vaša nižšia, doplňte ju – či z slnením alebo doplnkami stravy.

Vitamín D je veľmi silným modulátorom imunity, čo ho robí pri autoimunitných ochoreniach nepostrádateľným. Podľa vedcov až 80% pacientov s psoriázou má v zimnom a 50% v letnom období nedostatok toho vitamínu.

Vitamín D účinkuje v boji s psoriázou na viacerých úrovniach:

  1. reguluje rast a diferenciáciu keratinocytov
  2. vplýva na imunitný systém
  3. ovplyvňuje funkciu T-lymfocytov
  4. ovplyvňuje činnosť ďalších buniek v tele
  5. reguluje rast kožných buniek

Okrem orálneho užívania dobre výsledky ukazuje aj aplikácia krémov s obsahom derivátov vitamínu D či takzvaná fytoterapia.

Bol zaznamenaný dokonca prípad, keď sa pacient vyliečil z psoriázy po užívaní vysokých dávok vitamínu D3.

Riziká konvenčných liekov na psoriázu

Konvenčné farmaceutické lieky na psoriázu sú pomerne drahé a riskantné. Existuje veľa príkladov, keď pacienti roky užívajú takéto lieky a stále trpia psoriázou bez zlepšovania stavu.


Jeden z najčastejšie používaných liekov na psoriázu Raptiva, obsahujúci aktívnu látku efalizumab, bol nedávno stiahnutý z trhu, pretože sa ukázalo, že zvyšuje riziko život ohrozujúcich infekcií mozgu.

Ďalší populárny liek Stelara, s aktívnou látkou ustekinumab, mal spočiatku na liečbu psoriázy dobré výsledky. Jeden pacient však uvádza, že po niekoľkých rokoch sa jej príznaky vrátili a on za ten čas minul na lieky vyše 250.000 dolárov.

Ďalším často používaným liekom je Psoralén, ktorý sa zvykne kombinovať s UV-A lamapmi.

Pri používaní UV lámp, však hrozí poškodenie kože z UV-A lúčmi, pričom produkciu vitamínu B v pokožke stimuluje UV-B žiarenie.

Ak máte psoriázu, zvýšte príjem vitamínu D

Väčšina expertov sa zhoduje v tom, že najúčinnejšou liečbou pre psoriázu je vystavenie sa slnečným lúčom, ktoré v pokožke podporia tvorbu vitamínu D.

Píše o tom aj Dr. Michael Holick, profesor dermakológie, vo svojej knihe z roku 2004 s názvom Výhody UV žiarenie (The UV Advantage), za ktorú získal aj ocenenie od Americkej asociácie pre výskum psoriázy.

Keď však odporúčal veci, ktoré boli v protiklade s tým, čo presadzovala Americká akadémia dermakológie, začal byť na neho vyvíjaný nátlak, aby odstúpil. Uvedená organizácia do dnešných dní vystríha ľudí s psoriázou pred priamym slnečným žiarením.

Takýto postoj je však vysoko kontraproduktívny, pretože výskum ukazuje, že vitamín D je pri liečbe psoriázy extrémne dôležitý.

UV lúče totiž okrem tvorby vitamínu D dokážu v pokožke zneškodňovať aktivované T-bunky. To následne spomaľuje tvorbu nových kožných buniek, čím sa aj znížia zápaly a rohovatenie pokožky.

Nedostatok vitamínu D hrozí aj rozvojom ďalších ochorení, vrátane ochorení srdca, rakoviny, metabolického syndrómu či Parkinsonovej choroby. Uvedené závery potvrdzuje aj vyše 200 epidemiologických a 2500 laboratórnych štúdií.

Keď sa testovalo množstvo vitamínu D v krvi, ľudia s najvyššou hladinou mali okolo 27,5 ng/ml, čo je stále výrazne menej, ako odporúčaných 50 až 70 ng/ml.

Záver

V roku 2007 Joan Lappe a Robert Heaney uskutočnili jednu veľmi zaujímavú štúdiu. Zahŕňala skupinu žien po menopauze, ktorým podávali dostatok vitamínu D na to, aby zvýšili ich hladinu na 40 ng/ml.

Výsledok? Tieto ženy mali až o 77% nižšie riziko rozvoja rakoviny, pričom hladina 40 ng/ml je považovaná stále za nižšiu než optimálna.





Súvisiace články:

  • Ako vyliečiť takmer každé autoimunitné ochorenie prírodne a bez liekov
  • Tajomstvo vyliečenia ženy, ktorá kvôli skleróze multipex ochrnula a o rok už jazdila na bicykli
  • Jednoduchý domáci recept na liečbu psoriázy, mykózy a ekzémov
  • Užívate tento liek? Hrozí vám zlyhanie srdca, kolaps, rakovina či demencia


     101  
  

Kategória: Choroby Značky: koža, psoriáza

Odoberajte zdarma naše články emailom!

Zaujíma vás domáca, prírodná a alternatívna liečba? Potom sa prihláste zdarma na odoberanie našich nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.


 



Upozornenie: Tento článok nenahrádza vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.

Komentáre

  1. filip

    Dôležité je poznať príčinu psoriázy ,ktorá patrí medzi autoimunitné poruchy. A čo spôsobuje všetky autoimunitné poruchy? Vakcíny. A môžte si to prečítať v ich príbalových letákoch. Lekár vám síce bude klamať ,že to nesúvisí (lebo on to spôsobil:) ,ale vy verte výrobcom. Tí to musia vedieť lepšie ako on:)

    Odpovedať
  2. Ján

    Ja mám psoriázu už 30 rokov, momentálne som bez akýchkoľvek prejavov, mne pomohla Humira injekcie .
    Doporučujem všetkým, kto má toto ochorenie.

    Odpovedať
    • Jozef

      Kto Vám predpísal Humiru?

      Odpovedať
    • nada

      Dobry den, prosim Vas a kolko injekcii ste vybrali kym ste ostali bez prejavov? Dakujem

      Odpovedať
  3. Luigi

    Ja mám Psoriasi artritica a som vyliečený s liekom embre som veľmi spokojny

    Odpovedať
  4. Silvia

    Ake lieky treba uzivat

    Odpovedať
    • Johan

      Ja som užíval všetky tri spomínané biologika a po dvoch rokoch všetko zlyhalo,humira,enbrel,stelara,teraz som tretí rok na skyrizi ale psorka sa vracia znova lakte vyhadzane,vo vlasoch,na nohách,

      Odpovedať
  5. Peter

    Liek embre som nikde nenašiel…

    Odpovedať
    • Johan

      Je to biologicky roztok a volá sa enbrel treba si zistiť najbližšie kožné stredisko kde sa zaoberajú bioklinickou medicínou, musíte absolvovať množstvo vyšetrení či ste adept na biologickú liečbu,ja chodím do Košíc

      Odpovedať
  6. šimáková

    mám diagnozu lupénka, atopický ekzem, jak postupovat s léčbou, ekzém se stále šíří-v jamkách, předloktí, zápěstíkrk, hrudník, ramena, celá záda, břicho a stěhuje se už na stehna, lýtka a často je velmi rudý, celé tělo velmi svědí…používám mast leniens, zinkový olej a vazelínu…mám zjištěnou alergii na Kathon a neomycin ze základní řady kožních testů, stav se zhoršuje při nervovém napětí, úzkosti, děkuji předem za odpověď, ši

    Odpovedať
  7. Valentína

    Psoriaza dnes už nie je nevyliečiteľný strašiak, ako kedysi
    .Cítala som, že robili vedecký výskum, myšiam so psoriázou podávali vanilkový extrakt (protizápal. vanilín)
    a myšacím poriatikom začala psoriaza miznúť.
    Tak hurá na vanilku, ale tú pravu- burbónsku..

    Odpovedať
  8. Erika

    Dobry den pan Jan. ja som sa informovala u lekara a povedali mi že vraj injekcie neexistuju na psoriazu ale vy pišete že vam pomohli injekcie na psoriazu. ako si ich môžem zohnať? ďakujem

    Odpovedať
  9. Anna

    Moj manžel má 80rokov a teraz dostal psoriázu bol u koznej lekárke tá mu predpísala robenu mastičku ale berie lieky na srdce tak povedala že to robí nejaký betablokator poraďte mi čo mám robiť nič nezaberá.dakujem.

    Odpovedať
  10. Jozefína

    Dobrý deň, ja mam 52 rokou a psoriázu som dostala pred 18 rokmi, keď mi zomreli rodičia,odvtedy sitim trápim a bojujem.

    Odpovedať

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odoberajte naše články emailom!

Poznámka: Odoberanie je zdarma a môžete sa kedykoľvek odhlásiť.


Odporúčame e-knihy o zdraví:

Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Ďalšie zaujímavé články

  • Lekári ju neznášajú, lebo im kradne pacientov: Diéta na rakovinu, migrény či depresiu
  • Čo sa naozaj stane, keď si pukáte kĺbmi? Je to bezpečné?
  • Dar od Boha: Prečo by ste mali jesť červenú repu, ak chcete byť zdraví a fyzicky zdatní

© Copyright 2018 Domáca, prírodná a alternatívna liečba · Všetky práva vyhradené · Ochrana osobných údajov (Privacy Policy)

 

Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie a šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.

Pre zlepšenie kvality našich služieb používame súbory cookies, ktoré môžete prijať alebo odmietnuť. Prijať Odmietnuť
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy zapnuté
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIŤ A PRIJAŤ