V Južnej Afrike, kde je chiníniumsulfát voľne dostupný kvôli liečbe malárie, si všimli, že veľa žien často kupuje chinín.
Prieskum vykonaný v rokoch 1993 a 1995 v provincii KwaZulu-Natal medzi 61 súkromnými lekárnikmi naznačil, že 50% týchto lekárnikov predáva chinín v priemere 2 až 6 klientkam denne (čo je značne viac, než by sa dalo u populácie očakávať na liečbu malárie).
Keď sa 76 týchto klientok opýtali na dôvod ich nákupu, vyšlo najavo, že tieto ženy kupujú tabletky ako antikoncepciu.
Vysoké hladiny chinínu majú naozaj antikoncepčný účinok.
Prekvapujúcejšie bolo zistenie, že v skutočnosti bolo medzi tými, kto tabletky užíval, veľa mužov, lebo chinín „spermie oslabí“, čím zníži riziko počatia.
Hoci toto bolo zrejme zámerné, veľa mužov, vystavujúcich sa chinínu, tento zámer nemá. Ako sú teda muži (najmä v Amerike a Európe) vystavovaní chinínu?
Nebezpečenstvá tonikových nápojov
Väčšina mužov sa vystavuje chinínu v nealkoholickom tonikovom nápoji (chinín je prísada, ktorá mu dodáva jeho horkú chuť).
Podľa vedcov z nemeckého Inštitútu reprodukčnej terapie nielen spomalí aktivitu spermií, ale tiež znižuje hladiny testosterónu. To však nie je ideálne najmä u mužov stredného veku, ktorí aj bez toho často trpia nedostatkom testosterónu.
Zvlášť dôležité je toto aj vtedy, keď plánujete mať dieťa alebo len mať romantický večer.
Pri plánovaní tehotenstva sa odporúča toniku vyhýbať
Ženy, ktoré sú tehotné, sa kvôli jeho abortívnym vlastnostiam (vyvolávajúcich potrat) musia pitiu toniku úplne vyhýbať, pretože chinín dokáže prejsť placentou priamo do tela dieťaťa.
Existujú isté dôkazy, že by vrodené chyby mohli súvisieť s vystavením sa chinínu.
Ako môžete vidieť, hoci je dávka chinínu (asi 83 mg na liter) v porovnaní s tou, ktorá sa často používa na liečebné účely, nízka, odporúča sa vyhýbať pitiu toniku najmä vtedy, keď plánujete intímny styk a zamýšľate otehotnieť.
Ženy, ktoré už tehotné sú, sa musia pitiu toniku vyhýbať úplne a obzvlášť tak rozšírenému ginu s tonikom.
Pridaj komentár