Lymská borelióza – máte ju? Ak ste ju mali, zrejme ste o tom nevedeli – pokiaľ nie ste jednými z tých, ktorí ňou trpia chronicky a kvôli určeniu správnej diagnózy museli navštíviť vyše 30 lekárov.
Testy na lymskú boreliózu sú vysoko nepresné, často nepreukazné alebo naznačujúce zdanlivú negativitu.
Prečo je lymská borelióza významne pod-diagnostikovaná?
Lebo tieto prešibané baktérie našli spôsob, ako oklamať imunitný systém a biele krvinky, takže sú, dokým sa nezačne s liečbou, nezistiteľné.
Na presné stanovenie diagnózy lymskej boreliózy musíte navštíviť lekára, ktorý sa na ňu špecializuje (LLMD), čoraz viac lekárov sa však, čisto zo strachu, že prídu o svoju prax, obracia svojim pacientom chrbtom!
Poisťovne a organizácia CDC (americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb) urobia všetko, čo sa dá, aby zabránili diagnostikovaniu, liečbe alebo širokému povedomiu o chronickej lymskej borelióze ako čoraz bežnejšom probléme.
Odvetvie zdravotníctva pokladá lymskú boreliózu za prenosnú „len“ kliešťom infikovaným baktériami. Sama CDC však priznáva, že je podhodnotená a je presvedčená o počte 300 000 až pol milióna nových prípadov ročne len v USA.
Tým sa lymská borelióza stáva takmer dvakrát častejšia než rakovina prsníka a viac ako šesťkrát častejšia než HIV/AIDS. Skadiaľ sa všetky tie nové prípady berú?
Je zaujímavé si všimnúť, že po nedávnom verejnom oznámení Avril Lavigneovej, že bojuje s chronickou lymskou boreliózou, sa v mainstreamových médiách ako The Daily Mail objavila zmienka, že boreliózu môžu prenášať aj komáre!
Keď sa borelióza nezistí v počiatočných štádiách, stáva sa chronickou, čo je stav, ktorého existenciu CDC a IDSA (Americká spoločnosť pre infekčné choroby) úplne popierajú. A budú ho popierať ďalej, lebo ak poisťovne niečo nenávidia, tak sú to chronické ochorenia, ktorých liečba stojí čas a peniaze.
A tak sa zišlo grémium s prepojením na poisťovne, aby spísalo oficiálne smernice k liečbe lymskej boreliózy, zabezpečujúce, že sa pacientom dostane len niekoľko týždňov liečby antibiotikami a nebude im diagnostikovaná chronická lymská borelióza (a to ani vtedy, keď pretrvávajú jasné symptómy a choroba napáda nervový systém).
Viac ako polovica členov grémia – vrátane jeho predsedu – ktorí písali smernice IDSA pre lymskú boreliózu, v zmysle ktorých chronická borelióza neexistuje, je v očividnom konflikte záujmov. Majú finančné podiely vo farmaceutických spoločnostiach, v diagnostických testoch a patentoch, ako aj zmluvy o poradenstve pre poisťovne.
Do grémia zámerne neprizvali výskumníkov a vedcov s dôkazmi, ktoré existenciu chronickej boreliózy podporujú. Kvôli týmto nepoctivým smerniciam o borelióze majú poisťovacie spoločnosti „právo“ krytie dlhodobej liečby lymskej boreliózy odmietnuť.
Ako bolo ukázané vo filme Under Our Skin, za úspešné diagnostikovanie a liečbu chronickej lymskej boreliózy prišli lekári dokonca aj o svoju prax.
V prípade Dr. Josepha Jemseka zo Severnej Karolíny išlo nielen o stratu licencie, ale aj jeho živobytia. Dr. Jemsek už nemôže vykonávať prax len preto, že postihnutým lymskou boreliózou podal antibiotiká, načo naňho BCBS podala žalobu o 100 miliónov dolárov, takže musel vyhlásiť bankrot.
Jeho príbeh si môžete pozrieť aj v dokumentárnom filme na konci tohto článku.
Odhalenie – doláre farmaceutického priemyslu korumpujú IDSA
Generálny prokurátor štátu Connecticut, Richard Blumenthal, vyšetroval členov grémia pre možné porušenie protimonopolných zákonov a konflikty záujmov.
Zo štrnástich členov grémia, autorov prvého vydania smerníc, boli šiesti (prípadne ich univerzity) vlastníkmi patentov na lymskú boreliózu alebo jej koinfekcie, štyroch financovali výrobcovia testovacích súprav na lymskú boreliózu alebo jej koinfekcie, štyrom zaplatili poisťovne za napísanie smerníc o postupe pri lymskej borelióze alebo poradenstvo pri súdnych sporoch kvôli borelióze a deviati dostávali peniaze od výrobcov vakcín proti lymskej borelióze.
U niektorých týchto autorov išlo o viac než iba jeden konflikt záujmov (zdroj: „Under Our Skin“ [2008])
Štúdia: silný dôkaz sexuálneho prenosu
Baktérie spôsobujúce lymskú boreliózu sa nazývajú Borrelia burgdorferi. Ide o druh špirálovitých baktérií, známych ako spirochéty. Spirochéta lymskej boreliózy je sesternicou Treponema pallidum, spirochéty, ktorá spôsobuje syfilis.
Dr. Alan MacDonald, ktorý vystupuje v dokumente „Under Our Skin“ (2008), vo filme hovorí, že DNA baktérií Borrelia (lymskej boreliózy) našiel posmrtne v mozgoch 7 z 10 pacientov s Alzheimerovou chorobou.
Dáva to dokonalý zmysel, keďže syfilis, jej bratranec, tiež napadá mozog v terciárnom, teda neurosyfilitickom štádiu.
Lekár Dr. Klinghardt (tiež citovaný vo filme „Under Our Skin“) vyhlásil, že „nikdy nemal ani jedného pacienta s Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou, ani amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS; Lou Gherigovou chorobou) či sklerózou multiplex, ktorý by mal negatívne testy na baktériu Borrelia“.
Vo videu vyššie Dr. Alan MacDonald hovorí o lymskej borelióze.
Prečo toľko ľudí trpí lymskou boreliózou a s ňou údajne súvisiacimi chronickými poruchami, ako sú Alzheimerova choroba a ALS (Lou Gehrigova choroba)? Nová štúdia naznačuje, že je to presne ako s jej spirochétovým bratrancom, ktorý vyvoláva syfilis.
Lymská borelióza môže byť prenosná sexuálne! Štúdia bola prezentovaná na výročnom Stretnutí Americkej federácie pre lekársky výskum západnej oblasti a abstrakt výskumu bol uverejnený v januárovom čísle časopisu Journal of Investigative Medicine.
Stránka Medical Daily uvádza:
Štúdia – predstavená na výročnom Stretnutí Americkej federácie lekárskeho výskumu západnej oblasti – spoločné dielo medzinárodného tímu vedcov, testovala vzorky semena a vaginálneho sekrétu troch skupín pacientov, aby zistila, či je prostredníctvom nechráneného pohlavného styku možný prenos lymskej choroby na partnera.
Štúdia pozorovala kontrolné subjekty bez príznakov lymskej boreliózy, náhodné subjekty s pozitívnym testom na lymskú boreliózu a manželské heterosexuálne páry praktizujúce nechránený sex, s pozitívnymi testami na ochorenie.
Výskumníkov hlavne zaujímala prítomnosť B. burgdorferi a identických kmeňov baktérie pri nechránenom pohlavnom styku manželov.
Ako výskumníci očakávali, u kontrolných subjektov boli testy semenných vzoriek a vaginálnych sekrétov na baktériu negatívne.
Stopy B. burgdorferi našli výskumníci vo vaginálnych sekrétoch všetkých žien s lymskou boreliózou. V porovnaní s tým bolo na baktériu vo vzorkách semena pozitívne testovaná približne polovica mužov s ochorením.
Okrem toho sa u jedného z heterosexuálnych párov s lymskou boreliózou zistili v genitálnych sekrétoch identické kmene baktérie.
Jeden výskumník v štúdii poznamenáva:
„Vždy existuje isté riziko získania lymskej boreliózy od kliešťa v lesoch. Väčšie riziko jej získania však môže číhať v spálni. Naše zistenia zmenia spôsob, akým vnímajú boreliózu lekári a pacienti,“ povedala Marianne Middelveenová, hlavná autorka štúdie.
„Vysvetľujú, prečo je choroba rozšírenejšia, než by človek očakával, keby do jej prenosu boli zapojené len kliešte.“
Naozaj to však zmení spôsob vnímania boreliózy? Alebo budú peniaze plynúce od poisťovní a výrobcov vakcín ďalej zapríčiňovať slepotu a podplácať členov rady IDSA? Kedy tomu bude koniec?
Štúdia bola spoločným úsilím tímu vedcov, ktorého súčasťou boli dermatológovia, molekulárni biológovia, mikrobiológovia, internisti a rodinní lekári. Jedným z najprekvapujúcejších aspektov štúdie, podľa môjho názoru, bola už zmienená skutočnosť, že u jedného z heterosexuálnych párov s boreliózou objavili v ich genitálnych sekrétoch identické kmene lymskej spirochéty.
„Prítomnosť lymskej spirochéty v genitálnych sekrétoch a identické kmene u manželských párov silne naznačujú, že k prenosu ochorenia dochádza pohlavným stykom,“ povedal Dr. Mayne.
Tehotenský prenos z matky na dieťa
Zo stránky LymeDisease.org:
Výskumník z North Carolina State University zistil, že Bartonella (bežná koinfekcia boreliózy) sa môže prenášať na ešte nenarodené deti, spôsobovať chronické infekcie a možné pôrodné defekty.
Dr. Ed Breitschwerdt so svojou výskumnou skupinou testovali vzorky krvi a tkanív, odoberaných v priebehu rokov od matky, otca a syna, trpiacich chronickým ochorením viac ako desať rokov.
Pitevné vzorky ich dcéry – synovho dvojčaťa, ktoré zomrelo krátko po narodení – obsahovali DNA dôkaz infekcie B. henselae a B. vinsonii subsp. Berkhoffi, ktorá bola zistená aj u ostatných členov rodiny.
Breitschwerdtov výskum sa objavil na internete 14. apríla na stránke Journal of Clinical Microbiology.
Viaceré kmene lymskej boreliózy?
V roku 2002 začal lekár, W. T. Harvey, z Houstonu v okolí svojho domova a ordinácie pri PCR vyšetreniach zisťovať veľké množstvá pacientov, ktorí boli chronicky chorí a séropozitívni na Borrelia burgdorferi.
Texas je považovaný za zoonoticky „neendemickú“ oblasť, a tak sa rozhodol zistiť, ako k tejto epidémii dochádza.
W. T. Harvey nemal žiadne vedľajšie finančné záujmy (na rozdiel od organizácií CDC a IDSA) a na napísanie svojej štúdie o lymskej borelióze nedostal žiadny grant.
„Pre pochopenie tohto zistenia predtým, ako budú dostupné dostatočné údaje, sme sa rozhodli kriticky preskúmať v súčasnosti akceptované, no sporné koncepty ´lymskej boreliózy´,“ píše sa v Harveyho štúdii.
„Našou metódou bolo analyzovať základ každej premisy o ´lymskej borelióze´ v kontexte dostupnej lekárskej a veterinárnej literatúry, a potom rekonštruovať model ochorenia konzistentný s prevažnou časťou tých údajov.
Zisťujeme, že súčasné pojmové chápanie choroby je závažným spôsobom skomolené, s vysokou pravdepodobnosťou dvoch rozdielnych, no súvisiacich foriem infekcie ľudskou B. burgdorferi.
Zdá sa, že tá ešte nezistená forma má širšie klinické prejavy, väčšie geografické rozšírenie a nepomerne vyšší výskyt.
Dochádzame k záveru, že ´lymská borelióza´ v súčasnosti priznáva len svoju zoonóznu odnož a je iba chabou konceptualizáciou ďaleko prenikavejšieho a neprebádanejšieho infekčného stavu, ktorý treba považovať za globálnu epidémiu.“
Mohli by ste mať boreliózu od domácich miláčikov?
Suzy Cohenová zo stránky suzycohen.com je farmaceutka a spisovateľka, autorka bestsellerov. Po skončení štúdia farmakológie v roku 1989 bola presvedčená, že lieky sú odpoveďou na to, ako pomôcť pacientom uzdraviť sa.
Keď to vždy nefungovalo, pustila sa do dôkladného výskumu. V jednom článku, venujúcom sa pravde o borelióze, píše:
Väčšina tých, čo trpia boreliózou, majú mačky a psov a neuvedomujú si, čo im ich miláčikovia dali.
Takto sa to však deje, vaši domáci miláčikovia vybehnú na dvor vykonať svoju potrebu, kde na ne skočia kliešte, najmä v máji a júni, kedy majú obdobie rozmnožovania, no do úvahy pripadá každé ročné obdobie.
Váš domáci miláčik prinesie tieto kliešte do vášho domu a vy sa s ním potom maznáte. Kliešte prechádzajú na vás a znecitlivejú vám kožu. Sú ešte nedospelé, drobučké, asi vo veľkosti makového zrnka a vy nikdy nezistíte, že vás uhryzli.
Majú radi všetky časti vášho tela, ale najmä teplejšie oblasti, napríklad podpazušie. Ani o nich nemusíte vedieť. Niekedy môže k borelióze dôjsť po mačacom škrabnutí či uhryznutí.
Keď sa pýtam majiteľov na ich domácich miláčikov, trochu zapierajú, lebo ich majú veľmi radi. Musíte si však uvedomiť, že domáce zvieratká, akokoľvek sú rozkošné, sú pre kliešťov taxíkmi.
Ak máte boreliózu a váš miláčik vás znovu uhryzne, potenciálne si zavádzate nové koinfekcie alebo sa zaočkovávate ďalšími organizmami boreliózy. To vysvetľuje, prečo sa niektorí ľudia skrátka nedokážu vyliečiť, alebo sa ich stav aj napriek liečbe zhoršuje.
Spirochéty borélie sa dajú nájsť v moči infikovaných psov, ako aj niekoľkých ďalších zvierat.
Štúdiami na myšiach sa zistilo, že spirochéty v moči zostávajú životaschopné 18 až 24 hodín, z čoho vyplynul záver, že „moč môže poskytovať metódu kontaktného nekliešťového prenosu B. burgdorferi u prírodných populácií hlodavcov najmä v období prípravy hniezd a množenia“.
Dôkaz priameho kontaktného prenosu bol preukázaný u myší. Tieto zistenia naznačujú, že na posúdenie alternatívnych metód prenosu lymskej boreliózy, napríklad močom infikovaných zvierat na ľudí, je potrebný ďalší výskum.
Záver a ako sa dozvedieť viac
„Lymská borelióza je jeden z mnohých mikróbov vstupujúcich do nášho systému. A ja ako lekár mám pocit, že sa veci dostávajú do stavu, ktorý je vážny.
Prizeráme sa, ako vymierajú iné cicavce a hovoríme si, „no, som rád, že to nie som ja“. Lenže pri čoraz väčšom znečistení životného prostredia sú čoraz znečistenejšie aj naše telá. A potom si v sebe pestujeme ´hmyz´ (parazity, patogény), ktorý už nie je kompatibilný s ľudským životom.“ – Klinghardt, MD, Under Our Skin (2008)
Ako povedal Dr. Klinghardt, začína to byť vážne. Alebo, vyjadrené slovami Dr. Harveya, toto je epidémia. Títo pacienti, a tiež poctivá veda, sú zámerne ignorovaní, lebo členovia grémia IDSA boli podplatení a kúpení.
„Je možné, že máte lymskú boreliózu? Ja si myslím, že by som ju po sérii blších štípancov v roku 2011 mať mohla a som si takmer istá, že veľmi dlho ju má moja matka. Jej lekári si konečne myslia to isté.“
„Nie je to pre mňa šokujúce,“ uviedol Dr. Klinghardt, baktérie lymskej boreliózy sú jedny z mnohých mikróbov vstupujúcich do nášho systému.
Patogénom a parazitom sme každodenne vystavovaní všetci a nikdy nás neučili, ako si vyčistiť alebo udržať do veľkej miery neobývateľné vnútorné prostredie (teda silný imunitný systém).
Čo ďalšie, o čom nevieme, v sebe ešte chováme? Prečo sa všetky tieto informácie ignorujú?
Lymská borelióza sa prejavuje symptómami, ktoré sú často nesprávne diagnostikované ako:
- Crohnova choroba
- chronický únavový syndróm
- Lou Gehrigova choroba (amyotrofická laterálna skleróza)
- skleróza multiplex
- Alzheimerova choroba
- kolitída
- encefalitída
- fibromyalgia
- piata choroba (Erythema infectiosum)
- artritída
- cystitída (zápal močového mechúra)
- syndróm dráždivého čreva,
- lupienka
- prostatitída (zápal prostaty)
- psychiatrické poruchy (bipolárna porucha, depresia)
- Sjögrenov syndróm
- poruchy spánku
- ochorenie štítnej žľazy
- a iné
Je to dlhý zoznam a celkový počet nesprávne či vôbec nediagnostikovaných ľudí je ohromujúci. Ako už bolo povedané, v našich telách sa zabývali baktérie lymskej boreliózy a stovky ďalších patogénov a parazitov.
Zlepšili sme návyky svojej vonkajšej hygieny, no zväčšili počet zdrojov našej autointoxikácie, ako sú napríklad geneticky upravené potraviny, spracované potravinové produkty, prejedanie sa, fluoridovaná voda a všadeprítomné chemikálie, počnúc čistiacimi prostriedkami pre domácnosť až po plasty.
Ak sa chcete o lymskej borelióze a o tom, ako zdravotnícky priemysel naďalej ignoruje túto epidémiu, dozvedieť viac, pozrite si, prosím, film „Under Our Skin“ (trailer filmu vyššie).
Pridaj komentár