Ustupujúce ďasná a paradentóza sú nadmieru znepokojivým zdravotným problémom vyskytujúcim sa u ľudí nielen v staršom veku, ale často aj u mladých.
Takto postihnuté ďasná sú nielen bolestivé, no vedú aj k vzniku medzier medzi zubami, v ktorých sa ukladajú patogénne baktérie a vzniká zubný kameň. Ten dané ochorenie potom ešte viac urýchľuje.
Podľa portálu WebMD, ustupujúce ďasná vedú k ťažkým poškodeniam tkanív držiacich zuby a tiež ku škodám na kostnej štruktúre zubov.
Následkom potom býva uvoľňovanie a vypadávanie zubov.
Čo vlastne spôsobuje ustupovanie ďasien?
Verte tomu či nie, no štúdia publikovaná v Žurnále Periodontológie zistila, že najčastejšou príčinou ustupujúcich ďasien je zanedbávanie ústnej hygieny.
Ďalšou príčinou býva genetika. Podľa portálu WebMD, až 30% populácie má predispozície na choroby ďasien. Ak k nim patríte aj vy, potom máte zvýšené riziko na toto ochorenie bez ohľadu na to, ako starostlivo sa o svoje zuby a ďasná staráte.
Okrem uvedených, príčinou chorých ďasien býva aj fajčenie, čo zrejme nijako neprekvapuje.
Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že fajčenie je vôbec najväčším rizikovým faktorom pre rozvoj ustupujúcich ďasien a paradentózy.
Čo robiť na zastavenie a obnovu ustupujúcich ďasien
Dobre, teraz vieme, čo ustupujúce ďasná vyvoláva. Otázkou však je, čo s tým dokážete urobiť? Máte sa s tým jednoducho zmieriť? Našťastie, odpoveď je: Nie, nemusíte sa s tým zmieriť.
Existuje niekoľko prírodných riešení, ktoré pomáhajú toto ochorenie nielen zastaviť, ale dokonca aj zvrátiť.
Samozrejme, podobne ako aj v iných oblastiach medicíny, aj tu platí, že čím skôr začnete s liečbou, tým vyššie sú vaše šance na úspech. Ak totiž dôjde situácia do štádia vyžadujúceho operáciu, potom už je na tieto prírodné terapie zvyčajne neskoro.
Preto, najlepšie je začať už vtedy, keď spozorujete prvé príznaky ustupujúcich ďasien, akými sú napríklad krvácanie a opuchy ďasien, zápach z úst alebo počiatočné bolesti.
Vtedy je ešte čas ustupovanie ďasien zvrátiť a naštartovať proces ich regenerácie.
Na a tu už sú spomínané 4 najlepšie spôsoby prírodnej liečby, ako zastaviť či dokonca obnoviť a zregenerovať ustúpené ďasná.
1. Zelený čaj
Japonská štúdia publikovaná Americkou dentálnou asociáciou zistila, že pravidelná konzumácia zeleného čaju vie byť veľmi nápomocná pre zdravie zubov a ďasien.
Štúdia spozorovala, že pri pití zeleného čaju došlo k ústupu týchto 3 indikátorov ochorení ďasien a paradentózy:
- hĺbka paradentóznych ložísk
- odlepovanie ďasien od zubov
- krvácanie
Predpokladom úspešnej liečby bola každodenná konzumácia aspoň jednej šálky zeleného čaju.
2. Aloe Vera
O nespočetných zdravotných účinkoch Aloe vera ste už určite počuli. No a zdá sa, že zastavenie paradentózy je ďalšou možnosťou jej využitia.
Štúdia publikovaná v Žurnále indickej spoločnosti periodontológie nazýva Aloe vera „upokojujúcim a hojivým liekom na paradentózu“. Štúdia skúmala 15 ľudí a zistila, že ak bol gél (dužina) z Aloe vera aplikovaná priamo na ďasná, došlo k výraznému zníženiu ich chorobnosti.
Nebojte sa, toto zistenie neznamená, že máte hneď lámať listy Aloe vera, aby ste z nich každý deň získavali čerstvú dužinu.
Malo by úplne postačovať aj užívanie rôznych produktov ústnej hygieny ako sú zubné pasty alebo dentálne vody, ktoré obsahujú výťažky z Aloe vera.
3. Eukalyptus
Portál WholeHealthMD uvádza, že Eukalyptus, ako silná protizápalová bylinka, je výborná na potláčanie ochorení s ustupujúcimi ďasnami. Vďačí za to hlavne svojim antibakteriálnym vlastnostiam, ktoré potláčajú rast škodlivých baktérií v ústach zodpovedných za ustupovanie ďasien.
Na vyrobenie si vlastnej prírodnej dentálnej vody sa odporúča zmiešať nasledovné 2 suroviny:
- 2 čajové lyžičky eukalyptového oleja (pozor, nie esenciálneho, ten sa dávkuje iba na kvapky)
- 1 pohár teplej vody
4. Vitamín C
Podľa stránky PerioProtect je vitamín C dlhodobo osvedčeným prostriedkom na vyliečenie paradentózy a zastavenie opuchov, krvácania a ústupu ďasien.
Kalifornská univerzita v San Franciscu uskutočnila 14 týždennú štúdiu, ktorá zistila, že závažnosť ochorení ďasien sa po zvýšení príjmu vitamínu C výrazne znížila.
Platí to aj opačne, zníženie príjmu vitamínu C vedie k zhoršovaniu príznakov ustupujúcich ďasien a paradentózy.
Pridaj komentár