Bez toho, aby si toho boli vedomí, sa milióny ľudí každý deň vystavujú toxickej plesni – dotykom, dýchaním a konzumáciou potravín.
Pleseň býva tichým, no o to nebezpečnejším zabijakom. Môže rásť na stenách, pod podlahou a dokonca sa neraz zabýva aj v našich potravinách.
Prečo sú plesne nebezpečné
Čo si mnohí z vás neuvedomujú je, že pleseň má potenciál urobiť človeka veľmi chorým a dokonca v niektorých prípadoch môže byť aj smrteľná.
Ľudia často podceňujú nebezpečenstvo plesní, ktoré predstavujú pre naše telá. Ak nastane ich nekontrolovaný rast, dôjde k preťaženiu a zlyhaniu imunitného systému.
Keď niekto trpí na plesňovú toxicitu, často ani len netuší, čo je príčinou jeho alebo jej zdravotných problémov a potom sú frustrovaní z liečby, ktorá nefunguje.
Plesne útočia na váš výkon a zdravie Niektoré plesne uvoľňujú neviditeľné, avšak jedovaté chemikálie známe ako mykotoxíny, z ktorých najznámejší je alfa toxín.
Odstránenie týchto látok z tela je síce zložité, nie však nemožné.
Mykotoxíny sa zvyknú udomácniť takmer všade v prostredí, ktoré obývame. Kontaminujú nábytok, oblečenie a ďalšie predmety v domácnosti.
Po vniknutí do tela sa rozširujú krvou a postupne oslabujú imunitu, kĺby, nervový systém a ďalšie orgány. Menia to, ako sa cítite, ako myslíte a dokonca aj to, ako dlho budete žiť.
Okrem mykotoxínov plesne produkujú aj alergény a spúšťajú reakcie tela spájané s tým, na čo je človek citlivý.
Aké sú príznaky plesňovej toxicity?
Chronická plesňová toxicita je pomerne často nediagnostikovaná, pretože jej príznaky sa podobajú na iné ochorenia. Neraz sa tak zamieňa napríklad s lymskou boreliózou, celiakiou, fibromyalgiou, chronickou únavou a ďalšími ochoreniami.
Výskum ukazuje, že vystavenie plesni môže vyvolávať nasledovné príznaky:
- Neuro-kognitívne problémy
- Zahmlenú myseľ, zmätenie, stratu pamäte
- Výkyvy nálad
- Nespavosť
- Autoimunitné ochorenia
- Zápalové stavy
- Bolesti kĺbov
- Únavu
- Bolesti hlavy
- Problémy s trávením, citlivosť na niektoré potraviny
- Výkyvy hmotnosti
- Znecitlivelosť alebo mravčenie kože
- Problémy so zrakom, nejasné videnie
- Citlivosť na svetlo
Ak máte oslabený imunitný systém, niektoré infekčné ochorenia spôsobované plesňami môžu tiež ovplyvniť vaše pľúca, pokožku, oči a iné orgány.
Kde sa skrýva pleseň?
Mnohé budovy vykazujú poškodenie vplyvom vody a vlhka. Ak žijete alebo pracujete v takejto budove, potom je veľká šanca, že vy a pleseň žijete v tej istej miestnosti.
Plesni sa veľmi dobre darí vo vlhkých, tmavých a zle vetraných miestach. Niekedy to začne zle utesneným potrubím, pretekajúcou strechou alebo ako následok záplav. Problém často vzniká aj v kúpeľniach, kde sa prirodzene udržiava vyššia vlhkosť vzduchu, hlavne ak sa po sprchovaní alebo kúpeli nedostatočne utrú vlhké plochy a vzduch sa neodvetrá.
Jednoducho všade, kde preteká voda, sa môže aj na neviditeľnej časti vytvoriť pleseň – za stenou, pod kobercom, v dreve a nekvalitných stavebných materiáloch.
K problému pridávajú aj špinavé a neudržiavané klimatizačné a ventilačné systémy. Situáciu zhoršuje aj to, že niektorým druhom plesní sa darí nielen v tmavom a vlhkom, ale aj v suchom prostredí.
Na ktoré potraviny si dávať najväčší pozor
Okrem plesní z prostredia, pozor si treba dávať aj na potraviny.
Medzi potraviny s častým výskytom plesní patria: obiloviny (pšenica, raž, jačmeň, ovos), orechy, pistácie, čokoláda, káva a víno.
Ak ste citliví na plesne z prostredia, zrejme budete aj viac citliví na plesne v potravinách. Kupujte len také potraviny, o ktorých máte istotu, že boli správne skladované.
Niekedy to však môže byť nemožné a preto je lepšie sa takýmto potravinám radšej úplne vyhýbať.
Kojokok
Existuje tzv. múdra huba (nie je to vtip) ktorá sa živí práve pliesňami. Prípravky je možné vyhľadať na internete….