Viaceré štúdie ukázali, že listy avokáda sú plné prospešných živín.
Výskum tiež naznačuje, že avokádové listy sú sľubnou prírodnou terapeutickou alternatívou na obnovu a regeneráciu tkanív viacerých poškodených, no životne dôležitých orgánov.
Extrakt z listov avokáda a fenolové zlúčeniny na srdce, pečeň a obličky
V nedávnej štúdii vedci zistili, že výťažky z listov avokáda pomohli opraviť poškodenia srdca, obličiek a pečene. Podrobnosti o štúdii boli publikované v žurnále International Journal of Phytomedicine and Phytotherapy.
V štúdii vedci rozdrvili na vzduchu sušené listy avokáda na prášok a tri dni ho vylúhovalii v 80% etanole. Potom lyofilizovali (sušenie mrazom pri nízkej teplote a tlaku) zmes obsahujúcu extrakt z listov avokáda.
Vedci následne pozorovali 40 potkanov, ktoré boli náhodne rozdelené do ôsmich skupín. Počas dvoch týždňov dostali skupiny potkanov rôzne liečby:
- Skupiny jedna a dve dostali vodu.
- Skupiny tri a štyri dostali extrakt z listov avokáda.
- Skupina päť dostávala silymarín, extrakt z pestreca mariánskeho, ktorý je často používaný ako podporná liečba pri problémoch so žlčníkom a pečeňou.
- Skupine šiestej bol podávaný rifampicín, liek používaný na liečbu infekcií krvi, lepry a tuberkulózy.
- Skupiny sedem a osem dostali rifampicín (antibiotikum) a extrakt z listov avokáda.
Štúdia odhalila, že extrakt z listov avokáda dosahoval priaznivé výsledky v porovnaní s komerčne dostupnými liekmi používanými na liečbu chorôb srdca, obličiek a pečene.
Výskumníci tiež uviedli, že extrakt z listov avokáda vykazoval menej vedľajších účinkov v porovnaní s rifampicínom, ktorý spôsobil významný oxidačný stres na tkanivá v srdci a pečeni.
Vedci sa domnievajú, že za svoju účinnosť vďačia listy avokáda fenolovým zlúčeninám a flavonoidom s protirakovinovými, protizápalovými a antivírusovými vlastnosťami, ktoré potláčajú choroby.
Štúdia naznačuje, že listy avokáda sú potenciálnym alternatívnym liekom na zvládanie porúch postihujúcich niekoľko hlavných orgánov.
Prírodný liek na otravu olovom
V ďalšej štúdii vedci zistili, že listy avokáda môžu pomôcť pri liečbe otravy olovom v mozgu a podporiť regeneráciu tkanív v mozočku (zadná časť mozgu zodpovedná za rovnováhu).
Výskumníci pozorovali zvieratá a zistili, že po vystavení octanu olovnatému vykazovali potkany príznaky agresivity, zápalov a podráždenosti.
Po podaní extraktu z listov avokáda sa však ich proces liečby výrazne zlepšil. Lokálna aplikácia extraktu na rany pomohla urýchliť hojenie, čo malo za následok úplné zahojenie po šiestich dňoch.
Extrakt z listov avokáda tiež pomáha chrániť pred toxicitou octanu olovnatého v mozočku.
Pomocou mikroskopického skúmania vzoriek tkaniva vedci zistili, že octan olovnatý spôsobil značné zmeny v štruktúre mozočka, ale extrakt z listov avokáda pomáhal regenerovať poškodené tkanivá.
Antidiabetické vlastnosti listov avokáda
Nedávna štúdia uvádza, že listy avokáda môžu mať aj terapeutický potenciál proti cukrovke 2. typu.
Vedci zistili, že listy avokáda podporujú regeneráciu pankreatických buniek a potláčajú aktivitu enzýmov počas metabolizmu sacharidov, čo sú antidiabetické vlastnosti. Listy avokáda obsahujú podstatne viac fenolových zlúčenín inhibujúcich choroby v porovnaní s plodmi avokáda, čo z nich robí cennú možnosť prirodzenej liečby cukrovky .
Avokádo obsahuje ekvivalent kyseliny galovej v množstve 145 miligramov fenolových zlúčenín na gram (mg GAE/g), zatiaľ čo listy avokáda obsahujú 178,95 mg GAE/g.
Samostatná štúdia tiež zistila, že listy avokáda môžu pomôcť znížiť vysoký krvný tlak. Vedci uviedli, že je to spôsobené prítomnosťou flavonoidu kvercetínu, ktorý je tiež silným prírodným antioxidantom.
Ak máte cukrovku aj vysoký krvný tlak, potom čelíte až štvornásobnému riziku vzniku srdcových chorôb v porovnaní s niekým, kto nemá žiadne z uvedených zdravotných problémov.
Niekoľko štúdií na potkanoch s hypertenziou ukázalo, že kvercetín má diuretický účinok a zvyšuje objem moču, čo pomáha znižovať krvný tlak.
Zdravé spôsoby, ako si vychutnať avokádo a listy avokáda
Aby ste si užili ich zdravotné prínosy, odborníci odporúčajú piť čaj vyrobený z bio listov avokáda.
Ak chcete pripraviť avokádový čaj, uvarte listy a nechajte ich chvíľu lúhovať vo vode. Pred pitím môžete pridať prírodné sladidlá a koreniny podľa vlastného výberu. Bio avokádový čaj sa dá kúpiť v niektorých obchodoch so zdravou výživou alebo v internetových obchodoch.
Ak nezoženiete listy avokáda alebo avokádový čaj, tu je niekoľko zdravých a chutných spôsobov, ako pridať plod avokáda do rôznych jedál a nápojov:
1. Avokádo podávajte posypané soľou a korením. Môžete použiť aj ochucovadlá ako balzamikový ocot, kajenské korenie, citrónovú šťavu alebo papriku.
2. Počas varenia praženice pridajte do nej na kocky nakrájané avokádo. Avokádo pridajte, kým sú vajcia do polovice uvarené, aby sa nespálilo.
3. Maslo nahraďte avokádovým pyré a podávajte ho na hrianke.
4. Ak nemáte majonézu, použite avokádo ako spojivo do vajcového, kuracieho alebo tuniakového šalátu.
5. Pridajte avokádo do šalátu, aby bol sýtejší.
6. Použite avokádo na prípravu polievky alebo pridajte kúsky avokáda do iných polievok.
7. Na prípravu zeleného smoothie použite avokádo. Skombinujte avokádo s listovou zelenou zeleninou, ako je kel a ovocím, ako je banán, bobuľové ovocie alebo ananás. Ak chcete pripraviť smoothie plné bielkovín, pridajte proteínový prášok, grécky jogurt alebo kefír.
Pre posilnenie zdravia srdca dodržujte vyváženú stravu a pite čaj z avokádových listov.
Záver
V našich končinách je síce dostať kúpiť avokádo, ale avokádové listy už nie veľmi. Môžete skúsiť popýtať sa v niektorých obchodoch so zdravou výživou, či nemajú sušené avokádové listy.
Alternatívnou je zadovážiť si už hotové extrakty z listov vo forme doplnkov stravy – či už v obchodoch so zdravou výživou, lekárňach alebo e-shopoch.
Pridaj komentár