Všetci vieme, aké škodlivé je fajčenie pre naše zdravie. Avšak pre niektorých ľudí je prestať fajčiť tou najťažšou vecou na svete.
Skutočnou príčinou toho, prečo ľudia potrebujú fajčiť, je nikotín. Ide o vysoko návykovú látku a vaše telo stále túži po ďalšej dávke. Takže, čím viac fajčíte, tým viac potrebujete nikotín.
Ak nedodáte svojmu telu to, čo potrebuje, pravdepodobne sa budete cítiť nepohodlne a budete „zomierať chuťou“ po cigarete. Je to fáza odoprenia si nikotínu a tá nejakú dobu trvá, kým si zvyknete na život bez cigariet.
Fyzické príznaky vymiznú v priebehu jedného týždňa, ale túžba po nikotíne vás bude trápiť ešte pomerne dlho. Ak ste sa rozhodli prestať fajčiť, porozmýšľajte nad bylinkou s názvom stévia.
Účinky stévie
Nedávna nemecká štúdia odhalila, že stévia vám môže pomôcť prestať fajčiť a vyhnúť sa alkoholu. Stévia patrí do rodiny chryzantém a pochádza z Paraguaja. Už dlho sa používa ako sladidlo.
Blokuje tiež túžbu po nikotíne, ktorú vysiela váš mozog, a tak nesiahnete po ďalšej cigarete.
Ak sa snažíte prestať fajčiť, pár kvapiek extraktu zo stévie vám bude stačiť. Dajte si pár kvapiek na jazyk kedykoľvek, keď budete chcieť. Tento trik poskytuje okamžitý účinok a znižuje chuť po nikotíne.
Zadovážte si stéviu v tekutej forme alebo vo forme prášku. Môžete ju nájsť v supermarketoch a v obchodoch so zdravými potravinami. Hľadajte ju pri pekárenských výrobkoch, alebo v uličkách so zdravou výživou.
Stévia sa tiež odporúča pre tých ľudí, ktorí sa snažia schudnúť a potrebujú zregulovať svoj krvný tlak. Je osvedčená aj u diabetikov. Ale, ako sme už spomínali, jej najväčšou prednosťou je jej schopnosť odstrániť túžbu po nikotíne.
Môžete ju používať aj ako masku na tvár, pretože vyživuje, spevňuje a vyhladzuje pokožku. Stévia je tiež vynikajúcim prípravkom v boji proti akné. Používa sa aj pri liečbe dermatitídy.
Vypestujte si stéviu doma
Stévia je trváca rastlina. Má rada horúce slnko a nedokáže prežiť v mrazivých podmienkach. Avšak jej koreň prežije aj v chladnejších zónach a rastlinka opäť narastie na jar.
Pestujte ju v 30 cm nádobách. Udržujte ju na priamom slnečnom svetle a polievajte ju až vtedy, keď bude povrch pôdy suchý.
Pôda, vysádzanie a starostlivosť
Uistite sa, že rastlinka má dostatok voľného priestoru. Použije kyprú, hlinitú a dobre odvodnenú pôdu, pretože je to presne to, čo má stévia rada.
Dorastie do výšky 30 až 91 cm. Samozrejme, závisí to od vegetačného obdobia.
Použite kompost alebo iné hnojivá. Pri ich použití postupujte podľa pokynov na etikete. Kompost ochráni rastlinu v lete pred vysychaním.
Ak stéviu zasadíte do kvetináča, uistite sa, že dostane rovnako kvalitné hnojivo a mulčovanie.
Riešenie problémov
Majte na pamäti, že stévia nemá rada premočenú pôdu. Dobrá drenáž má zásadný význam, pretože inak koreň zhnije.
Ak vaša rastlina vädne zakaždým, keď ju polejete, jej korene sú už pravdepodobne zhnité.
Problémom môžu byť aj niektoré druhy hmyzu.
Úroda a skladovanie
Stévia kvitne na jeseň, takže si z nej môžete odstrihnúť kvety. Takýmto spôsobom vám na nej začnú rásť nové listy.
Stévia má na jeseň malé biele kvety. V tomto ročnom období sa rastlina rozširuje so šírky a nemá príliš veľa nových listov. Strihaním kvetov uvoľníte viac listov.
Listy stévie sú sladšie na jeseň. Rastlina chutí oveľa lepšie predtým, než začne kvitnúť.
Vysušte si listy, aby ste ich mohli používať dlhšiu dobu. Odrežte stonky, odstráňte z nich listy. Listy roztrúste na voľnú tkaninu alebo na akýkoľvek nekovový povrch. Uistite sa, že listy sušíte na slnku.
Listy vám vyschnú za jeden deň. Zozbierajte ich do nádoby predtým, než zvlhnú. Môžete použiť aj sušičky potravín.
Následne rozdrvte nasušené listy stévie rukou alebo použite na to kuchynský robot, ktorý ich namelie na prášok.
Prášok alebo rozdrvené listy stévie uskladňujte vo vzduchotesných nádobách. Prášok sa síce celkom nerozpustí, ale určite príjemne ochutí vaše jedlá a nápoje.
Záver
Veríme, že vám táto sladká rastlinka pomôže prestať fajčiť, a tiež skrášli vašu záhradu alebo byt.
Ak ste však muž, máme pre vás už len jedno malé upozornenie: So stéviou to nepreháňajte. Jej nadmerné a dlhodobé užívanie totiž znižuje množstvo spermií. Preto, ak sa chystáte mať v nadchádzajúcej dobe potomka, so stéviou radšej s mierou.
Pridaj komentár