Ide o druh zeleniny, ktorá rastie prevažne v tropických a subtropických krajinách, kde sa už dlhú dobu využíva v prírodnej medicíne vďaka svojim výrazným zdravotným účinkom.
Vzhľadom sa podbá na uhorku s hrboľčekmi, avšak kvôli svojej často extrémne horkej chuti nebýva príliš obľúbenou potravinou.
Najviac sa dnes pestuje v krajinách Južnej Ameriky a Ázie. Je súčasťou tradičnej medicíny v Afrike, Indii, Číne, ale napríklad aj v juhovýchodných štátoch v USA.
Známa je pod mnohými menami, ako napríklad horký melón, horká tekvica či horká hruška. Latinsky sa nazýva Momordica charantia.
Horký melón a rakovina pankreasu
Dr. Frank Shallenberger sa špecializuje na omladzovacie terapie a prírodnú medicínu v Nevadskom centre alternatívnej medicíny proti starnutiu.
Objavil spôsob, ako používať túto zeleninu na pomoc pacientom, ktorým bola diagnostikovaná rakovina pankreasu. Ako tvrdí Dr. Shallenberger, horký melón efektívne zastavuje rast rakovinových buniek.
Vždy odporúča svojim pacientom, aby verili prírode a používali prírodné látky, ktoré majú silu zastaviť rakovinové bujnenie.
Podľa jeho posledných zistení, už 5% roztok šťavy z horkého melónu dokáže poraziť rakovinu pankreasu.
Výsledok, ktorý sa dosiahne, je taktiež nadmieru povzbudivý. Zničí 90 až 98% rakovinových buniek. No a s tým zbytkom si potom už hravo poradí aj vlastný imunitný systém tela.
Účinky tejto zeleniny boli tiež testované na Univerzite v Coloráde. Výsledky preukázali 64% zmenšenie veľkosti nádorov na pankrease. Tento výskum len ďalej potvrdzuje prínosy, ktoré horký melón ponúka pri liečení chorôb.
Okrem rakoviny sa využíva tiež pri vysokom krvnom tlaku, astme, kožných infekciách, prejavoch cukrovky a problémoch so žalúdkom.
Čo všetko obsahuje horký melón
Horký melón má nezvyčajne vysoký obsah nutričných látok a vlákniny, no málo kalórii.
Obzvlášť bohatý je na vitamíny B1, B2, B3, B9 (kyselina listová) a vitamín C. Obsahujú tiež veľa minerálov ako horčík, mangán, zinok, železo či fosfor.
Má dokonca dvakrát viac beta karoténu (prekurzoru vitamínu A) ako brokolica, dvakrát viac draslíka ako banány a dvakrát viac vápnika ako špenát.
Napriek extrémne vysokému výskytu živín sa v mnohých oblastiach na neho, bohužiaľ, zabudlo kvôli jeho horkej chuti.
Ďalšie zdravotné prínosy horkého melónu
Okrem už spomenutých ochorení, horké melóny majú v prírodnom liečiteľstve omnoho širšie využitie. Používajú sa na nasledovné ochorenia.
1. Energia a vitalita
Pravidelná konzumácia horkého melóna alebo jeho džúsu zvyšuje energiu, vitalitu a výdrž pri športe.
2. Podpora tehotenstva
Je vynikajúcim zdrojom kyseliny listovej (folátu).
Dostatočný prísun folátu počas tehotenstva znižuje výskyt defektov neurálnej trubice u novorodencov.
3. Znižuje krvný cukor
Horký melón obsahuje vysoké množstvo polypeptidu-P (fytonutrientu a rastlinného inzulínu), ktorý znižuje hladinu krvného cukru.
Obsahuje tiež jedinečnú zložku charantín. O ejto látke sa vie, že zvyšuje syntézu glykogénu a využitie cukru v svaloch, pečeni a tukových tkanivách.
Dvojica polypeptidu-P a charantínu tak účinne znižuje množstvo cukru v krvi, čo je veľmi prínosné hlavne pri cukrovke typu 2.
4. Zvyšuje odolnosť voči infekciám
Šťava z horkého melónu zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám a výborne podporuje imunitu.
5. Ochrana a regenerácia pečene
Horký melón zrýchľuje metabolizmus alkoholu, čím zmierňuje nepríjemné poalkoholové stavy (ľudovo zvané „opica“).
Okrem toho, regeneruje, čistí a vyživuje pečeň.
To je obzvlášť prínosné pre ľudí s poškodenou pečeňou v dôsledku konzumácie alkoholu či z inej príčiny (napríklad hepatitídy).
6. Podpora trávenia
Horký melón stimuluje perilstatiku čriev.
Uľahčuje tiež trávenie v celom tráviacom trakte, až pokým nie sú zvyšky jedál vylúčené stolicou von z tela.
7. Proti bolesti
Uľavuje od bolestí v črevách a ďalej podporuje cirkuláciu krvi.
8. Psoriáza
Pravidelná konzumácia džúsu z horkého melóna zmierňuje psoriázu.
Odstraňuje tiež hubovité infekcie, ako napríklad takzvanú atletickú nohu a iné svrbivé ochorenia kože.
Mgr. Viera Džundová
Dobrý deň. Prosím, je táto zelenina dostupná aj v našich obchodných reťazcoch?
redakcia
Veľmi zriedka. Odporúčame vyhľadať si na internete, kde ju môžu mať.