Nemeckí výskumníci objavili v 18 rôznych vzorkách balených vôd látky narúšajúce endokrinný systém, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť reprodukčné orgány.
Z až 24.520 podozrivých chemikálií nachádzajúcich sa vo vode z plastových fliaš, jedna obávaná látka sa vyskytovala v takmer všetkých skúmaných vzorkách.
Ide o 2-elylhexyl fumarát (DEHF) – endokrinný disruptor (narušovač), u ktorého sa opakovane potvrdili anti-androgénne (pôsobiace proti mužským pohlavným hormónom) a anti-estrogénne účinky.
Endokrinné narušovače sú látky, ktoré:
- zasahujú do hormonálneho systému
- môžu spôsobovať rakovinové nádory
- vyvolávajú pôrodné defekty
- zapríčiňujú srdcovocievne ochorenia
- prispievajú k metabolickým ochoreniam a poruchám vývinu
Na tejto štúdii pracovali Martin Wagner a Jorg Oehlmann z Goetheho univerzity vo Frankfurte nad Mohanom a Michael Schlusener s Thomasom Ternesom z Nemeckého federálneho inštitútu hydrológie.
Potvrdili, že balená voda môže obsahovať vysoké množstvá pre vaše zdravie nebezpečných látok. To u odbornej verejnosti vyvolalo vážne znepokojenie.
Čo konkrétne vedci objavili?
Autori použili citlivé merania biologických procesov v skúmavkách, aby zistili celkovú estrogénnu záťaž, ktorú predstavuje voda uskladnená v plastoch.
Väčšina z analyzovaných vzoriek vykazovala kontamináciu. Necielená spektrometria s vysokým rozlíšením poukazovala na prítomnosť izomérov melátov a furmátov ako možných kandidátov.
Okrem 2-elylhexyl fumarátu zisťovali aj možnú prítomnosť ďalších endokrinných disruptorov. Jeho namerané množstvo bolo totiž menšie, ako bolo potrebné pre vyvolanie tak silných pozorovaných biologických zmien v skúmavkách.
To znamená, že vo vode museli byť prítomné aj ďalšie látky s podobným účinkom.
Meláty a furmáty sú nielen biologicky, ale aj chemicky dosť podobné ftalátom. Preto sa vedci domnievajú, že objavili novú, doteraz prehliadanú skupinu endokrinných narušovačov (disruptorov).
Biologická sila nameraných chemikálií
Antagonická aktivita vzoriek na biologické procesy bola veľmi silná. Ekvivalent 3,75 ml balenej vody vo fľaši deaktivoval neuveriteľných 60 až 90% receptorov estrogénu a androgénov.
Balená voda analyzovaná zo šiestich krajín vykazovala nasledovné biologické vplyvy:
- estrogénne
- anti-estrogénne
- androgénne
- progesterogénne
- gluko-kortikoidné (steroidné)
Čo môžete proti tomu urobiť?
Odpoveď je jednoduchá – nepite balenú vodu z plastových fliaš!
Okrem toho si môžete zakúpiť vodné filtre, ktoré odfiltrujú nielen chlór a jeho zlúčeniny, ale aj ďalšie škodlivé látky.
Keď si spravíte malý prieskum, nie je ich až tak ťažké zohnať aj za pomerne málo peňazí. Za 1 až 2 eura je možné zvyčajne prefiltrovať až okolo 100 litrov vody.
Samozrejme, nie všetky z vedcami nájdených 24.520 chemikálií je škodlivých. Prečo ich ale vedome dodávať do tela a vystavovať sa tak zbytočnému riziku?
Určite ste aj vy niekedy zacítili príchuť chemikálií z plastovej fľaše a obzvlášť, ak ste ju nechali postáť nejaký čas na slnku. To je aj jeden z hlavných problémov – aj keď vy fľašu na slnku nenecháte, neviete čo s ňou bolo robené v distribučnom reťazci, pokým ste ju nekúpili.
Pozrite si jedno zaujímavé video (v angličtine) obsahujúce viac informácií, ktoré je dobré vedieť o balenej vode.
Záver
Ak vás teda nepresvedčili o nekupovaní vody v PET fľašiach výzvy na ochranu prírody pred plastovým odpadom, tak priame ohrozenie vášho zdravia by snáď mohlo.
Určite o tom dajte vedieť aj svojim známym, napríklad zdieľaním nášho článku.
Pridaj komentár