Európska lieková agentúra (EMA) vydala nedávno upozornenie o bezpečnosti liekov predpisovaných na cukrovku 2. typu a obezitu, ktoré potenciálne zvyšujú riziko vzniku rakoviny štítnej žľazy.
Semaglutid, účinná látka nachádzajúca sa v široko používaných liekoch proti cukrovke a obezite, ako sú napríklad lieky z názvami Ozempic, Wegovy a Rybelsus, je spájaná so zvýšeným rizikom rakoviny štítnej žľazy u pacientov, ktorí užívajú tieto lieky podľa predpisu lekára.
Uvedené lieky, známe ako „agonisty receptora glukagónu podobného peptidu-1“ (GLP-1), vyrábajú spoločnosti Novo Nordisk, AstraZeneca, Eli Lilly a Sanofi Winthrop, pričom všetky z nich boli vyzvané, aby EMA predložili doplňujúce informácie.
Upozornenie EMA na možné bezpečnostné riziko nemusí nevyhnutne znamenať priamu príčinnú súvislosť medzi liekom a hlásenou nežiaducou udalosťou. EMA ho používa na to, aby pomohla lepšie určiť, či existuje alebo neexistuje príčinná súvislosť, a to tak, že skúma čokoľvek, čo jej výrobcovia liekov pošlú ako súčasť doplnkovej informačnej požiadavky.
„Spoločnosť Novo Nordisk si je vedomá upozornenia a požiadavky EMA a poskytne dôkladné vyhodnotenie všetkých relevantných údajov na objasnenie tejto témy,“ uviedol Lars Otto Andersen-Lange, riaditeľ pre styk s médiami v Novo Nordisk.
Andersen-Lange dodal, že všetky súvisiace produkty spoločnosti Novo Nordisk, vrátane semaglutidu, sú na trhu už viac ako desaťročie a že údaje o bezpečnosti zhromaždené z postmarketingového dohľadu nad liekmi nepreukázali žiadne „presvedčivé“ dôkazy, ktoré by ich spájali s rakovinou štítnej žľazy.
Farmaceutické firmy sa hnevajú na výskumníkov
Veľké farmaceutické firmy kritizujú výskumníkov za odhalenie zvýšeného rizika rakoviny štítnej žľazy pri užívaní liekov proti cukrovke a obezite – tvrdia, že ich štúdia obsahuje „dôležité obmedzenia“.
Ako obvykle, spoločnosť Novo Nordisk a ďalšie farmaceutické firmy zodpovedné za výrobu rizikových liekov naďalej popierajú, že ich produkty sú akýmkoľvek spôsobom nebezpečné. V skutočnosti zašli dokonca tak ďaleko, že sa zamerali na novú štúdiu odhaľujúcu súvislosť ohľadne možného rizika rakoviny s tvrdením, že obsahuje „dôležité obmedzenia“.
Niektoré z „dôležitých obmedzení“, ktoré zdôraznil Andersen-Lange, zahŕňajú absenciu overenej identifikácie prípadu, neadekvátnu diferenciáciu opakujúcich sa udalostí, potenciálnu nesprávnu klasifikáciu udalostí a nepotvrdenú expozíciu drogám, ak máme citovať jeden mediálny zdroj.
Ide o priekopnícku štúdiu francúzskych výskumníkov, ktorí sa zaoberali údajmi z databázy francúzskeho národného systému zdravotného poistenia. Pri analýze dát si všimli zvýšené riziko rakoviny štítnej žľazy u jedincov, ktorí užívajú príslušné lieky, najmä medzi prvým a tretím rokom ich užívania.
Časopis Diabetes Care údajne zverejnil dva komentáre k štúdii, z ktorých jeden naznačuje, že „detekčná zaujatosť“ by mohla spôsobiť, že lieky spôsobujú rakovinu štítnej žľazy, aj keď v skutočnosti nespôsobujú.
Druhý naznačuje, že štúdia môže byť neplatná, pretože nezohľadnila obezitu ako mätúci faktor pri rakovine štítnej žľazy.
Je však zaujímavé, že informácie o predpisovaní liekov Ozempic a Wegovy od spoločnosti Novo Nordisk obsahujú varovanie o riziku vzniku nádorov C-buniek štítnej žľazy.
Výrobca tiež v literatúre o predpisovaní lieku uvádza, že účinná látka semaglutid je spojený s „nádormi C-buniek štítnej žľazy závislými od dávky a trvania liečby“ u hlodavcov, ale že ľudské rakoviny zostávajú „nezistené“.
Tých, ktorí majú v rodinnej anamnéze rakovinu štítnej žľazy, varuje americký Úrad pre lieky a potraviny (FDA) pred užívaním lieku Wegovy, pri ktorom sám výrobca uznáva, že s ním nie je niečo v poriadku, pokiaľ ide o riziko rakoviny.
Ukazuje sa, že veľkým faktorom úspechu spoločnosti Novo Nordisk ako farmaceutickej firmy je práve semaglutid. Spoločnosť je teraz druhou najhodnotnejšou v Európe, zaostáva len za francúzskou skupinou luxusného tovaru LVMH.
Záver
O prírodnej liečbe cukrovky sme pred časom vydali samostatnú elektronickú knihu. Viac informácií o nej nájdete TU (o jej českej verzii TU).
V e-knihe sa dozviete všetko potrebné pre liečbu cukrovky 1. aj 2. typu, vrátane príčin ochorenia, zásad zostavovania jedálnička, odporúčanej stravy a doplnkov, byliniek, prevencie, príznakov rozvíjajúcej sa choroby a vplyvu životného štýlu.
Dozviete sa tiež ako predchádzať častým bolestiam hlavy spôsobených cukrovkou, ktoré lieky na iné choroby môžu prispievať ku vzniku alebo zhoršovaniu cukrovky, ako predchádzať a liečiť 4 najčastejšie komplikácie cukrovky (ketoacidóza, neuropatia, retinopatia, diabetická kóma) a množstvo ďalších dôležitých informácií.
Pridaj komentár