Približne 30% ľudí trpí nespavosťou a 10% má z toho dôsledky aj počas dňa. Inými slovami, každý tretí človek má problémy so spánkom a každému desiatemu to vážne ovplyvňuje život.
Navyše, polovica ľudí sa dnes sťažuje, že má nedostatok spánku bez ohľadu na to, či ich postihuje nespavosť alebo nie. Hlavný dôvod uvádzajú prácu alebo iné povinnosti.
Na riešenie nespavosti väčšina ľudí siaha po liekoch. Lieky na spanie dnes patria medzi jeden z najpredávanejších druhov liekov. Takéto lieky síce dokážu pacientovi krátkodobo pomôcť, no samé prinášajú množstvo nových problémov v podobe nežiaducich vedľajších účinkov.
Našťastie, existuje jeden prírodný spôsob na riešenie nespavosti bez žiadnych vedľajších účinkov. Než si o ňom povieme viac, poďme sa najprv bližšie pozrieť na následky nedostatku spánku.
Príčiny a následky nespavosti a spánkovej deprivácie
Nespavosť je ochorenie, ktoré sa vyznačuje neschopnosťou večer zaspať, častým nočným budením, skorým ranným budením alebo neschopnosťou dosiahnuť hlboký spánok.
Príčiny zahŕňajú biologické, psychologické a sociálne. Môže sa tiež jednať o depresiu, úzkosť, vysoký krvný tlak alebo iné zdravotné problémy či ochorenia.
Je však potrebné odlišovať nespavosť a nedostatok spánku.
Pri nespavosti zvyčajne má človek všetky potrebné podmienky pre spánok, no nedokáže zaspať alebo udržať spánok. Ide teda o vnútorné príčiny v človeku, pre ktoré nespí.
Pri spánkovej deprivácii sa jedná o iné príčiny. Môže ju vyvolávať aj nespavosť, no zvyčajne sú to externé faktory ako hluk, nevyhovujúca posteľ či prílišná svetelnosť v izbe, kde človek spí.
Aj napriek tomu, že príčinami nespavosti a spánkovej deprivácie môžu byť odlišné faktory, výsledok je rovnaký a tým je nedostatok spánku. To sa potom na zdraví odrazí viacerými prejavmi.
Najčastejšie sa jedná o tieto symptómy:
- únava
- náladovosť a podráždenosť
- stavy úzkosti
- zlá koncentrácia a pamäť
- horšie kognitívne schopnosti a koordinácia tela
- nedostatok energie
- bolesti hlavy a migrény
- podráždený žalúdok
Nejde len o nejaké nepríjemnosti. Tieto prejavy môžu občas aj vážne ohroziť život človeka, hlavne vtedy, ak často šoféruje alebo riadi v práci ťažké mechanizmy.
Vysoká miera nespavosti sa vyskytuje hlavne u ľudí v strednom veku a u starších. Tiež postihuje častejšie ženy ako mužov.
Vedľajšie účinky liekov na spanie
Farmaceutické lieky sú síce efektívne na dosiahnutie spánku, no zároveň majú dlhý zoznam vážnych nežiaducich účinkov. Z nich sú mnohé závažnejšie než samotné dôsledky nedostatku spánku.
Tuto sú niektoré z možných vedľajších účinkov:
- pálenie alebo brnenie v končatinách
- zmeny v chuti
- zápcha alebo hnačka
- problémy s udržaním rovnováhy, krútenie hlavy
- ospalosť počas dňa
- sucho v ústach a v hrdle
- nadúvanie a plynatosť
- pálenie záhy
- práceneschopnosť nasledujúci deň po užití liekov
- mentálne ťažkosti s pozornosťou a pamäťou
- bolesti žalúdka, triaška a slabosť
- nezvyčajné sny
Ako ste si určite všimli, zoznam vedľajších účinkov je takmer dva krát dlhší ako sú následky nedostatku spánku. Ak toto nie je dostatočným dôvodom na hľadanie alternatívy k liekom na spanie, tak potom nevieme, čo by ním bolo.
Väčšina týchto vedľajších účinkov vyplýva z toho, že uvedené lieky potláčajú centrálny nervový systém.
No a najhoršie na nich je snáď to, že mnohé z nich sú návykové a stáli už život nejedného človeka, či už ich užíval na spanie alebo niečo iné.
Muškátový oriešok na spanie
Muškátový oriešok je výborným prírodným liekom na nespavosť a spánkovú depriváciu. Je totiž bohatým zdrojom myristicínu, organickej látky utlmujúcej vyplavovanie enzýmov, ktoré spôsobujú stres.
No a keďže stres je jedným z primárnych faktoroch vedúcich k nespavosti, to robí z muškátového orieška výborný prostriedok, ktorý vám zabezpečí pokojnejšiu noc.
Okrem toho sa ukázalo, že táto bylinka má aj silný sedatívny účinok. Preto pomáha tak pri nespavosti, ako aj pri spánkovej deprivácii.
Konkrétne, pre ľudí, ktorí majú problém so zaspaním, dokáže muškátový oriešok proces zaspávania výrazne urýchliť. No a pri externých vplyvoch spánkovej deprivácie zasa pomôže sa cez ne dostať bez zobudenia.
Ako užívať muškátový oriešok
Odporúčame rozmiešať 1/4 (štvrtinu) čajovej lyžičky muškátového orieška v prášku v 2 dcl pohári vody.
Túto zmes je potrebné vypiť 1 hodinu pred spaním.
Hoci existujú aj názory, že veľké množstvo muškátového oriešku môže viesť k halucináciám a psychickým problémom, na takéto tvrdenia neexistujú žiadne relevantné vedecké dôkazy.
Ak sa toho aj napriek tomu obávate, konzumujte ho s mierou, prípadne začnite s menšou dávkou a až keď vám nespôsobí žiadne problémy, zvýšte ju na štvrtinu čajovej lyžičky. V prípade, že vám pomôže so spánkom aj menšia dávka, zostaňte pri nej a nezvyšujte ju.
Prípadne sa s užívaním muškátového orieška môžete s nami v komentároch podeliť o vaše skúsenosti.
Viktor
Ja mám skúsenosti že problém so zaspavanim môže spôsobovať neustály kolotoč myšlienok, dokola premýšľanie o tom stejnom. Myslenie treba zastaviť tak že zaparkujeme svoju myseľ na telo. Nekompromisne ju vraciame k zažívaniu svojho tela, a obyčajne ani si neuvedomime ako rýchlo sa nám podarí zaspať. Totižto v svojej hlave máme svojho vlastného muciteľa.