Na našej stránke sa zvyčajne venujeme prevažne alternatívnym, teda prírodným metódam prevencie a liečby chorôb, vrátane rakoviny.
Uznávame však, že nie každý úplne dôveruje alternatívnej liečbe, prípadne z presvedčenia uznáva skôr štandardné lekárske postupy. No a práve pre tých sme pripravili dnešný článok.
Ukázalo sa totiž, že dva lacné generické lieky dokázali znížiť mieru návratnosti a úmrtia na rakovinu u žien po menopauze, ktorým bola diagnostikovaná rakovina prsníka v počiatočnom štádiu.
Výskumníci odporúčajú nasadiť tieto 2 lieky:
- bisfosfonáty
- inhibítory aromatázy (AIs)
Uvedené lieky podávané súčasne dosahujú synergický efekt tým, že vzájomne zvyšujú svoj účinok a zároveň znižujú niektoré svoje vedľajšie účinky.
Kedy ženy najčastejšie ochorejú na rakovinu prsníka
Približne dve tretiny žien, u ktorých diagnostikujú rakovinu prsníka, sú po menopauze a 80% je citlivých na hormóny, alebo inak povedané vyskytuje sa u nich hormonálna nerovnováha.
Operácia síce dokáže nádory prsníka odstrániť, no stále existuje riziko prehliadnutia mikro-nádorov, ktoré potom spôsobia neskorší návrat ochorenia.
Výskumníci uvádzajú, že spomínané 2 lieky, ktoré boli podrobnejšie popísané v štúdii publikovanej v medicínskom časopise The Lancet, majú v týchto prípadoch potenciál znížiť úmrtia.
Čo zistila prvá štúdia
V prvej štúdii výskumníci skúmali novú endokrinnú terapiu na liečbu žien po menopauze pomocou AIs (inhibítorov aromatázy).
Táto štúdia bola vlastne meta-analýza, ktorá analyzovala údaje z predošlých štúdii na 32000 ženách po menopauze, v deviatich randomizovaných pokusoch.
Výskumníci zistili, že inhibítory aromatázy boli v porovnaní s tamoxifenom (liek používaný pri rakovine prsníka) schopní znížiť mieru návratu ochorenia až o tretinu v priebehu 5 rokov. Okrem toho sa znížila aj mieru úmrtnosti o asi 15% po 10 rokoch.
Keď sa inhibítory aromatázy porovnali voči žiadnej liečbe, riziko úmrtia bolo vtedy nižšie až o 40%. Užívanie inhibítorov aromatázy však má aj nejaké vedľajšie účinky.
Ako uvádza Dr. Aine McCarthy, vedecký pracovník v Britskom ústave na výskum rakoviny (Cancer Reasearch UK), AIs spôsobujú rednutie kostnej hmoty.
To je aj dôvod, prečo výskumníci odporúčajú užívanie dvoch liekov súčasne. Bifosfonáty totiž dokážu zmierniť efekty inhibítorov aromatázy na kostné tkanivá, keďže sa jedná o liek nasadzovaný na prevenciu úbytku kostnej hmoty pri osteoporóze.
Čo zistila druhá štúdia
V druhej štúdii výskumníci preukázali, že bifosfonáty vedia znížiť výskyt sekundárnych nádorov rastúcich v kostiach o 17% v celkovej vzorke žien.
Tento efekt bol dokonca ešte vyšší u žien po menopauze, keď 2 až 4 roky s bifosfonátmi znížili mieru návratu rakoviny v kostiach až o 27% a zároveň znížili mieru úmrtia o 18% počas 10 rokov.
„Dnes sa bežne stáva to, že ak sa rakovina prsníka rozšíri do kostí, podávajú ženám bisfosfonáty len v prípade, ak majú zároveň aj nízku hustotu kostí.
Táto štúdia navrhuje, aby boli ženám s rakovinou prsníka podávané hneď od začiatku, vysvetľuje výskumník McCarthy.
Tieto výsledky sú veľmi povzbudivé, pretože 18% zníženie miery úmrtia znamená, že je možné ročne zachrániť len v USA až 1000 životov, čo je obrovské číslo (pozn. redakcie: na Slovensku by to v prepočítaní bolo zhruba 20 žien).“
Výskumníci však upozorňujú, že spomínané pozitívne efekty boli spozorované len u žien po menopauze, avšak nie u mladších.
Štúdia bola opäť meta-analýzou 26 rôznych štúdii, ktoré obsahovali indivuduálne zdravotné záznamy približne 19000 žien.
„Ide naozaj o pozitívne výsledky. Preto by sme chceli odporučiť príslušným úradom a lekárskym inštitúciám, aby sa na to bližšie pozreli a zhodnotili, či tieto dva lieky plošne nezahrnúť do liečebných protokolov žien po menopause s rakovinou prsníka v skoršom štádiu,“ prízvukuje McCarthy.
„Samozrejme, je dôležitý ešte ďalší výskum používania kombinácie týchto dvoch liekov,“ dodáva McCarthy.
Záver
Dúfame, že sa vám tento článok páčil.
Ak sa náhodou osobne týka aj vás alebo nejakej vašej blízkej osoby, nebojte sa ho dať do pozornosti aj svojmu lekárovi onkológovi. Keďže sú tu uvedené odkazy na klasické lekárske zdroje, nemal by byť voči týmto odporúčaniam skeptický.
Pridaj komentár