Tento článok rozpráva skutočný príbeh Rebeky Maglionico, dievčaťa, ktorej bratovi bola diagnostikovaná rakovina. Jej výpoveď poukazuje na to, ako alkalická (zásaditá) strava ovplyvnila jeho zdravotný stav.
Rebekin bral mal len 38 rokov, keď u neho zistili rakovinu hrubého čreva. Lekári mu povedali, že zrejme neprežije.
Jeho diagnóza bola šokom aj pre nich, pretože na tento typ rakoviny bol ešte veľmi mladý.
Spočiatku sa liečba zakladala na tradičnom spôsobe pomocou chemoterapie, ožarovania a odstránenia časti hrubého čreva. Avšak jej vedľajšie následky boli horšie ako samotná rakovina.
Tradičná liečba zlyhala, rakovina sa vrátila
Rok po ukončení liečby sa choroba vrátila. Tentokrát sa objavil nádor na chrbte, s metastázovaním do chrbtice, ktorý sa navyše posúval smerom nahor k mozgu.
Okrem pôvodnej rakoviny hrubého čreva teraz trpel aj na sekundárny spinocelulárny karcinóm.
Najviac alarmujúcou však bola rýchlosť, akou sa rakovina šírila. Onkológovia mu odporučili, aby šiel domov a čas, ktorý mu ešte ostával, strávil so svojimi blízkymi. Nedokázali pre neho totiž už nič viac urobiť.
Operácia bola mimo úvah. Prognóza symptómov, ktoré sa dostavia, keď rakovina zasiahne mozog, bola skľučujúca:
- strata rovnováhy
- problémy s chôdzou
- strata zraku
- ťažkosti so sluchom a rečou
- epileptické záchvaty
- bolesti hlavy, ktoré prejdú až po zvracaní
Keďže Rebekin brat mal ešte len 5-ročného syna, nechcel sa zmieriť s osudom, že má doma v tichosti čakať na svoju smrť.
Rada kolegu z práce všetko zmenila
Našťastie, jeho kolega z práce mu odporučil zúčastniť nadchádzajúceho semináru, kde sa malo prednášať na tému ako žiť život v zdraví a pohodlí.
Seminár sa konal v Hippokratovom inštitúte zdravia na Floride počas najbližšieho víkendu. Jediným problémom bola cena semináru.
Vtedy, akoby zázrakom, šéf jeho brata sa ponúkol, že na ten seminár pôjde spolu s ním a celé to aj zaplatí. Obaja teda spolu na víkend odcestovali na Floridu.
Inštruktormi na seminári boli tí najlepší z najlepších odborníkov v danej oblasti. Po návrate domov Rebekin brat začal s Gersonovou terapiou a alkalickou stravou.
Čo je Gersonova terapia?
Základnou myšlienkou Gersonovej terapie je, že rakovina vzniká vtedy, keď v tkanivách nastanú metabolické zmeny v dôsledku nahromadia toxických látok.
Dr. Garson sa konkrétne domnieval, že sa to stáva vtedy, keď pacienti majú príliš veľa sodíka a málo draslíka, čo spôsobuje poškodenie tkanív a oslabenie orgánov.
Následne, cieľom tejto terapie je obnova zdravia pomocou regenerácie pečene a návratu metabolizmu do pôvodného stavu.
Odstránenie toxínov a reštartovanie metabolizmu sa dosahuje pomocou špecifickej diéty, doplnkov stravy a klystírov.
Zmena stravy Rebekinho brata preto zahŕňala potraviny s nízkym obsahom sodíka, vysokým obsahom draslíka a veľa surových zeleninových štiav.
Alkalická diéta obsahuje minimálne množstvo mäsa, mliečnych výrobkov, bielej múky a bieleho cukru kvôli ich prekysľujúcim vlastnostiam. Namiesto toho sa treba sústrediť na čerstvé ovocie a zeleninu, oriešky a semená. Tie majú totiž na telo alkalizujúci účinok.
Hodnota pH vnútorného prostredia u chorých ľudí (nie krvi) často býva okolo hodnoty 4, čo je veľmi kyslé, keďže neutrálna hodnota je 7. Ideálnou hodnotou pre naše vnútorné prostredie je hodnota 7.2.
Je nepopierateľným faktom, že rakovinové bunky nedokážu rásť a dokonca ani prežiť v zásaditom prostredí alebo za prítomnosti kyslíka.
Navyše, v zásaditom prostredí dokážu bunky udržať oveľa viac kyslíka ako v kyslom prostredí a zároveň v ňom lepšie odvádzajú z tela von toxické látky.
Ako fungovala liečba u Rebekinho brata
Strava Rebekinho brata bola bohatá na draslík, čo malo na telo silný alkalizujúci účinok. Okrem toho, konzumoval čerstvé šťavy, hlavne zo zeleniny.
Výsledok bol pre rakovinu devastačný. Len po 2 týždňoch sa jeho vnútorné pH posunulo z hodnoty 4,0 na 7,5.
Následná kontrola na onkológii odhalila, že jeho nádor na chrbtici sa zmenšil až o 75%.
Po 6 týždňoch tejto úžasnej liečby už po rakovine v jeho tele nebol ani len náznak. Lekári boli natoľko prekvapení, že sa zmohli len na toto konštatovanie: „Neviem síce, čo ste urobili, no pokračujte v tom, pretože už nemáte žiadne známky rakoviny v tele.“
Záver
Prešlo už niekoľko rokov, odkedy tento muž porazil rakovinu. Dnes si pravidelne testuje hodnoty pH, keďže zvyčajne trvá 2 až 3 dni kým dôjde k ich zmene, ak sa niečo v organizme udeje.
V prípade potreby sa vracia k striktnej Gersonovej/alkalickej strave tak na týždeň aspoň raz za čas, aby udržal veci pod kontrolou a predchádzal problémom v budúcnosti.
Janka
Ako viem zistiť svoje pH?
redakcia
Otestovať si pH moču lakmusovými papierikmi.
lubomír
K dnešnému dňu existujú zaujímavé štúdie jednotlivých skupín vedcov, ako napríklad tie, ktoré boli publikované v British Journal of Cancer (Mau, 2015), č. 112 (11), 1816-1821, ktoré spájajú riziko rakoviny so stravou.
Tieto práce sa spravidla týkajú štúdia chorôb jednotlivých orgánov alebo systémov. Tie isté štúdie dokazujú, že rovnaká strava znižuje riziko rakoviny pre niektoré orgány a toto riziko sa zvyšuje pre iné orgány. Odborníci preto zistili, že rakovina krvi, močového mechúra alebo žalúdka je medzi vegetariánmi menej častá. Vegetariáni však majú rovnakú pravdepodobnosť, že dostanú rakovinu hrubého čreva, ktorá zabíja väčšinu populácie, ako mäsožravci. Zároveň je riziko rakoviny krčka maternice u vegetariánov a milovníkov rýb 2-krát vyššie ako u tých, ktorí jedia hlavne mäso.
Samotní vedci, ktorí sa dlhé roky venovali problémom onkológie, pripúšťajú, že dnes neexistuje také menu, ktoré by bolo schopné spoľahlivo a trvalo alkalizovať vodné prostredie celého ľudského tela.
A hoci je publikovaných veľa rôznych tabuliek alkalizačných produktov, autori týchto tabuliek zabúdajú, že telo spravidla zvyšuje hodnotu pH na úkor vlastných zdrojov, podobne ako sa vápnik, sodík atď. spotrebúva v boji tela proti vírusom a infekciám.
Stabilnejšie výsledky sa dostavia po dlhodobom vystavení čerstvému vzduchu, fyzickej práci a športu. V takýchto prípadoch sa index pH posúva do alkalickej oblasti v dôsledku nasýtenia tela kyslíkom a zvýšenia počtu hydroxylových skupín v medzibunkovej tekutine v dôsledku príchodu ďalších atómov kyslíka zo vzduchu.
Ak rakovinové bunky odumierajú v alkáliách, prečo ich lekári nepoužívajú? Tu je dôvod! Veľmi dôležitý a kompetentný text.
Ak žiadna choroba, vrátane rakoviny, nemôže prežiť v alkalickom prostredí, prečo potom lekári nepoužívajú túto metódu na liečbu pacientov s rakovinou? Zaujímavá otázka, píše onkológ Mike Condron na stránkach Forbes.
Mnoho chorôb je teda schopných prežiť v mierne zásaditom prostredí. A naša krv je presne taká! Existuje názor, že je možné zničiť rakovinový nádor alebo iné ochorenie, ak je telo ešte viac alkalizované.
Je to logické, pretože ak v laboratóriu nakvapkáte alkáliu (hydroxid sodný s pH asi 13) na nádorové bunky, baktérie alebo kvasinky, okamžite zomrú.
Tak prečo nezničiť rakovinu teplom – pri teplote 120 ° C – nič nemôže prežiť? Odpoveď je jednoduchá: pretože to zabije pacienta!
Rovnaký príbeh je aj s alkalizáciou tela: vysoký obsah hydroxidu sodného v krvi pacienta jednoducho zabije. Vedci nevedia, aká hladina pH krvi je pre človeka smrteľná. S najväčšou pravdepodobnosťou 7,8 alebo viac.
Čokoľvek vyššie je nezlučiteľné so životom. Akákoľvek odchýlka od normy spôsobuje vážne problémy a je znakom nebezpečných porúch v tele. Príliš kyslé aj príliš zásadité prostredie v tele je pre nás smrteľné.
Je zbytočné ešte viac alkalizovať telo na boj proti chorobám – naša krv je už mierne zásaditá.
Rakovinu je možné zabiť, ak je rakovinovým bunkám zablokovaný prístup ku kyslíku, ale v takom prípade samotný pacient zomrie – na udusenie.
To isté platí pre glukózu – potrebujú ju nielen rakovinové, ale aj zdravé bunky.
Aby som to zhrnul: je zbytočné alkalizovať telo – povedie to k smrti rakovinových buniek aj samotného pacienta. Ostatné vyššie uvedené spôsoby boja proti rakovine budú mať rovnaký účinok.
Väčšina ovocia, ktoré jeme, je kyslá. Nehovoríme však, že konzumácia ovocia je škodlivá. A čo mäso? Jeho pH je takmer rovnaké ako u nás. Prečo teda piť „zásaditú vodu“, keď môžete jesť len mäso?
Hladina pH v našom žalúdku sa rovná jednej – rovnaké pH ako ocot.
Na tejto úrovni zostáva bez ohľadu na to, čo jete. Myslíte si, že „alkalická voda“ má nejakú šancu proti kyseline, ktorá je v žalúdku?
Ak znížite kyslosť žalúdočnej šťavy sami, pri absencii indikácií premeníte kyslé prostredie na zásadité, môžete dosiahnuť iba poruchy v tráviacom procese, až po otravu, pretože alkalické prostredie nie je určené na trávenie prichádzajúcej potravy.
Preto lekári neliečia rakovinu alkalizáciou. alebo iná nevedecká metóda.
Používajú ich iba šarlatáni. Od nich môžete počuť množstvo príbehov o zázračných uzdraveniach, ktoré sú s najväčšou pravdepodobnosťou fikciou.
Váš návrh na zdravú stravu je veľmi zaujímavý a vhodný pre zdravý spôsob života s pohybom na vzduchu
Martin
Lubomir, vela ludi, ktorych nepriamo poznam sa uzdravilo vylucenim masa, peciva, sladkych napojov a vsetkeho chemicky konzervovaneho co nepodporujue zasadotvornu stravu. Nie su to sarlatani ako pisete ale uplne normalni ludia ako aj Vy. Za to ze sa rozhodli prezit a podarilo sa im to neznamena, ze su niecim vynimocni. Len sa rozhodli uzdravit a zmenili radikalne svoju zivotospravu.
Taktiez, vela ludi sa uzdravilo ak zacali cvicit endogenne dychanie, pit vodu obohatenu kyslikom ako napr oxywater. Bola za to aj nobelova cena lebo opat uzdraveni bolo mnoho. Vitamin B17 rovnako ucinne pomaha eliminovat rakovinu.
Priklady a zaver, ku ktoremu ste prisli su mixom dojmov a pojmov a je chybny. Telo si vie asi po 1/2 roku zasadotvornej stravy, dostatku aspon 2 litre cistej vody obnovit acidobazicku rovnovahu a ucinne zacat blokovat rakovinu. Ak to pacient mysli s uzdravenim naozaj vazne moze vyznamne zvratit misku vah v prospech uzdravenia a zivota.