Rakovina prsníka patrí jednu z najviac obávaných diagnóz. Už len jej zmienka vyvoláva predstavy smrti, nešťastia a utrpenia.
Podľa posledných štatistík každá ôsma žena počas svojho života bude touto chorobou postihnutá. Pri takto nepriaznivej štatistike sa natíska otázka, čo môže žena urobiť, aby riziko rakoviny prsníka znížila.
V skutočnosti existuje niekoľko veľmi účinných spôsobov, ako šance na ňu zredukovať. A nie len nepatrne, ale dokonca až o 90%! Zvyšných 10% je bohužiaľ záležitosťou výhradne genetiky a tú nemožno nijako ovplyvniť.
V našom dnešnom článku sa pozrieme na 10 vecí, ktoré ak urobíte, potom si až 9 násobne znížite riziko rakoviny prsníka. Poďme teda na to.
1. Vyhýbajte sa cukru, obzvlášť fruktóze
Obmedzte konzumáciu prevažne spracovaných potravín, ktoré sú bohaté na jednoduché cukry ako sacharóza či fruktóza, pretože ide o látky, ktoré priamo podporujú rast nádorov.
Fruktóza, ktorá sa vyskytuje v mnohých sladených nápojoch, ale napríklad aj v ovocí, je zvlášť škodlivá hlavne na pečeň.
Vo všeobecnosti platí pravidlo, že by ste nemali konzumovať viac ako 25 gramov fruktózy denne.
Ak už trpíte na rakovinu alebo cukrovku, obmedzte jej príjem na maximálne 15 gramov denne, aj to len vo forme čerstvého ovocia, nikdy nie spracovaných potravín.
2. Obmedzte príjem bielkovín a zvýšte príjem zdravých tukov
Konzumujte toľko gramov bielkovín denne, koľko kilogramov vážite. Teda, ak vážite 60 kg, konzumujte 60 gramov bielkovín za deň.
Len veľmi málo ľudí potrebuje viac než 100 gramov bielkovín denne, zvyčajne sú to len výkonnostní športovci alebo kulturisti, ktorí chcú pribrať na svalovej hmote.
Namiesto bielkovín začnite konzumovať kvalitné tuky, aké nájdete napríklad vo vajíčkach, kvalitnom nespracovanom mäse, rybách, avokáde či v kokosovom oleji.
Dokonca sa uvádza, že katogénna diéta (bohatá na tuky a chudobná na sacharidy) dokáže zastaviť rast nádorov.
3. Majte dostatok dôležitých vitamínov A a D
Existujú dôkazy, že vitamín A hrá dôležitú úlohu pri prevencii rakoviny. Najlepšie je prijímať ho z potravy naň bohatej. Zo živočíšnych zdrojov sú to hlavne rybí olej, pečeň, vaječné žĺtka či kvalitné bio maslo.
Z rastlín sú bohaté na vitamín A farebná zelenina – a to prevažne žltej, oranžovej a červenej farby (mrkva, paprika a podobne).
Snažte sa však o primeraný prísun vitamínu A, nie nadmerný, inak znegujete prínosy vitamínu D. Medzi vitamínom A a vitamínom D by mal byť v tele správny pomer.
Vitamín D patrí medzi najsilnejšie protirakovinové látky v prírode vôbec. Funguje tak, že vojde do rakovinovej bunky a vyvolá jej apoptózu (programovú smrť).
Ukazuje sa, že až 90% prípadov žien s rakovinou prsníka majú nedostatok tohto vitamínu.
Výskumy ďalej potvrdili až dvojnásobnú šancu prežitia pacientiek s rakovinou prsníka s adekvátnou hladinou vitamínu D v krvi. Odporúčaná hladina je 30 ng/liter, niektorí odborníci odporúčajú pri liečbe rakoviny až 80 ng/liter.
Vitamín D funguje synergicky s akoukoľvek inou protirakovinovou kúrou a nemá žiadne vedľajšie účinky.
4. Majte dostatok jódu
Jód je prvok nevyhnutný na syntézu mnohých hormónov, hlavne hormónov štítnej žľazy. Jeho nedostatok vyvoláva mnohé ochorenia, vrátane rakoviny prsníka.
Dôvodom je fakt, že prsné tkanivo absorbuje veľa jódu, ktorý potrebuje pre svoju správnu funkciu. Nízka hladina jódu v akomkoľvek tkanive vedie k dysfunkciám a nádory sú jednou z takýchto dysfunkcií.
Odporúčania ohľadne dávkovania sa rôznia.
Konzervatívne prístupy odporúčajú do 800 mikrogramov jódu denne, iné idú ešte vyššie, no dávky 12 až 13 miligramov denne už môžu mať negatívne vedľajšie účinky.
5. Starajte sa o svoje črevá
Optimalizácia črevnej mikroflóry minimalizuje množstvo zápalov v tele a zlepšuje imunitnú odozvu. Hovorí sa, že až 80% imunity sídli vo vašich črevách.
Výskumy objavili mechanizmy závislé na mikroorganizmoch, ktoré rakovinové bunky využívajú na vyvolanie zápalových procesov a tie potom živia ich rozvoj a rast.
Pridajte si preto do svojho jedálnička potraviny bohaté na prospešné baktérie – kyslú kapustu, biele jogurty, kombuchu, kefír a podobne.
6. Vyhýbajte sa geneticky modifikovaným potravinám
Geneticky modifikované plodiny sú často ošetrované agresívnymi pesticídmi a herbicídmi typu Glyfosat (RoundUp), ktoré sú preukázané karcinogénny.
Francúzsky tím vedcov nedávno extenzívne študoval toxické a karcinogénne účinky glyfosátu na ľudské bunky. Voľte preto radšej čerstvé, bio a najlepšie lokálne pestované plodiny.
7. Vyhýbajte sa praženým a grilovaným mäsám
Ukázalo sa, že nadmerná tepelná úprava mäsa vytvára nebezpečnú látku akrylamíd, ktorá má dokázané karcinogénne účinky, zvlášť na rakovinu prsníka.
Preto namiesto grilovania, opekania či praženia mäsa ho radšej iba klasicky varte alebo duste.
8. Konzumujte potraviny s preukázanými protirakovinovými účinkami
Pite denne čerstvé zeleninové šťavy. Jedzte protirakovinovú zeleninu ako je mrkva, kapusta či brokolica.
Veľmi prospešné sú aj bylinky a korenia s protirakovinovými účinkami – zázvor, cesnak, kurkuma s čiernym korením, tymian, bazalka, žerucha, chren, cibuľa.
Najlepšie je jesť tieto potraviny sušené (u korenín), respektíve surové a nie varené, kedy sa v nich vyskytuje maximum prospešných látok.
Tu sa žiada spomenúť sóju. Tá je na rozdiel od postoja mnohých pomýlených zástancov zdravého stravovania pre telo škodlivá, hlavne kvôli jej vysokému obsahu estrogénom podobných látok. Estrogény totiž podporujú rast rakoviny prsníka.
Ak sóju, tak len fermentovanú vo forme tofu. No dávajte si pozor, pretože nie všetko u nás predávané tofu je skutočne fermentované.
9. Vyhýbajte sa alkoholu
Obmedzte alkohol na maximálne 1 štandardný nápoj denne. Tým sa myslí 1 malé pivo alebo 1,5 dcl vína. Tvrdému alkoholu sa radšej vyhýbajte úplne.
Alkohol nadmerne zaťažuje pečeň a navyše sa v tele mení na toxické latky, ktoré musí pečeň odbúrať. Dovtedy však môžu narobiť veľa škôd.
Alkohol navyše je energeticky veľmi bohatý a výrazne prispieva k priberaniu a nadváhe. Nadváha je zasa jedným z hlavných rizikových faktorov u rakoviny prsníka.
10. Vyhýbajte sa určitým toxínom
Medzi najnebezpečnejšie toxíny, ktorým sa je treba vyhýbať, patria nasledovné:
- brómové spomaľovače horenia (hlavne v kobercoch)
- aromatické amíny (polyuretán, farby, pesticídy)
- hliníkové soli (hlavne antiperspiranty, ale tiež väčsina vakcín)
- benzén (tabakový dym, odlakovače, farby, benzín)
- halogénové organické riedidlá (suché čistenie, spreje na vlasy, odlakovače)
- etylén a etylén oxid (sterilizácia medicínskych náradí, sterilizácia jedla a korenia, ošatenie, tabakový dym)
- heterocyklické amíny (vysoko tepelná úprava mäsa, tabakový dym)
- PFOA (povrchy nelepiacich panvíc, nábytok, kozmetika, mazadlá, farby, lepidlá)
- mykotoxín (splesnivené potraviny – najčastejšie arašidy, pistácie a iné oriešky)
- styrén (jedlo po kontakte s polystyrénom, kozmetika, stavebné materiály, koberce, lepidlá)
Záver
Nezabudnite tiež dodržiavať všeobecné zásady ako je dopriať si dostatok spánku pre zotavenie a regeneráciu tela. Počas dňa obmedzte a kontrolujte stres.
Taktiež obmedzte nosenie podprsenky len počas nevyhnutnej doby. Na noc si ju nikdy nedávajte. Dobre je tiež vyhýbať sa zbytočnému žiareniu z mobilov, wifi, mamografov, CT-čiek a röntgenov.
Dodržujte uvedené zásady a rakoviny prsníka sa takmer nebudete musieť viac obávať.
Pridaj komentár