Zinok (chemická značka „Zn“) je životne dôležitá mikroživina, ktorá posilňuje imunitný systém, napomáha bunkovej činnosti a lieči mnohé infekčné choroby.
Jeho nízky príjem môže viesť k nerovnováhe v imunitnom systéme, ktorá je zrejmá najmä v prípadoch závažného nedostatku, kedy vzniká vysoká náchylnosť na rôzne vírusové infekcie.
Na druhej strane, nadbytok zinku môže mať na telo aj škodlivé účinky, medzi ktoré patrí riziko vzniku obličkových kameňov.
Keď sa človeku vytvoria obličkové kamene, určite ich neprehliadnete. Spôsobujú totiž silnú pichavú bolesť, ktorá prichádza znenazdajky a s najväčšou pravdepodobnosťou skončíte v nemocnici na pohotovosti.
Obličkové kamene bývajú u nás jedným z najčastejších problémov s močovými cestami. Bolo preto vykonaných viacero štúdii s cieľom zistenia ich príčiny.
Nedávna štúdia odhalila, že príčinou vzniku týchto zhlukov skryštalizovaných minerálov v obličkách môže byť nadmerný príjem zinku.
Čo konkrétne zistila štúdia ohľadne zinku
Štúdia, ktorá zistila príčinnú súvislosť medzi zinkom a tvorbou obličkových kameňov, bola publikovaná v žurnále PLOS ONE.
Jej vedúci autor, Dr. Thomas Chi, ktorý je asistujúcim profesorom medicíny na Katedre urológie Kalifornskej univerzity v San Franciscu, skúmal účinky zinku na vínnych muškách.
Verte tomu či nie, no vínne mušky dokážu produkovať kamene veľmi podobné tým ľudským. To z nich robí perfektný modelový príklad pre štúdium obličkových kameňov.
Na tejto štúdii participovali aj Buckov inštitút pre starnutie a Výskumný ústav Detskej nemocnice v Oaklande. Vedci spoločne skúmali ako zinok, oxaláty, vápnik a ďalšie druhy minerálov vplývajú na tvorbu kameňov u ľudí, aj vínnych mušiek.
Prišli na to, že zmena úrovne oxalátov v moči (inak známy rizikový faktor obličkových kameňov) sa zvýši, ak sa zvýši príjem zinku.
Zaujímavé tiež bolo, že keď sa znížil príjem zinku, oxaláty tento pokles nasledovali.
Ďalšie príčiny obličkových kameňov
Výskyt obličkových kameňov je za posledných 30 rokov stále na vzostupe. Odhaduje sa, že niekedy počas svojho života postihnú až 19% mužov a 9% žien.
Dôvody? Prvým, najvážnejším dôvodom je nedostatočné pitie tekutín.
Ďalej sú to: málo cvičenia, operácie na podväzovanie žalúdka za účelom zníženia váhy pri obezite a konzumácia potravín s vysokým obsahom cukru a soli.
Okrem vyššie uvedených môžu k tomuto ochoreniu prispieť aj rodinná anamnéza (genetické faktory) a časté infekcie.
Dr. Chi vysvetľuje: „Ak sa vám raz vytvorí obličkový kameň, potom šanca, že sa vám do 5 rokov vytvorí ďalší, je až 50%.“
Všimol si ďalšiu zaujímavú vec a to, že za posledných 25 rokov nebol vynájdený žiadny nový liek na prevenciu obličkových kameňov, pričom v súčasnosti používané lieky nie sú dostatočne účinné.
Záver
Na základe výsledkov tejto štúdie sa odporúča, aby ľudia kvôli prevencii obličkových kameňov neprekračovali odporúčanú dávku denného príjmu zinku.
Ak si myslíte, že patríte medzi ľudí v rizikovej skupine, poraďte sa so svojim lekárom ohľadne ďalších možností, ako zredukovať šance rozvoja tohto ochorenia.
Pridaj komentár