Bez vedomia o jeho škodlivosti, ste pravdepodobne aj vy niekedy používali nejaký produkt vyrobený z mastenca.
Mastenec je súčasťou širokej palety kozmetických prípravkov. Ide napríklad o mejkapy, očné tiene či telové púdre, vrátane tých určených deťom.
Najnovšie štúdie však poukázali na to, že mastencový prášok môže v prípade vdýchnutia silne poškodiť pľúca (a dokonca vyvolať aj rakovinu pľúc).
Napriek týmto vážnym rizikám ho úrady zatiaľ nestiahli z predaja. Dokonca sa nesnažia ani prinútiť jeho výrobcov, aby na obaly uvádzali výraznejšie upozornenia o možných rizikách.
Mastenec a riziko rakoviny pľúc a vaječníkov
Jedna dávnejšia štúdia z roku 1971 zistila prítomnosť mastenca v 75% prípadov rakoviny vaječníkov, ktoré študovali.
V inej štúdii vykonanej 19 vedcami v 8 rôznych krajinách výskum ukázal, že používanie mastencových práškov v intímnej oblasti zvýšilo riziko rakoviny vaječníkov o 30 až 60%.
Dá sa povedať, že za uplynulých 50 rokov jedna štúdia za druhou ukazuje, ako môže byť mastenec nebezpečný. Tuto nasleduje zopár dôkazov podporujúcich tvrdenia o možných zdravotných rizikách mastenca:
1. Americká akadémia pediatrov uviedla, že detský púder nie je viac odporúčaným prostriedkom na prevenciu detským záparov (z dôvodu nebezpečenstva poškodenia detských pľúc).
2. Dokonca navrhli, aby sa na obaloch uviedlo toto varovanie: „Častá aplikácia mastencového púdru na ženské pohlavné orgány výrazne zvyšuje riziko rakoviny vaječníkov“. (zdroj)
3. Experti z Ústavu pre bezpečnosť materiálov (MSDS) uvádzajú, že mastenec obsahuje aj malé množstvo kryštalického kremeňa, čo samo o sebe môže spôsobovať vážne zdravotné komplikácie.
Ďalej pripomínajú:
„Časté vdychovanie prachu je spojené s respiračnými problémami. Dlhodobé vystavenie mastencu môže viesť k tzv. mastencitíde, čiže formu pľúcnej fibrózy s následným vážnym a trvalým poškodením pľúc. K podobným komplikáciám dochádza aj pri inhalácii kremičitanov, vrátane rakoviny pľúc.“
Aj priamo od výrobcu detských púdrov, firmy Johnson’s, je na obale ich produktu uvedené varovanie:
„Len na externé použitie. Skladujte mimo dosahu detí. Po použití dobre uzavrite. Nepoužívajte na poškodenú pokožku. Vyhnite sa kontaktu s očami. Držte púder ďalej od tváre dieťaťa pre zabránenie inhalácie, čo by mohlo spôsobiť problémy s dýchaním.“
Niektoré lekárske správy uvádzajú iritáciu pľúc, dýchacie ťažkosti, kolaps dýchania a dokonca aj smrť po inhalácii. (zdroj1, zdroj2, zdroj3)
Mnoho varovaní a správ poukazujú na zvýšené riziko rakoviny vaječníkov v prípade aplikácie mastencového prášku do intímnych oblastí. (zdroj)
Záver
Na záver by sme ešte chceli uviesť jeden taký zásadný fakt: Mastenec je blízky príbuzný známeho karcinogénu – azbestu.
Rozhodnutie o tom, či detský púder aj naďalej používať alebo nie, bude po tomto zrejme jednoznačné.
Pridaj komentár