Keď sa cítite unavený alebo máte málo energie, väčšina vás ako prvé siahnete po káve.
Ďalším obľúbeným „riešením“ sú energetické nápoje. No a najznámejší z nich, Red Bull, sa v reklamách prezentuje ako nápoj, ktorý vám dáva krídla.
Sponzorovaním mnohých extrémnych športov jeho výrobca pretláča marketingové motto o tom, že podporuje aktívnych ľudí a inovatívne myšlienky.
Čo však opomenie povedať, sú potenciálne zdravotné nebezpečenstvá svojho ikonického výrobku.
Red Bull a jeho riziká na kardiovaskulárny systém
Tento populárny nápoj sa spája s mnohými problémami srdca a ciev.
Scott Willoughby, hlavný výskumník Kardiovaskulárneho vedeckého centra v Kráľovskej nemocnici v austrálskom meste Adelaide, udáva, že len jednu hodinu po požití Red Bullu sa krv človeka stane abnormálnou a pripomína krv pacientov chorých na srdce.
Willoughby varuje, že v kombinácii s vysokým krvným tlakom alebo stresom, môže spôsobiť poškodenie ciev a tiež zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín.
Toto je obzvlášť nebezpečné pre ľudí, ktorí majú predispozície na srdcovocievne ochorenia.
Ako jednotlivé ingrediencie v Red Bulle vplývajú na organizmus
Primárnymi zložkami Red Bullu sú kofeín a cukor. Ten sa nachádza vo forme sacharózy, glukózy a glukuronolaktónu.
Tiež obsahuje aspartám – umelé sladidlo spájané s neurotoxickými, metabolickými, alergénnymi, fetálnymi a karcinogénnymi efektmi.
Originálny výrobca Red Bullu v Rakúsku dokonca varuje svojich zákazníkov, aby nepili viac než dve plechovky denne.
Podobne ako je tomu aj u iných kofeinových nápojov, Red Bull vám poskytne rýchly príval energie, ktorý však má len krátke trvanie. Preto sa potom cítite, že potrebujete ďalší. A potom zasa ďalší.
Dostanete sa tak do začarovaného kruhu a mnoho ľudí sa na ňom, prípadne na iných energetických nápojoch, stanú závislí.
Okrem nepriaznivých efektov spájaných s vysokou koncentráciou kofeínu, Red Bull obsahuje veľa ďalších ingrediencií, ktoré doteraz neboli poriadne preskúmané.
Prečo je nebezpečné kombinovať Red Bull s inými aktívnymi látkami
Mnoho ľudí kombinuje Red Bull s alkoholom, čo len pridáva k potenciálnym rizikám. Znamená to totiž mixovanie stimulantu s utlmovačom.
Takáto kombinácia môže telo neúmerne preťažiť a viesť až k vážnym následkom.
Podľa článku publikovaného v roku 2001 v denníku Medicine, Science and Law (Medicína, veda a právo), keď sa skombinuje Red Bull s efedrínom, čo je inak tiež stimulant, výsledkom môže byť akútna psychóza.
Záver
Je obzvlášť poľutovaniahodné, že Red Bull a ostatné povzbudzujúce nápoje, sú propagované smerom k mladým ľuďom a študentom. Vytvára sa tým celá generácia ľudí, ktorí nie sú schopní dosiahnuť normálne úrovne energie prirodzeným spôsobom.
Čo je teda alternatívou k pitiu nadmerného množstva kofeínových nápojov?
Mnohí experti radia, že robením nasledujúcich vecí môžete úspešne zvýšiť svoju energetickú úroveň:
- zlepšite stravu
- zvýšte príjem omega-3 kyselín
- obmedzte cukor
- znížte úroveň stresu
- doprajte si dostatok kvalitného spánku
- pravidelne cvičte
Preto, než nabudúce znova siahnete po Red Bulle, dobre si zvášte či naozaj stojí za to riziko, hlavne keď existujú aj iné veci proti únave.
Ing, Zdenko Pinkava
Veľmi pekne Vás prosím stratil sa mi príspevok kurkume!! Boli by Ste tak láskaví a poslali ho0 zmovu na moju adresu? Ing. Zdenko Pinkava mail [email protected]