V dnešnej rýchlej a stresujúcej dobe ľudia zisťujú, že potrebujú nové spôsoby, ako znížiť napätie a byť schopní žiť úspešný život.
Mnohí sa pri hľadaní týchto nových spôsobov stratia. Avšak najnovší trend v metódach relaxácie nie je vôbec ťažké nájsť. Nachádza sa totiž priamo na policiach kníh vašich detí.
Omaľovanky pre dospelých sa v súčasnosti predávajú v mnohých internetových obchodoch. Dokonca 3 z 10 najpredávanejších kníh v súčasnosti sú práve omaľovanky.
Ako omaľovanky uvoľňujú stres
Nie je žiadnym prekvapením, že vymaľovávanie obrázkov zmierňuje stres. Pri ňom je totiž mozog nútený sa sústrediť a vaša myseľ je pokojná.
Pri tejto tichej činnosti, do ktorej sa človek zahĺbi, ľahko zabudnete, čo sa deje v okolitom svete.
„Ide o aktivitu vyžadujúcu koncentráciu, pri ktorej sa časť mozgu zodpovedná za odozvu na strach (amygdala) dostáva do stavu pokoja“, vysvetľuje New Yorkský psychológ Dr. Ben Michaelis.
„Časom sa tak dosiahne skutočne upokojujúci efekt“.
Michaelis však nie je prvým psychológom, ktorý odporúča omaľovánky pre riešenie mentálnych strastí, ktoré nás postihujú.
Carl Jung, zakladateľ analytickej psychológie, už pred vyše 100 rokmi odporúčal svojim pacientom aby vymaľovávali obrázky.
Zistil, že vymaľovávanie spletitých mandál pomáhalo jeho pacientom upokojiť myseľ a upriamiť pozornosť.
Pri vymaľovávaní sa aktivujú rozdielne časti našich dvoch mozgových hemisfér, uviedla psychologička Gloria Martinezová pre portál Huffington Post.
„Akcia zahŕňa tak logiku, pomocou ktorej vyfarbujeme predlohy, ako aj kreativitu, keď miešame a párujeme farby. Pri týchto činnostiach sa aktivuje oblasť mozgovej kôry zodpovedná za zrak a jemnú motoriku (koordinácia nevyhnutná na vykonanie malých a presných pohybov).
Relaxácia, ktorá pri tom vzniká, znižuje aktivitu amygdaly. Tá je základnou časťou mozgu zodpovednou za kontrolu emócii, ktoré sú ovplyvnené stresom.“
Cestovanie späť v čase do nášho detstva
Okrem uvedených faktov, zmysel dáva aj to, že keď sme niečo robili ako deti, tak rovnaká aktivita vykonávaná dnes môže prepnúť náš mozog späť v čase.
My sa tak prenesieme o doby nášho detstva, kedy sme boli vystavený oveľa menšiemu stresu.
„Odporúčam to ako relaxačnú techniku“, hovorí psychológ Antoni Martinez v článku spomenutom vyššie.
„Túto techniku môžeme využiť na vstup do kreatívnejšieho, slobodnejšieho stavu vedomia“, uisťuje.
Pavol Sládeček
ja to viem už asi 10 rokou mate pomale infomacie.