Dr. Mary Newportová má teóriu, že ketóny, ktoré produkuje telo počas konzumácie kokosového oleja, môžu byť alternatívnym zdrojom energie pre mozog.
Verí, že kokosový olej dokáže výrazne pomôcť a dokonca vyliečiť ľudí, ktorí trpia na rôzne ochorenia mozgu, ako je napríklad Alzheimerová choroba. Ak je jej teória správna, jednalo by sa o jeden z najväčších objavov prírodnej medicíny za posledné desaťročia.
Príbeh muža
Dr. Newportová ma svoju vlastnú osobnú skúsenosť s Alzheimerovou chorobou.
Jej muž, Steve, trpel progresívnou demenciou minimálne 5 rokov už vo svojich 50-tich rokoch. Následne mal vyšetrenie na magnetickej rezonancii, ktoré potvrdilo Alzheimerovú chorobu.
Svoj príbeh približuje prostredníctvom prípadovej štúdie.
„Mnoho dní, často aj niekoľko za sebou, bol akoby v mentálnej hmle. Nedokázal nájsť lyžičku alebo ako vybrať fľašu s vodou z chladničky…
Jedného dňa som sa ho opýtala, či netelefonoval človek, od ktorého som čakala telefonát. Povedal, že nie. O dva dni si potom spomenul nielen na telefonát, ale aj na obsah odkazu, ktorý mi ten človek zanechal“.
Dr. Newportová spozorovala, že jej muž stratil krátkodobú pamäť, no daná informácia sa stále nachádzala niekde hlboko v mozgu. Nadobudla tušenie, že s jeho zdravotným stavom má niečo dočinenia jeho strava.
Manžel začal užívať lieky na spomalenie progresu ochorenia, tie však na neho vplývali depresívne, schudol a navyše zabudol variť, používať kalkulačku či dokonca sčítavanie malých čísel.
Steve proste zabudol, ako vykonávať mnohé bežné činnosti. Väčšinu dní trávil prácou v záhrade alebo vo svojej garáži. To mu pomohlo aspoň v tom, že zostal v dobrej fyzickej kondícii.
Objavenie nádeje
Dr. Newportovú zaujalo niekoľko štúdií o tom, ako triglyceridy so strednou dĺžkou reťazca alebo aj inak nazývané ketóny, dokážu nielen predchádzať, ale dokonca liečiť Alzheimerovú chorobu.
Okrem toho sa ketóny považujú aj za potenciálny liek na Parkinsonovú chorobu, Huntingtonovú chorobu, sklerózu multiplex, epilepsiu rezistentnú na lieky a cukrovku.
Ako vysvetľuje Dr. Newportová:
„Ketóny môžu pomôcť mozgu zotaviť sa po tom, čo došlo k strate kyslíka a odumretiu neurónov. Platí to tak pre novorodencov, ako aj dospelých. Dokážu tiež pomôcť srdcu zregenerovať sa po akútnom srdcovom infarkte či dokonca vedú k zmenšovaniu nádorov pri rakovine.
U detí s epilepsiou odolnou na lieky niekedy zaznamenávame pozitívnu reakciu na diétu chudobnú na sacharidy a bohatú na ketóny.“
Telesné bunky používajú ketóny ako alternatívne palivo v prípadoch, keď nie je k dispozícii glukóza.
Za normálnych okolností sa ketóny v tele nenachádzajú. Začnú sa objavovať až vtedy, keď telo niekoľko dní strádalo, prípadne vtedy, ak človek konzumuje stravu chudobnú na sacharidy, ako je napríklad Atkinsová diéta.
Ďalšou možnosťou je dodávať ketóny telu priamo a to konzumáciou kokosového oleja, ktorý ich obsahuje.
Dr. Newportová ďalej uvádza, že v prípade Alzheimerovej choroby nie sú niektoré neuróny v mozgu schopné prijímať glukózu v dôsledku inzulínovej rezistencie a pomaly zomierajú.
Ak však majú prístup ku ketónom, môžu potenciálne prežiť a naďalej plniť svoje funkcie.
Výsledok
Aby sme však dlhý príbeh skrátili, rozhodla sa Dr. Newportová podávať manželovi každý deň kokosový olej.
Už po 60 dňoch od zahájenia kúry spozorovala, ako je Steve viac bdelý, šťastný a zhovorčivý. Začal dokonca už aj vtipkovať a triaška, ktorá sa u neho rozvinula, bola menej zreteľná.
Bol schopný sa viacej sústrediť na jednu úlohu bez toho, aby sa dal ľahko vyrušiť.
Steve konzumoval 2 polievkové lyžice kokosového oleja, 2 krát denne, aby sa zabezpečilo to, že nebude žiadne obdobie počas dňa, kedy by ketóny neboli v tele k dispozícii.
Po roku prírodnej liečby Dr. Newportová hovorí, že jej manžel je úplne iný človek. Síce stále má občas problémy nachádzať niektoré slová, no už spoznáva príbuzných na rodinných výletoch, aktívne sa zúčastňuje konverzácií a jeho mimika tváre je viac výrazná.
Na záver Dr. Newportová už len dodáva:
„Doteraz sme veľmi spokojní s tým, kam sme sa dostali. Ak kokosový olej naozaj spomalil a zastavil progres manželovho ochorenia, tak každá kvapka stála za to.“
Věra
Alzheimerova choroba je plíživá a stává se, že se její rozvoj na chvilku zastaví a třeba po třech měsících pokračuje. Pokud je kokosový olej tak zázračný „lék“ tak by se tato informace objevila a objevovala v tisku, televizi…atd. 🙂