Nie každý vie, že pozícia, ktorú si vyberieme na spanie, má výrazný vplyv na naše trávenie a tým aj na zdravie.
Preto nie je žiadnym prekvapením, že napríklad už v dávnych časoch si mnísi po každom jedle išli aspoň na 10 minút ľahnúť. Tým výrazne uľahčili celému procesu trávenia.
Tiež nie je náhoda, že Indovia, ale aj tradičná ayurvedská medicína odporúčajú si po jedle na chvíľu ľahnúť.
Nie však na hociktorú stranu. Ležať musíte na ľavom boku.
Prečo práve ľavý bok?
Dôvodom je to, že náš tráviaci aj lymfatický systém sú stavané tak, že optimálne pracujú pri ležaní na ľavom boku.
V prípade lymfatického systému väčšina našich lymfovodov smeruje do hrudného miazgovodu. Ten sa nachádza na ľavej strane, rovnako ako slezina, ktorá je jedným z hlavných orgánov lymfatického systému.
Keďže lymfatický systém nemá vlastnú pumpu, ktorá by ho poháňala, spoliehať sa musí len na zemskú gravitáciu.
Pri ležaní na ľavom boku sa tak lymfatická tekutina ľahšie pohybuje tým správnym smerom.
Orgány tráviaceho systému, ako sú pečeň či žlčník, sú schopné správne vylučovať tráviace šťavy (žlčník) a odvádzať metabolické produkty (pečeň) tiež vtedy, keď ležíme na ľavej strane.
V prípade žalúdka je v ňom skonzumované jedlo vhodne umiestnené a správne sa trávi opäť vtedy, ak ležíme na ľavej strane.
Pre lepšie pochopenie a vizualizáciu toho, čo sa v žalúdku deje pri ležaní na pravom a ľavom bodu, si pozrite úvodný obrázok.
Záver
Je všeobecne akceptovaným pravidlom, že nikdy by sme nemali ísť spať s plným žalúdkom. To samozrejme stále platí aj naďalej.
Ak si však po jedle radi chvíľu zdriemnete, môžete to teraz robiť s pokojným svedomím. Uistite sa len, že pri tom ležíte na ľavom boku.
Pridaj komentár