Keď mal Ethan iba jeden rok, bol mu diagnostikovaný autizmus. Ten mu v tom čase ovplyvňoval hlavne spánok. Nemohol totiž spať dlhšie ako 2 hodiny bez ohľadu na to, či bola práve noc alebo deň.
O 20 mesiacov neskôr sa mu matka rozhodla upraviť stravu. No a 3 dni na to už Ethan dokázal v kuse prespať aj celú noc.
Akú zmenu v strave urobila jeho matka?
Neurobila nič zložité. Jediné, čo zo stravy vylúčila, boli obiloviny (lepok) a mlieko, respektíve mliečne výrobky. Niekedy po zmene stravy totiž môže dôjsť k zlepšeniu spojenia medzi tráviacim systémom a mozgom.
Autistické deti majú v krvi zvýšené množstvo protilátok, ktoré reagujú na prítomnosť lepku. Tieto protilátky považujú lepok za cudzí objekt v organizme.
Podľa jednej štúdie mali deti s autizmom zvýšený pomer protilátky IgG ku giladínu (druh proteínu v obilí, ktorý je zložkou lepku) v porovnaní so zdravými deťmi (p<0.01).
V inej štúdii bola 15 autistickým deťom naordinovaná strava bez lepku počas doby 3 mesiacov. Neboli síce zistené významné rozdiely, avšak niektorí rodičia zaznamenali u svojich detí zlepšenie stavu.
V tretej štúdii mali zasa 5 pacienti na začiatku vyššie množstvo protilátok na mliečny proteín kaseín, prípadne lepok. Po skončení štúdie sa ukázali tieto zmeny:
- znížené vylučovanie peptidov v moči
- zlepšenie správania detí v niektorých oblastiach
- zníženie epileptických záchvatov
Môže byť autizmus naozaj vyliečený stravou?
Veľa ľudí je naozaj presvedčených, že autizmus skutočne dokáže byť vyliečený iba pomocou stravy.
Ako môžete z uvedených príkladov vyčítať, u niektorých detí to zabralo, u iných zasa nenastali žiadne špecifické zmeny. Napriek tomu, ak máte dieťa s autizmom, prípadne také poznáte vo svojom okolí, tak to určite stojí za pokus!
Približne 50% detí s autizmom má aj nejaký problém s tráviacim systémom. U časti z nich sú to práve lepok alebo kaseín, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu protilátok ako reakciu na zápaly v tele.
U druhých to môže byť alergia na orechy, sóju či vajcia, ktorá taktiež vyvoláva zvýšenú odozvu imunitného systému.
Bez ohľadu na to, či má človek autizmus alebo nie, ak už raz dôjde k spusteniu uvedenej imunitnej reakcie, ovplyvní to nielen telo, ale aj duševný stav.
Najnovšie výskumy tento vzťah medzi tráviacim systémom a psychikou začínajú potvrdzovať.
Preto, ak má vaše dieťa autizmus (ale nielen vtedy), tak stravovanie bezosporu hrá u neho veľmi dôležitú úlohu.
Pridaj komentár