Príčinou šokujúceho množstva psychiatrických porúch, ktoré sa západná medicína snaží liečiť farmaceutickými liekmi, tkvie v nedostatku vitamínu B12, ktorý sa dá ľahko napraviť stravou a doplnkami výživy.
V príspevku, ktorý pre portál The Epoch Times napísala zakladajúca prezidentka nadácie Weston A. Price Foundation (WAPF) Sally Fallon Morellová, sú rozobrané zistenia zo správy z roku 2015 uverejnenej v medicínskom časopise Indian Journal of Psychological Medicine (IJPM) týkajúcej sa nedostatku vitamínu B12 a neuropsychologických porúch.
V uvedenej správe sa píše o 13-ročnom chlapcovi z južnej Indie, ktorý dodržiaval tradičnú lakto-vegetariánsku stravu.
Náhle však prestal rozprávať a prejavoval „stuhnutosť, nehybnosť, uprený pohľad, narušený spánok, myšlienky bezcennosti a beznádeje, bezcieľne blúdenie, pocity viny a samovražedné myšlienky.“
Chlapcovi, ktorý prejavoval mnohé bežné príznaky spájané s autizmom, bol po diagnostikovaní „akútnej psychotickej poruchy podobnej schizofrénii“ nasadený neustále sa meniaci protokol psychiatrických liekov.
Jeho lieky zahŕňali:
- Lorazepam, liek používaný na liečbu úzkostných porúch
- Olanzapín, antipsychotikum
- Sertralín, antidepresívum, známejšie tiež ako Zoloft
- Aripiprazol, antipsychotikum
Tieto štyri silné psychofarmaká však nakoniec zlyhali a spôsobili, že sa chlapec stal hyperaktívnym s „podozrievavosťou, počutím hlasov, prehnanou zhovorčivosťou, prílišnou veselosťou, nafúknutým sebavedomím, zníženou potrebou spánku, zvýšenou chuťou do jedla a rušivými sociálno-vzdelávacími sklonmi.
Jeho diagnóza bola upravená na „schizoafektívna porucha, manický typ“ a liek Zoloft bol nahradený divalproátom sodným, liekom používaným na liečbu záchvatov.
Keď sa chlapcove symptómy ešte viac zhoršili, vrátil sa k lekárom pre ešte šiesty liek – uhličitan lítny, čo je látka používaná na liečbu bipolárnej poruchy.
Skôr ako začnete užívať nebezpečné lieky, skúste najprv zvýšiť príjem vitamínu B12
Nič nefungovalo, až kým chlapca nakoniec neotestovali na hladiny vitamínu B12, čo odhalilo, že ho mal veľký nedostatok – len 112 nanogramov na mililiter (ng/ml).
Normálny rozsah vitamínu B12 v krvi je medzi 180-914 ng/ml, pričom úroveň 180 ng/ml je už spájaná s vážnym prejavom nedostatku B12, známym ako zhubná anémia.
Dokonca aj hladiny 500 až 550 ng/ml sa v Japonsku a niektorých európskych krajinách považujú za úroveň spojenú s psychologickými a behaviorálnymi problémovými prejavmi, ako je rozvoj demencie a strata pamäti.
Po tom, čo chlapec dostal niekoľko injekcií vitamínu B12, sa akoby zázrakom príznaky ochorenia zlepšili a jeho diagnóza bola upravená na „schizoafektívna porucha sekundárna k nedostatku kobalamínu (vitamín B12)“. Problém bol vyriešený!
Šlo pritom o veľmi jednoduché a zároveň bezpečné riešenie.
Napriek tomu to trvalo niekoľko kôl chybného omamovania psychofarmaceutikami a testovania, kým indickí lekári dokázali zistiť, že chlapcovi jednoducho chýba potrebný vitamín, ktorý je kľúčový pre zdravie jeho mozgu a duševné schopnosti.
„Nedostatok vitamínu B12 je spojený so širokou škálou psychologických porúch – depresiou, stratou pamäti, Alzheimerovou chorobou, úzkosťou, iracionálnym alebo chronickým hnevom, násilným správaním a ďalšími psychologickými problémami,“ poznamenáva Morellová.
„Terapia vitamínom B12 sa ukázala ako užitočná pre celý rad stavov považovaných za neurologické – problémy so zrakom, strata sluchu, hučanie v ušiach, necitlivosť, mravčenie v rukách a nohách, alkoholizmus, impotencia, inkontinencia, neuralgia, únava a nedostatok rovnováhy alebo abnormálna chôdza.
Okrem toho je nízka hladina B12 indikovaná pri rade ďalších ochorení – osteoporóza, astma, kožné ochorenia vrátane psoriázy, cukrovka, glaukóm, neplodnosť a samozrejme anémia,“ dodáva Morellová.
Záver
Medzi najlepšie prírodné zdroje vitamínu B12 patrí mäso a surové mlieko, ako aj pečeň a morské mäkkýše.
Niektoré rastlinné potraviny, ako sója, huby a spirulina, tiež obsahujú vitamín B12, ale vo forme, ktorá môže v skutočnosti zhoršiť jeho nedostatok v dôsledku prítomnosti analógov vitamínu B12 nazývaných kobamidy, ktoré môžu viesť k premnoženiu baktérií v tenkom čreve.
Barbara Bartšiková
Tak teda toto neverím, že by tak závažná duševná choroba ako schizofrénia alebo autizmus by sa dala liečiť s vitamínom B 12!!! To by bolo veľmi jednoduché! A nastolí sa otázka: prečo majú ľudia nedostatok toho vitamínu? Však mäso skoro každý je, aj mlieko, aj pečeň (aspoň dakedy v socíku sme to bežne jedli a ešte bolo na úrovni, a aj vtedy boli ľudia chorí na schizofréniu! Ibaže nechodili k psychiatrom vtedy, lebo sa hanbili a svoje duševné stavy „liečili“ alkoholom. A tak nálepka alkoholik sa im viac páčila a alkoholizmus (hlavne u mužov) bol viac tolerovaný, ako nálepka schizofrénia…