Domáca liečba

Všetko, čo potrebujete vedieť pre zdravie a krásu

Cievy a cholesterol
  • Hlavná stránka
  • O nás
  • Bylinky
  • Choroby
  • Krása
  • Strava
  • Kontakt

Horšie než plastové: Ako vám papierové a bambusové slamky môžu zničiť zdravie

22. mája 2025 autor: redakcia Leave a Comment

        
  

Horšie než plastové: Ako vám papierové a bambusové slamky môžu zničiť zdravie

Nedávny výskum publikovaný v časopise Food Additives & Contaminants (Potravinové prísady a kontaminanty) odhalil, že papierové slamky a iné „ekologické“ alternatívy plastov nie sú ani zďaleka také dobré pre životné prostredie, ako o nich vlády tvrdia.

Belgickí vedci zistili, že mnohé takzvané „zelené“ výrobky sú v skutočnosti horšie pre zdravie ľudí aj planéty ako ich plastové náprotivky.


„Slamky vyrobené z rastlinných materiálov, ako je papier a bambus, sú často propagované ako udržateľnejšie a ekologickejšie než tie, ktoré sú vyrobené z plastu,“ hovorí Thimo Groffen, PhD, jeden z autorov štúdie a environmentálny vedec na Univerzite v Antverpách.

„Avšak prítomnosť PFAS v týchto slamkách znamená, že to nemusí byť pravda. PFAS sú látky na báze poly- a perfluóralkylu označovaných aj ako večné chemikálie, pretože sa v prírode rozkladajú pomaly alebo vôbec.“

Čo môžu v tele spôsobiť PFOA látky

Nežiaduce účinky týchto nebezpečných chemických látok sú pomerne široké. Ide najme o:

  • riziko rakoviny
  • zníženie plodnosti
  • vývojové poruchy plodu
  • poškodenie imunity
  • riziko kardiovaskulárnych ochorení (poškodenie srdca, vysoký krvný tlak)
  • riziko astmy a alergií
  • metabolické poruchy (hlavne metabolizmu cukrov a tukov)
  • zvýšený cholesterol
  • hormonálne poruchy
  • zápaly v tráviacom trakte
  • riziko poškodenia pečene a obličiek
  • kožné ochorenia

Väčšina papierových a bambusových slamiek obsahuje celosvetovo zakázanú kyselinu perfluóroktánovú

Štúdia je výsledkom mnohých nariadení na štátnej úrovni v miestach ako New York alebo Kalifornia, ktoré zakazujú reštauračným zariadeniam používať jednorazové plastové slamky vyrobené z polypropylénu a tácky z polystyrénu, pretože tieto výrobky sa v prírode rozložia až o 100 rokov.

„Ich čas prišiel a aj odišiel,“ neslávne vyhlásil bývalý starosta New Yorku Bill de Blasio o neekologických plastových slamkách. „Verím, že by sme sa mali zbaviť plastových slamiek.“

Belgicko a Veľká Británia sú ďalšie dve miesta, kde boli plasty nahradené „rastlinnými“ alternatívami, ktoré sú podľa úradov šetrnejšie k životnému prostrediu. Nový výskum však prekvapivo ukazuje, že rastlinné alternatívy v skutočnosti obsahujú viac PFAS látok ako plasty, čím sú pre životné prostredie aj pre ľudí horšie.

Aby vedci dospeli k tomuto záveru, analyzovali koncentrácie kyseliny perfluóroktánovej (PFOS) v 39 značkách slamiek vyrobených z piatich rôznych materiálov: papiera, bambusu, skla, nehrdzavejúcej ocele a plastu.


Verte tomu alebo nie, no najhoršie sú na tom papierové slamky, z ktorých 90% obsahovalo smrtiace chemikálie. Druhé v poradí boli bambusové slamky, v 80% ktorých sa nachádzali PFAS látky.

Podľa štúdie len 75% plastových slamiek obsahuje PFAS látky, po ktorých nasleduje 40% sklenených slamiek. U žiadnej zo slamiek z nehrdzavejúcej ocele sa nezistilo, že by obsahovala tieto látky.

Je úžasné, že PFAS látky boli najvýznamnejšími chemikáliami nájdenými v papierových, bambusových a plastových slamkách, a to napriek skutočnosti, že tieto škodlivé chemikálié sú od roku 2020 celosvetovo zakázané.

„Boli v nich prítomné aj kyselina trifluóroctová a kyselina trifluórmetánsulfónová, ktoré sa ľahko rozpúšťajú vo vode, čo znamená, že by sa mohli potenciálne vylúhovať zo slamiek do nápojov,“ varujú správy.

„Prítomnosť PFAS látok v papierových a bambusových slamkách ukazuje, že nie sú nevyhnutne biologicky odbúrateľné,“ dodal Groffen o „zelenom“ podvode za týmito výrobkami, ktoré sú často mylne označované ako „100 percentne recyklovateľné.“

Záver

Zostáva neznámym, ako alebo prečo tieto smrtiace látky končia v týchto výrobkoch. Používali sa od 40. rokov 20. storočia na odpudzovanie vody a mastnoty v kuchynskom riade, kobercoch a nábytku, ale nikdy neboli určené na použitie v slamkách na pitie, vrchnákoch, misách alebo nádobách na jedlo.

„V slamkách z nehrdzavejúcej ocele sme nezistili žiadne PFAS látky, takže by som spotrebiteľom odporučil, aby používali tento typ slamky – alebo sa slamkám úplne vyhýbali,“ uzavreli vedci.

Tu sa však žiada poznamenať, že podľa nás je potrebné sa vyhýbať aj kovovým slamkám. Je totiž známy prípad, keď počas pitia do danej osoby zozadu vrazila iná osoba a kovová slamka jej prepichla lebku a usmrtila ju.





Súvisiace články:

  • Prečo je recyklácia plastov pre naše zdravie a životné prostredie horšia ako ich vyhadzovanie
  • Mnohé čaje a čajové vrecúška môžu obsahovať vysoké hladiny nebezpečných látok
  • Nebezpečné chemikálie v čajových vrecúškach, ktorým by ste sa mali za každú cenu vyhýbať
  • Toxické látky v zubných pastách, na ktoré by ste si mali dávať pozor!


        
  

Kategória: Ostatné Značky: chemikálie, plasty, toxíny

Odoberajte zdarma naše články emailom!

Zaujíma vás domáca, prírodná a alternatívna liečba? Potom sa prihláste zdarma na odoberanie našich nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.


 



Upozornenie: Tento článok nenahrádza vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odoberajte naše články emailom!

Poznámka: Odoberanie je zdarma a môžete sa kedykoľvek odhlásiť.


Odporúčame e-knihy o zdraví:

Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Ďalšie zaujímavé články

  • Zhoďte množstvo tuku z brucha s touto pohotovostnou diétou už za jediný deň
  • Časté upratovanie je škodlivejšie ako fajčenie krabičky cigariet denne
  • Táto diéta spaľuje až 10 krát viac kalórií než bežná strava

© Copyright 2018 Domáca, prírodná a alternatívna liečba · Všetky práva vyhradené · Ochrana osobných údajov (Privacy Policy)

 

Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie a šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.