Francúzsko spravilo radikálny krok k ochrane svojej klesajúcej včelej populácie a to tým, že sa stáva prvou krajinou v Európe, ktorá zakáže všetkých päť pesticídov, o ktorých sú vedci presvedčení, že zabíjajú hmyz.
Zákaz sa stretol s aplauzom včelárov na jednej strane a tvrdou kritikou farmárov na strane druhej.
Pesticídy, ktoré najviac škodia včelám
Podľa hodnotení, vydaných začiatkom roka 2018 Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA), bolo zistené, že neonikotinoidné pesticídy predstavujú riziko pre divožijúce včely a včely medonosné.
Úrad EFSA po posúdení „značného množstva údajov“ zistil, že „včely zberajúce peľ na ošetrených plodinách na poli, ako aj v jeho blízkosti, sú v mnohých prípadoch vystavené škodlivým úrovniam neonikotinoidných pesticídov.
Je to preto, lebo peľ a nektár z ošetrených plodín obsahujú zvyšky pesticídov a prachom unášaným z poľa môžu byť kontaminované aj rastliny v jeho blízkosti.
Francúzsky zákaz sa týka všetkých piatich farmármi používaných pesticídov:
- clothianidínu
- imidaclopridu
- thiametoxamu
- thiaclopridu
- acetamipridu
Zákaz sa týka tak použitia na poliach v poľnohospodárskej výrobe, ako aj vnútri skleníkov. Tento krok je komplexnejší než predošlý zákaz Európskej únie z roku 2018, ktorým boli zakázané tri pesticídy.
Uvedené zákazy reagujú na dôkaz, že pesticídy prispievajú k „poruche rozpadu kolónie“, kedy bol v niektorých oblastiach pozorovaný až 90%-ný pokles populácií.
Včelie kolónie tiež bojujú s hrozbami roztočov, vírusov a húb.
Čo sú to neonikotinoidy
Neonikotinoidy dostali pomenovanie podľa svojho základného chemického zloženia, ktoré je podobné nikotínu.
Sú to takzvané systémové (systemické) pesticídy, často používané na ošetrenie osiva, prenikajúce cievnym systémom rastliny a nachádzajúce si cestu do všetkých rastlinných tkanív, vrátane nektáru a peľu.
Ako uvádza Národná rada pre výskum:
„Tri štvrtiny z viac ako 240 000 druhov kvitnúcich rastlín sveta do rôznej miery spolieha na opeľovačov – hmyz, vtáky, netopiere a iné zvieratá – že prenesú peľ z mužských na ženské časti kvetov kvôli reprodukcii.
Opeľovače sú pre poľnohospodárstvo veľmi dôležité, pretože väčšina ovocia, zeleniny, semenných a iných plodín, ktoré poskytujú vlákninu, liečivá a palivo, sú opeľované zvieratami.
Na kŕmenie zvierat, poskytujúcich mäso a mliečne výrobky, sú používané aj včelami opeľované plodiny, slúžiace ako krmivo a seno, napríklad lucerna a ďatelina.“
Denník Telegraph uvádza varovanie OSN, že až 40% opeľovačov zo skupiny bezstavovcov, najmä včely a motýle, čelia riziku globálneho vyhynutia.
Čo môžu urobiť domáci záhradkári pre to, aby sa vyhli neonikotinoidom?
Výskumníci z Ohijskej štátnej univerzity navrhujú, že aj keď sa veľa pozornosti zameriava na poľnohospodárske používanie pesticídov, dôležité je tiež znížiť riziko pre opeľovačov v mestských prostrediach.
Obzvlášť to platí vtedy, keď „začína byť ťažšie rozlíšiteľné rozhranie medzi mestskými a vidieckymi prostrediami.
Prvou obrannou líniou v prospech včiel je kupovať bio semená. Pre domácich záhradníkov, ktorí používajú priesady, je dôležité zistiť, či boli ošetrené neonikotinoidmi. Pýtajte sa predavačov v záhradnom oddelení ktoréhokoľvek miesta, kde ste priesady kupovali, či boli ošetrené neonikotinoidmi.
Pobočka Michiganskej štátnej univerzity pre služby poľnohospodárom ponúka tieto rady:
1. Ak kupujete trvalky a kvitnúce stromy, počas prvého leta po zasadení odstráňte kvety.
2. Keď prinesiete domov nové rastliny, môžete vypláchnuť nejaký zvyšok neonikotinoidu, ktorý nie je pevne viazaný na organickú hmotu v pôde. Urobíte tak oplachovaním tečúcou vodou do nádob s rastlinami po dobu desiatich minút odvtedy, ako sa v dierkach na ich dne objaví prvá voda.
3. Vyhnite sa tiež rozprašovaniu insekticídov na dvore a v záhrade. Nikdy nepostrekujte kvitnúce kvety. Radšej použite insekticídne mydlá.
Pridaj komentár