Tak už sa to konečne stalo. Lekár napokon predsa len pomenoval vašu diagnózu. Predchádzali tomu však roky únavy, bolestí, zahmlenej mysle a celkovo stavov, keď ste sa necítili dobre.
No a teraz sa to už všetko dá vysvetliť – máte autoimunitné ochorenie. Možno je to roztrúsená skleróza (skleróza multiplex), celiakia, lupus, reumatoidná artritída, prípadne niečo iné.
Bez ohľadu na to, o ktorú autoimunitnú chorobu ide, konečne máte jej meno. Túžili ste po odpovediach tak dlho, až sa možno teraz cítite, že oddnes už bude všetko v poriadku.
Meno diagnózy totiž zároveň znamená dostupný liečebný plán. Alebo nie?
Zvyšujúci sa výskyt autoimunitných ochorení
Nie ste v tom sami.
V dnešnej dobe má takmer každý desiaty človek nejaké autoimunitné ochorenie a ďalší každý šiesty človek sa celé roky necíti dobre kvôli neustálej únave či bolestiam. Ich symptómy však zatiaľ nie sú natoľko intenzívne, aby im bola stanovená diagnóza.
Celkovo to znamená, že približne každý štvrtý človek (1/10 + 1/6 = 8/30 »1/4) má vo svojom tele bunky imunitného systému, ktoré napádajú jeho vlastné tkanivá a spôsobujú mu poškodenie tela.
To je omnoho viac ako tých, ktorí sú zasiahnutí rakovinou alebo chorobami srdca dohromady.
Vedci nevedia presne, prečo miera autoimunitných ochorení za posledných 20 rokov stabilne a prudko rastie. Momentálne existuje až 140 rôznych diagnóz, ktoré radíme do kategórie autoimunitných ochorení a aj toto číslo sa každým rokom zvyšuje.
Váš doktor vám vie poskytnúť meno ochorenia, nakoľko mnohé z nich máme pekne kategorizované, no nie všetky. U niektorých príznakov však stále hovoríme o „nešpecifickom“ autoimunitnom ochorení.
Lekár vám tiež zrejme bude hovoriť, že pri týchto ochoreniach si imunitný systém pomýlil vlastné bunky a orgány tela s votrelcom a preto ich napáda.
Vedci stále presne nevedia, prečo sa tak deje, no vedia, aký je výsledok: postupné poškodzovanie orgánov (ako sú obličky, srdce, mozog a ďalšie) a tkanív (kĺby a koža).
Liečba automimunitných ochorení a jej vedľajšie účinky
Následne po stanovení diagnózy vám lekár navrhne „liečebný“ plán – teda lieky, ktoré potláčajú imunitu, prípadne nejakú fázu imunitného procesu, aby spomalili škody napáchané bunkami imunitného systému. Chorobu však nevyliečia.
Prvé lieky na autoimunitné ochorenia boli slabé jedy, ktoré bránili rýchlemu rozmnožovaniu imunitných buniek.
Dnes sa vyvíjajú silnejšie a efektívnejšie lieky, ktoré už blokujú nejaký konkrétny krok v procese imunitnej reakcie. Uvedené lieky sú súčasťou miliardového biznisu farmaceutických firiem a vôbec nie sú lacné.
Ich ceny sa pohybujú od 1000 do 45000 dolárov (i viac) za mesačnú kúru. Veľa ľudí si ich preto nevie dovoliť, a to aj v krajinách EÚ, kde si za lieky pacient len dopláca a zvyšnú sumu hradia zdravotné poisťovne.
Navyše, tieto lieky majú často vážne nežiaduce účinky – od únavy, cez bolestí v ústach, srdcovú arytmiu či búšenie srdca, až po život ohrozujúce infekcie.
O autoimunitných ochoreniach by ste však mali vedieť viac, oveľa viac.
Čo vám lekári istotne nepovedia
Teraz sa dostávame k jadru článku, a to, čo vám lekári zrejme nepovedia, teda pokiaľ nie sú zástancovia funkčnej (celostnej) medicíny.
Nepovedia vám o stovkách a možno tisíckach štúdií, ktoré potvrdzujú, že autoimunitné ochorenia sú výsledkom komplexnej interakcie našich génov s prostredím.
Každý individuálny gén, o ktorom sa vie, že zvyšuje riziko vzniku autoimunity, toto riziko zvyšuje len mierne – zhruba o 1 až 2%. Zvyšok má na svedomí interakcia medzi týmito génmi a prostredím.
Ide o veľmi podstatnú vec! Znamená to, že autoimunita má časť svojej príčiny v genetike (ako sme si aj dlho mysleli), no ide o veľmi malú časť. Hlavným faktorom tu je náš životný štýl, respektíve vplyvy z prostredia.
No a toto je pre vás náramne dobrá správa! Škoda, že o nej lekári nehovoria častejšie.
Odhaduje sa, že 70 až 95% rizika vzniku autoimunitného ochorenia (vrátane cukrovky, ochorení srdca či rakoviny) spočíva v tom, čo robíte a ako žijete. Teda to, čo jete, ako veľa sa hýbete, ako žijete svoj život a akým chemickým toxínom ste každodenne vystavení z priemyslu a poľnohospodárstva.
Silné lieky, ktoré lekári predpisujú, vôbec nezohľadňujú vyššie uvedené faktory, ani nenahradia stravu, v ktorej chýbajú vitamíny, minerály či zdravé tuky, ktoré potrebujú vaše bunky, aby ste zostali zdraví.
Taktiež tieto lieky nič nespravia s rozpúšťadlami, pesticídmi, ortuťou, olovom, arzénom či akýmkoľvek iným toxínom nachádzajúcim sa vo vašom tukovom tkanive, ktorý dramaticky zvyšujú reaktivitu imunitných buniek.
Výsledkom je potom zhoršený priebeh ochorenia a ťažkostí s jeho udržaním pod kontrolou.
Ako predchádzať a liečiť autoimunitné ochorenia
Vaše zdravie a vitalita, ktoré sa tak veľmi snažíte dosiahnuť, si vyžadujú optimálne prostredie, v ktorom operujú vaše bunky. To znamená:
- konzumovať stravu bohatú na živiny (ideálne v bio kvalite) a vyhýbať sa potravinám, na ktoré môžete mať alergiu
- znížiť vystavovanie sa toxínom
- detoxikovať telo (na túto tému máme na stránke množstvo článkov)
- aktivovať a používať svoje svaly (viac sa hýbať)
- kontrolovať svoje stresové hormóny
- budovať a udržiavať dobré medziľudské vzťahy
Dodržiavanie týchto jednoduchých a oproti tradičnej liečbe malých krokov predstavuje najúčinnejší spôsob, ako znížiť prejavy takmer každej chronickej autoimunitnej choroby, ktorá dnes trápi svet.
Je čas, aby sme prestali hádzať vinu za chátrajúce zdravie na naše gény a tiež obmedzili napchávanie sa farmaceutickými liekmi.
Namiesto toho zmeňme svoj životný štýl. Týmto spôsobom odstránime 70 až 95% dôvodov, pre ktoré sme na začiatku ochoreli.
Barbara
Toto mám rada – stále tie rady, že zmeňme životný štýl! Ako? To vždy zabudnete napísať… Ako, ak ja chcem, ale okolie mi to nedovolí?! Že ako mi nedovolí? No, napríklad, poviem vám iba taký základ ako je čerstvý vzduch! Nemožem ho mať dokonca ani vo vlastnom byte: večer pred spaním chcem vetrať, ako ma ešte moja babička učila, a teda otvorím okno… o pár minút už mám zvýšený adrenalín, čiže stres a nadávam ako kočiš: cez otvorené okno mi neprúdi čerstvý vzduch, ale štipľavý, smrdľavý dym! Neviem, kde čmudia a čo údia, ale tak je – čistý vzduch nie je, ale dym z mokrého dreva! A ak náhodou otvorím skor, keď ešte nehorí to mokré drevo, tak susedka mi fajčí pod balkónom! A keď som ju na to upozornila, odvetila mi, že ona je na ulici… no, vtedy som sa prejavila ako hysterka a vrieskala som, že ani vo svojom vlastnom byte nemožem čistý vzduch dýchať, ale musím tolerovať fajčiara, čo sa postaví akurát pod moj balkón a vraj je na ulici! O tom ani nehovorím, že v MHD, vo vlakoch, obchodoch, nemocniciach a v divadle je vydýchaný vzduch, pre mňa jedným slovom SMRAD, ale ak niekde otvorím okno, lebo je mi na odpadnutie, každý na mňa zjape, či som normálna, že otváram okno v januári?! Tak ako mám zmeniť životný štýl? Ako mám zdravo žiť??? A to som ešte nepísala o vode, o potravinách, resp. „otravinách“ plných kadejakých jedov, olova a iných toxických látok! Tak vážená REDAKCIA, konečne mi napíšte, ako mám zmeniť životný štýl? Ako mám v tejto dobe zdravo žiť?!? Lebo ja by som veľmi chcela! To nie moj štýl treba zmeniť, ale štýl celého sveta, no a to ako jedinec nikto nikdy už nedokáže, lebo celá zemeguľa je zdevastovaná! Takže aspoň nepíšte také rady, ktoré sa nedajú dodržať! Napíšte o chorobách, informujte čo prečo je, ale nepíšte, že to so zmenou životného štýlu sa dá liečiť, lebo zmeniť životný štýl u nás sa nedá. Píšte, že treba sa odsťahovať do Himaláje – tam možno sa ešte dá žiť zdravo!
redakcia
Nemusia to byť Himaláje. Stačia lazy niekde pri Myjave. 😉
Viki
Kašlite na to, aké „jedy sú v potravinách“. Radšej sa snažte zbaviť svojich jedovatých emócií. A dôležitejšie ako zmeniť životný štýl, je chorobu neodmietať, ale ju prijať. Inak sa bude váš stav zhoršovať.