Vedeli ste, že antidepresíva len v USA predstavujú trh hodný 10 miliárd dolárov ročne?
Tieto lieky sú založené na teórii, že depresia je spôsobená chemickou nerovnováhou v mozgu, ktorá sa vyznačuje nízkou hladinou serotonínu, čo potom vyvoláva úzkostné a depresívne stavy.
Táto teória je ale nesprávna. V skutočnosti žiadny experiment nikdy nedokázal, že ktokoľvek by mal v mozgu nerovnováhu neurotransmiterov alebo akýchkoľvek iných chemických látok.
Celá táto teória je tak iba nepotvrdenou hypotézou.
Teória, ktorá poháňa zisky farmaceutického priemyslu
Počas posledných 10 rokov sa mnohí vedci pokúšajú vyvrátiť túto teóriu chemickej nerovnováhy. David D. Burns sa k danej téme vyjadril nasledovne:
„Táto teória je živená viac marketingom farmaceutických firiem, ako solídnymi vedeckými dôkazmi.
V hre sú miliardy dolárov každoročných ziskov z predaja antidepresív a liekov proti úzkosti, preto farmaceutické firmy míňajú obrovské peniaze na reklamu, aby tento mýtus udržiavali pri živote.
Okrem toho dotujú miliónmi dolárov rôzne lekárske a pacientske organizácie či financujú výskum na lekárskych univerzitách.
Akademický výskum by mal byť o hľadaní pravdy. Výskum financovaný farmaceutickým priemyslom je však o predaji produktov, nie o pravde.
Ak vám poviem, že vaša depresia alebo záchvaty paniky sú výsledkom chemickej nerovnováhy, tak tvrdím niečo, čo nedokážem nijako dokázať, pretože neexistuje žiadny test chemickej nerovnováhy v ľudskom mozgu.“
Čo o úzkosti a depresii vraví posledný výskum
Posledný výskum tvrdí, že depresia je alergická reakcia na zápal.
Zápal je prirodzená reakcia imunitného systému na nejakú infekciu, poranenie alebo cudzorodý materiál v tele. Po spustení zápalu sa začnú v organizme produkovať mnohé chemické látky, ako napríklad cytokíny.
Tim de Chant z organizácie NOVA uvádza:
„Zápaly sú prirodzenou reakciou tela na cudzie látky. Po objavení sa zápalu, telo prepravuje rôzne bunky a bielkoviny do miesta zápalu cez krvné riečisko, vrátane cytokínov.
Ide o druh bielkovín, ktoré zabezpečujú medzibunkovú komunikáciu. Zároveň platí, že ľudia s depresiou sú doslova zaplavení cytokínmi.“
Chronické zápaly a ich príčiny
No a potom tu máme chronické zápaly, pri ktorých je telo zaplavené cytokínmi neustále. Z toho potom logicky vyplýva aj pretrvávajúca depresia.
Chronické zápaly pritom môžu byť príčinou nielen depresií, ale celého radu vážnych ochorení – cukrovkou počínajúc a rakovinou končiac.
Príčinou chronických zápalov zvyčajne býva:
- nadváha alebo obezita
- strava bohatá na cukor
- strava bohatá na trans-tuky (margaríny, vyprážané jedlá)
- celkovo nezdravá strava
- iné príčiny (napr. autoimunitné ochorenia)
Súčasná západná strava podporuje zápaly v tele hlavne preto, lebo je príliš bohatá na omega-6 mastné kyseliny (repkový olej) a chudobná na omega-3 masné kyseliny.
Omega-3 masné kyseliny sa nachádzajú napríklad v ľanovom či konopnom oleji, avokáde, prípadne v morských rybách ako sú sardinky, tuniak či makrela.
Zápaly a lepok
Zrejme najvážnejším vinníkom zápalov v dnešnej dobe je lepok a intolerancia naň u mnohých ľudí.
Keď sa lepok dostane do tenkého čreva, odtiaľ sa vstrebáva do krvi a ňou prechádza do mozgu, kde spôsobuje zápaly.
Následne zápaly v mozgu vyvolajú alergickú reakciu, ktorá sa môže prejaviť nielen rozvojom depresie, ale aj iných ochorení mozgu – Alzheimerovou chorobou, demenciou, Parkinsonovou chorobou či dokonca schizofréniou.
Inhibítory tripsín-amylásy (v kratkosti ATI) môžu vyvolať zápalovú reakciu imunitného systému v črevách cez stimuláciu bielych krviniek.
Táto reakcia sa pritom objavuje u všetkých ľudí, bez ohľadu na to, či majú celiakiu alebo intoleranciu lepku.
Preto, ak vás dlhodobo trápi depresia, skúste sa zamyslieť, či nemôže byť spôsobená niektorým z faktorov uvedených v tomto článku – alergiou na potraviny, autoimunitným ochorením alebo intoleranciou na lepok.
Pridaj komentár