Keď si ľudia predstavujú nezdravé či priemyselne spracované potraviny, často sa im vybaví jedna farba – biela. Biele nezdravé potraviny majú neraz svoj zdravý náprotivok. Napríklad taký biely a hnedý cukor, biela a hnedá (celozrná) múka a podobne.
Hoci je to pravda pre množstvo jedál, zdá sa, že ryže sa to celkom netýka. Je tak jednou z mála výnimiek, ktorá potvrdzuje pravidlo.
Biela ryža verzus hnedá ryža
Je všeobecne zaužívaná predstava, že biela ryža je pre vás zlá a hnedá dobrá. V dnešnom článku sa pozrieme na zopár mýtov a omylov týkajúcich sa ryže.
Poďme sa najprv pozrieť na to, prečo si ľudia myslia, že biela ryža je zlá.
Biela ryža a krvný cukor
Hlavným dôvodom, prečo sa biela ryža považuje za nezdravú je to, že prudko zvyšuje krvný cukor. Zrejme preto, lebo ostatné biele sacharidy alebo biely chlieb majú vysoký glykemický index.
U ryže to však nie je farba, čo určuje glykemický index, ale jej odroda. Napríklad taká basmati ryža ho má nižší než ostatné.
Po pravde, jedna štúdia publikovaná v International Journal of Food Sciences and Nutrition (Medzinárodný vedecký denník pre potraviny a výživu) zistila, že hnedá ryža zvyšuje krvný cukor viac ako biela.
Počas štúdie výskumníci podávali 14 zdravým účastníkom 11 druhov ryže. Medzi nimi boli aj biela a hnedá basmati ryža. Následne im odmerali krvný cukor, aby určili, ktorá ryža má nízky a ktorá stredný až vysoký glykemický index.
Na konci štúdie došli k uvedenému záveru, že biela basmati ryža mala nízky a hnedá stredne vysoký glykemický index.
To je dôkazom toho, že samotná farba ryže nestačí na určenie toho, ako bude ovplyvňovať hladinu krvného cukru.
Hnedá ryža a fytáty
Hoci hnedá ryža ako taká nie je pre vás škodlivá, existujú aj ďalšie dôvody, prečo je lepšie si vybrať bielu ryžu (okrem toho, že chutí lepšie).
Jedným z uvedených dôvodov je aj obsah fytátov v hnedej ryži.
Fytáty, ktoré sú známe aj ako kyselina fytová, sú často označované za „anti-výživné“ látky, pretože blokujú vstrebávanie ostatných živín, napríklad niektoré vitamíny a minerály. Medzi ne patria aj železo, zinok a vápnik.
Zvyčajne, ak konzumujete potraviny s obsahom kyseliny fytovej len občas, takéto blokovanie vstrebávania živín nepredstavuje pre vás príliš veľké riziko.
Ak by ste ich však konzumovali pravidelne a viackrát počas dňa, mohla by sa u vás rozvinúť minerálová nedostatočnosť a nepríjemné príznaky, ktoré ju sprevádzajú.
Mnoho ľudí tvrdí, že hnedá ryža je zdravšia ako biela aj preto, lebo obsahuje viac minerálov a vitamínov.
To je síce pravda, ale zároveň obsahuje látky, ktoré ich vstrebávanie blokujú. Tým sa obe vplyvy navzájom rušia a prínos hnedej ryže pre zdravie je tak oproti bielej ryži viacmenej nulový.
Záver
Záverom by sme vám chceli odporučiť, aby ste sa nenechali zlákať do pasce nálepkovania a delenia potravín na „dobré“ alebo „zlé“. Vo väčšine prípadov každé jedlo má tak výhody, ako aj nevýhody.
V prípade ryže si však myslíme, že biela ryža má v zmysle chuti, výživy a celkového zdravia o niečo navrch.
Dajte nám vedieť, čo si o tom myslíte vy, prípadne, aké máte s bielou a hnedou ryžou skúsenosti.
Slovien
V článku nie je vysvetlené, či pod označením hnedá ryža sa myslí naturálna ryža. Naturálna ryža má vyšší podiel vlákniny oproti bielej.
Neviem či je možné na základe jednej odrody ryže (basmati) predikovať zvýšený glykemický index i na ostatné odrody hnedej ryže.
V neposlednom rade lacné biele ryže sú vystavené vysokým dávkam pesticídov, preto je potrebné takúto ryžu dobre premyť.
Viktor Kisan
V článku porovnávajú basmati bielu ryžu oproti hnedej ryži, ale neudávajú či ide tiež basmati.
V Ázií v 20. rokoch minulého storočia bola veľká epidémia nervovej choroby BeriBeri, ktorá bola následkom konzumovania novozavedenej bielej ryže, kde chýbal vitamín B1, keďže bola vysoko obrusovaná. Museli znížiť stupeň obrusovania, aby chorobu ako tak zvládli. Hovorí sa, že výhoda bielej ryže je len v tom, že sa dá dlhšie skladovať. Tiež som hovoril s thajskou ženou, ktorá mi povedala, že deti tam majú nevyvinuté bedrové kĺbiky v dôsledku konzumovanie bielej ryže, kde je nedostatok minerálov.
Obrusovanie bielej ryže bolo zavedené v 20. rokoch 20. storočia šanghajskými obchodníkmi. Pred tým sa jedla len hnedá ryža a národy nevymreli.
Teraz v Thajsku dostávajú hnedú ryžu len väzni a vojaci.