Domáca liečba

Všetko, čo potrebujete vedieť pre zdravie a krásu

Osteoartritída
  • Hlavná stránka
  • O nás
  • Bylinky
  • Choroby
  • Krása
  • Strava
  • Kontakt

Bežný liek, ktorý má každý z nás doma, môže vážne poškodiť mozog

4. júla 2024 autor: redakcia Leave a Comment

     1  
  

Bežný liek, ktorý má každý z nás doma, môže vážne poškodiť mozog

Výskumníci z prestížnej Univerzity v Toronte a Univerity v Britskej Kolumbii nedávno publikovali v Denníku sociálno-kognitívnej a vplyvovej neurovedy jednu veľmi zaujímavú štúdiu.

Skúmali v nej vplyv v súčasnosti zrejme najpoužívanejšieho voľnopredajného lieku na potláčanie bolestí a znižovanie horúčky. To, čo zistili, by nemalo nechať chladným žiadneho v vás.


Ako vplýva paracetamol na váš mozog

Pracetamol je aktívnou látkou veľkého množstva liekov proti bolesti a na znižovanie horúčky pre dospelých. Je základom tiež mnohých sirupov určených pre deti.

Väčšina ľudí považuje paracetamol (niekedy nazývaný aj acetaminofén) za bezpečnú látku. Pravda je však trochu iná.

Nie je to prvý krát, čo sa tento liek spája s narúšaním kognitívnych schopností. Po prvý krát sa však teraz podarilo pomocou zobrazovacích prostriedkov zaznamenať jeho vplyv na chybné spracovanie informácií v mozgu.

Ako uvádzajú vedci: „Základným východiskom tejto štúdie bolo, že sme celkom nerozumeli tomu, ako paracetamol ovplyvňuje mozog“, uvádza výskumník Dan Randles.

„Doteraz bol vykonaný len výskum zameraný na zmeny správania, no my sme chceli vedieť, ako paracetamol ovplyvňuje mozog z neurologického hľadiska“.

Test na ľuďoch ohľadne chybovosti

Dvojito zaslepená štúdia bola vykonaná na 60 účastníkoch výskumu. Polovici z nich bolo podávané 1000 mg paracetamolu (čo predstavuje 2 klasické tabletky po 500 mg). Druhá polovica účastníkov dostávala placebo.

Následne podstúpili test, v ktorom mali sledovať obrazovku a stlačiť tlačidlo vždy, keď sa ne nej objavilo písmeno „F“, no nestlačiť, ak sa zjavilo písmeno „E“.

„Trik je v tom, že to bolo potrebné robiť pomerne rýchlo“, vysvetľuje Randles.

Počas testovania boli účastníci pripojení na elektroencefalogram (EEG), ktorý meral ich mozgovú aktivitu.

Predošlý výskum dokázal, že keď robia ľudia chyby, ich mozog vysiela silnú odozvu prostredníctvom vĺn známych ako „chybová negativita“ (ERN) a „chybová pozitivita“ (PE).

Výskumníci zistili, že účastníci, ktorí užili paracetamol vykazovali výrazne menej PE odoziev ako pacienti v placebo skupine. To znamená, že si menej uvedomovali svoje chyby.

„Vyzerá to, akoby paracetamol robil rozpoznávanie chýb ťažším. To vytvára potenciál pre následky aj v ich každodennom živote“, hovorí Randles.

Ďalšie negatívne účinky paracetamolu

Znížená schopnosť spozorovať svoje chyby môže mať vážne následky. Je to preto, lebo ľudia strávia väčšinu svojho času na „autopilote“, kedy vykonávajú rutinné úlohy bez toho, aby sa sústredili na detaily.

„Niekedy musíte prerušiť rutinné procesy, inak povedú k chybám. Ako napríklad vtedy, keď sa rozprávate s priateľom a potom potrebujete prejsť cez cestu. Musíte byť schopní reagovať na jazdu nejakého chaotického vodiča,“ ozrejmuje Randles.

„Test, ktorý sme pripravili, nabádal ľudí do rutiny stláčania gombíka pri zobrazení „F“. Keď sa zjavilo písmeno „E“, to už si vyžadovalo kognitívnu kontrolu, pretože vtedy potrebujete prerušiť rutinný proces.“

Ľudia zo skupiny užívajúcej paracetamol mali oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že na zobrazenie písmena „E“ nezareagovali správne v porovnaní s placebo skupinou. Bola teda vyššia šanca, že ľudia v paracetamolovej skupine boli akoby zasnení a ani si to neuvedomovali.

Predošlé štúdie okrem toho ukázali, že paracetamol otupuje aj emocionálnu bolesť spôsobenú sociálnym odmietnutím a celkovo otupuje emocionálne reakcie.


Taktiež sa ukázalo, že otupuje pocity rozhorčenia, ktoré sú základom pre morálne úsudky.

No a napokon, existujú aj obavy, že pravidelné užívanie paracetamolu zvyšuje neskoršie riziko rozvoja Alzheimerovej choroby, ako sa to uvádza napríklad v tomto vedeckom článku.

Čo namiesto paracetamolu?

Ako prvá možnosť vás zrejme napadne začať užívať nejaké iné lieky proti bolestiam, ako napríklad tie, ktoré obsahujú účinnú látku iboprufén. Problémom je, že aj tie majú svoje vlastné závažné riziká (napríklad na srdce).

Podobne ako v mnohých iných prípadoch, aj teraz ponúka riešenie príroda. Tuto nasleduje 10 prírodných látok, ktoré výborne zaberajú na rôzne typy bolestí:

1. Zázvor. Užívanie čerstvého, práškového či zázvoru v kapsuliach, 4-krát denne, je vynikajúcou alternatívou k liekom proti bolestiam, hlavne v prípade menštruačných bolestí.

2. Arnica. Osteoartritídu v kĺboch rúk či nôh je možné liečiť povrchovou aplikáciou krému s obsahom arnicy.

3. Šišák bajkalský (Baikal skullap). Táto rastlinka obsahuje látku nazývanú baicalin, ktorá účinne znižuje bolesti.

4. Vitamín C, Ginkgo biloba a astacantín. Tieto látky používajte na zmiernenie bolestí a nepohodlia pri zápaloch v dýchacích cestách, astme a iných ťažkostiach s dýchaním.

5. Omega-3 mastné kyseliny. Artritídne bolesti môžu byť účinne znížené užívaním približne 2000 mg omaga-3 mastných kyselín denne.

6. Ženšeň (všehoj ázijský). Je výborný na reumu a artritídu.

7. Ľubovník bodkovaný. Aj ľubovník bodkovaný je lepší tlmič bolestí ako mnohé bežné lieky proti bolestiam.

8. Maliny a čerešne. Enzým cyklooxygenáza, ktorá spôsobuje zápaly, je potláčaná liekmi na báze ibuprofénu. Uvedené druhy ovocia naproti tomu obsahujú anteokyaníny, ktoré tento enzým blokujú rovnako dobre.

9. Bazalka. Táto bylinka má porovnateľné protizápalové účinky ako tradičné lieky.

10. Olivový olej. Obsahuje oleocantal, látku s výbornými protizápalovými vlastnosťami.

Záver

Dúfame, že vás tento článok príliš nenaľakal, ak pravidelne užívate paracetamol alebo iné bežné lieky proti bolesti.

Vždy je však lepšie byť informovaným, ako neskôr trpieť na dôsledky svojej nevedomosti.





Súvisiace články:

  • Užívanie obľúbeného lieku proti bolesti počas tehotenstva zvyšuje riziko hyperaktivity u detí
  • Lekári varujú pred obľúbeným liekom, ktorý môže zničiť vašu pečeň
  • Lieky na cholesterol vás môžu dostať do hrobu: Tu je 5 dôvodov, prečo sa im vyhýbať
  • Lekári a farmaceutické firmy pred vami taja vyše 300 nežiaducich účinkov liekov na cholesterol


     1  
  

Kategória: Ostatné Značky: farmaceutický priemysel, lieky

Odoberajte zdarma naše články emailom!

Zaujíma vás domáca, prírodná a alternatívna liečba? Potom sa prihláste zdarma na odoberanie našich nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.


 



Upozornenie: Tento článok nenahrádza vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odoberajte naše články emailom!

Poznámka: Odoberanie je zdarma a môžete sa kedykoľvek odhlásiť.


Odporúčame e-knihy o zdraví:

Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Ďalšie zaujímavé články

  • Ako sa prestať znepokojovať a robiť si rôzne obavy viac, než je to potrebné
  • 5 nevinne vyzerajúcich potravín, ktoré môžu spustiť autoimunitné ochorenia
  • Vyskúšala takmer všetko, no z bolestí kĺbov a artritídy ju vyliečila až zmes týchto 2 látok

© Copyright 2018 Domáca, prírodná a alternatívna liečba · Všetky práva vyhradené · Ochrana osobných údajov (Privacy Policy)

 

Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie a šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.