Jedného pekného slnečného letného rána sa 49-ročný pán Zhou Yang z Číny zobudil ako zvyčajne skoro a dopoludnie strávil starostlivosťou o svoju záhradu činnosťami ako plienenie buriny a strihanie rastlín, pričom pracoval nepretržite celé dopoludnie.
Napoludnie sa namiesto odpočinku stretol s priateľmi a trochu si vypili. Už počas ich stretnutia sa sťažoval na nejaké menšie zdravotné problémy. Neskôr sa už cítil malátne, no toto svoje nepohodlie ignoroval.
V to popoludnie mal v úmysle pokračovať v záhradkárčení. Avšak ako začal, zrazu sa mu spravilo nevoľno a zrútil sa na zem. Napriek tomu, že ho urýchlene previezli do nemocnice, zomrel na krvácanie do mozgu – vo veku iba 49 rokov.
Varovanie lekára: Skryté nebezpečenstvo náhlej smrti Zhou Yanga
Lekári uviedli, že tragické úmrtie pána Zhoua poukazuje na bežné zdravotné riziká, ktoré ľudia často prehliadajú, najmä v lete. Niektoré zdanlivo neškodné návyky totiž môžu zvýšiť riziko krvácania do mozgu a stať sa životom ohrozujúcim.
Leto je dokonca obdobie s najčastejším výskytom krvácania do mozgu.
Zraniteľní sú hlavne ľudia so srdcovými problémami, nestabilným krvným tlakom alebo nízkou fyzickou výdržou. Títo by sa mali vyhýbať nasledovným nebezpečným návykom:
1. Preťaženie v teplom počasí
Mnoho ľudí si myslí, že vykonávanie domácich prác alebo cvičenie vonku v horúcom počasí pomáha spaľovať tuk a udržiavať sa v dobrej kondícii. Príliš tvrdá práca v horúčave však môže ľahko viesť k úpalu a spustiť kardiovaskulárne alebo neurologické problémy.
V teplom počasí potenie vyčerpáva tekutiny a elektrolyty, čím zhoršuje schopnosť tela regulovať svoju teplotu. Pri nepozornosti ľahko môže dôjsť k dehydratácii, ktorá zaťaží kardiovaskulárny systém.
Pri nadmernej záťaži srdce pracuje intenzívnejšie, čím sa zvyšuje krvný tlak a namáhajú cievy v mozgu. Tento účinok sa zosilňuje v letných horúčavách a môže poškodiť celý obehový systém.
U ľudí stredného veku (okolo 50 rokov) zvyšuje fyzická práca aj riziko poškodenia kĺbov a svalov. Samotné preťaženie srdca ovplyvňuje aj ďalšie životne dôležité orgány.
2. Pitie alkoholu
Pred svojou smrťou pán Zhou konzumoval alkohol, ktorý je obzvlášť rizikový pre ľudí s vysokým krvným tlakom alebo vysokým cholesterolom. Nadmerné pitie alkoholu je hlavným prispievajúcim faktorom v progresii mnohých ochorení.
Alkohol spočiatku spôsobuje rozširovanie ciev, čo môže potenciálne znížiť krvný tlak. Po jeho metabolizácii telom však spúšťa vazokonstrikciu (stiahnutie ciev), ktorá často vedie k náhlemu zvýšeniu krvného tlaku.
Dlhodobé užívanie alkoholu, najmä nadmerné pitie, narúša metabolizmus, preťažuje pečeň a obličky, zvyšuje cholesterol a popri tom zvyšuje riziko nebezpečného krvácania do mozgu.
Alkohol po zmetabolizovaní tiež zahusťuje krv, čo podporuje tvorbu zrazenín. Ak zrazenina blokuje prietok krvi do mozgu, môže spôsobiť mozgovú príhodu alebo krvácanie do mozgu.
Okrem toho alkohol zhoršuje úsudok a zvyšuje rizikové správanie, čím zvyšuje celkové riziko pre zdravie.
3. Zneužívanie liekov
V lete sa ľudia často cítia unavení alebo slabí a riešia to doplnkami stravy, liekmi alebo bylinnými prípravkami.
Horúce počasie spôsobuje príznaky ako závraty či únava, ktoré sa ľahko zamieňajú s nutričnými nedostatkami. To vedie mnohých k užívaniu zbytočných tonik alebo rôznych prípravkov „na posilnenie“.
Takéto správanie môže poškodiť pečeň a obličky, narušiť tráviaci systém a zhoršiť chronické ochorenia, ako sú hypertenzia (vysoký krvný tlak) alebo cukrovka. To môže viesť k vážnym komplikáciám.
Niektoré lieky so stimulačnými alebo návykovými účinkami narúšajú hormonálnu rovnováhu a ďalej zvyšujú riziko mozgovej príhody alebo krvácania do mozgu.
4. Jedenie studeného jedla po cvičení
Po fyzickej aktivite zostáva telesná teplota vysoká. Konzumácia studeného jedla alebo nápojov v tomto čase spôsobuje, že krv sa hrnie do tráviaceho systému, čím sa znižuje krvný obeh v iných orgánoch (najmä v mozgu) a zhoršujú sa kognitívne funkcie.
Náhly príjem chladu skôr, ako si telo zvykne, môže spôsobiť rýchle zúženie ciev, čo vedie k závratom, nepravidelnostiam srdcového rytmu a nestabilnému krvnému tlaku.
Môže byť narušené aj potenie, ktoré pomáha ochladzovať telo, čo má za následok bolesti hlavy a nepríjemné pocity na hrudníku.
Ak sa z toho stane zvyk, riskujete poškodenie obehového systému a metabolizmu, čím sa zvyšuje riziko prasknutia ciev v mozgu a následné krvácanie.
Ako predchádzať krvácaniu do mozgu v lete
Horúce počasie nadmerne zaťažuje reguláciu telesnej teploty. V kombinácii s fyzickou námahou sú srdce a cievy vystavené obrovskej záťaži.
Na ochranu vášho zdravia robte nasledovné veci:
1. Vyvážte prácu a odpočinok – vyhýbajte sa ťažkej práci počas najvyšších teplôt (najmä napoludnie).
2. Ak sa nedá vyhnúť práci vonku, vykonávajte ju skoro ráno alebo neskoro popoludní.
3. Ak cvičíte, upravte intenzitu tréningu, aby ste sa vyhli vyčerpaniu. Zvoľte si jemnejšie aktivity, ako sú chôdza alebo joga, aby ste zlepšili krvný obeh bez preťaženia srdca a mozgu.
4. Po cvičení si pred vypitím tekutín chvíľu oddýchnite. Vyhýbajte sa studeným nápojom. Vodu pite vlažnú alebo o izbovej teplote, aby ste predišli náhlej vazokonstrikcii (stiahnutiu ciev).
5. Hoci studené jedlá a nápoje sú osviežujúce, z dlhodobého hľadiska môžu poškodiť váš tráviaci a obehový systém.
Záverečná poznámka
Udržiavanie zdravého životného štýlu a vyhýbanie sa rizikovému správaniu vytvára pevný základ pre dlhodobú pohodu.
Buďte si vedomí limitov svojho tela – najmä počas extrémneho počasia – aby ste predišli neočakávaným zdravotným následkom a ochránili si svoje zdravie a život.
Pridaj komentár