Lymská bolerióza je infekcia baktériou Borrelia burgdorferi. Prenáša sa hlavne kliešťami, no špekuluje sa, že jej možnými prenášačmi môžu byť aj ďalšie druhy hmyzu ako sú komáre či blchy.
Nie je prenosná z človeka na človeka, hoci najnovšie poznatky ukazujú na to, že za istých okolností k tomu môže dôjsť, napríklad pri intímnom styku.
Príznaky lymskej boreliózy
Príznaky tohto ochorenia sa líšia, no vo väčšine prípadov sa vyvíjajú podľa nasledovného scenára.
Fáza 1 – deň 3 až 30 po uštipnutí
Niekedy sa táto fáza nazýva aj „skorá lokálna infekcia“ a zahŕňa:
- U 70 až 75% ľudí sa rozvinie začervenanie. Ide o charakteristické „býčie oko“ so stredom v mieste uštipnutia kliešťom. Nesvrbí ani nebolí, no na dotyk môže vyvolávať pocit tepla.
- Rozvoj príznakov podobných chrípke: horúčka, zimomriavky, opuchnuté lymfatické uzliny, bolesti hlavy a svalov, bolesti kĺbov
Fáza 2 – dni až týždne po uštipnutí
Tejto fáze sa zasa niekedy hovorí aj „skorý rozsev infekcie“ a zahŕňa:
- rozšírenie začervenania
- veľké kĺby môžu opúchať a bolieť
- v niektorých prípadoch stuhne krk
- môže vzniknúť meningitída
- závrate
- búšenie srdca
Fáza 3 – mesiace až roky po uštipnutí
Táto fáza sa označuje ako „neskorý rozsev infekcie“.
Mnohí špecialisti na infekčné ochorenia sa domnievajú, že chronická lymská borelióza neexistuje a že uštipnutie kliešťom môže byť vyliečené pomocou krátkeho cyklu antibiotík.
Mnoho ľudí však trpí na príznaky ochorenia aj dlho po tejto počiatočnej liečbe.
Samozrejme, je možné aj to, že trpia na vedľajšie účinky antibiotík. Stále viac a viac expertov sa však prikláňa k názoru, že baktéria spôsobujúca toto ochorenie dokáže antibiotiká prežiť a dlhodobo spôsobovať autoimunitné reakcie tela.
Stáva sa tak vtedy, keď antibiotiká neúčinkujú dôsledne alebo, ak si voči nim baktérie vyvinú odolnosť, čo sa v poslednej dobe stáva dosť často.
Uvedená tretia fáza ochorenia sa potom vyznačuje nasledovnými príznakmi:
- príznaky artritídy – opuchnuté a boľavé kĺby a kĺby naplnené vodou
- neurologické príznaky – necitlivosť, brnenie a vystreľujúca bolesť
- kognitívne problémy – zahmlená myseľ, krátkodobé výpadky pamäte, zmätenosť
- výkyvy nálady – depresia
- únava
- nepravidelný srdcový rytmus a zlyhávanie srdca
V niektorých prípadoch počas druhej a tretej fázy môže dochádzať dokonca aj paralýze tváre.
Krátka história lymskej boreliózy
V rokoch 1960 až 1970 sa diali v americkom Connecticute veľmi čudné veci. V troch mestách s populáciou približne 12000 ľudí ochorelo až 39 detí na juvenilnú reumatoidnú artritídu a ďalších 12 dospelých ľudí dostalo artritídu z neznámych príčin.
Kvôli nedostatku odpovedí od miestnych zdravotníckych úradov sa dve matky zaktivizovali a začali zhromažďovať informácie od postihnutých rodín. Tie potom predali ministerstvu zdravotníctva a Lekárskej fakulte na Yalskej univerzite.
Následne boli výskumníci schopní identifikovať ochorenie a rozpoznať jeho prejavy. Až v 80. rokoch minulého storočia však bola objavená skutočná príčina lymskej boreliózy.
Willy Burgdorfer, vedec, ktorý študoval iný typ horúčkovitých ochorení, objavil spojenie medzi baktériou nachádzajúcou sa v kliešťoch a vyvolaným ochorením. Táto baktéria bola pomenovaná po ňom – Borrelia burgdorferi.
Kontroverzia okolo lymskej boreliózy
Keď si prezriete niekoľko článkov o tejto chorobe, tak zistíte, že medzi pacientmi aj lekármi panuje pomerne veľká frustrácia týkajúca sa liečby.
Po prvé, existujú vážne problémy s diagnostikou. Približne 25 až 30% pacientov infikovaných baktériou boreliózy neprejavujú prvý príznak ochorenia, ktorým je začervenanie kože v okolí štípanca.
U tých, ktorí začervenanie kože majú, zasa nie je prítomný jeho typický tvar v podobe býčieho oka.
Po druhé, diagnostické krvné testy na odhalenie baktérie mávajú často falošné negatívne aj falošné pozitívne výsledky. Preto je spočiatku ťažké správne odhalenie ochorenia.
Po tretie, lymská borelióza sa často podobá na iné choroby a preto je neraz nesprávne diagnostikovaná ako skleróza multiplex, fibromyalgia, artritída, ALS a ďalšie ochorenia.
Na lymskú boreliózu existuje viacero druhov testov.
Americké Centrum pre kontrolu chorôb (CDC) odporúča test ELISA a jeho následné potvrdenie testom Western blot.
Problémom však je, že počas prvých 4 až 6 týždňoch ochorenia sú tieto testy nespoľahlivé, pretože sa zameriavajú na množstvo protilátok v krvi a nie na baktériu samotnú.
Ako k tejto téme uvádza Dr. Dietriech Klinghardt, MD, PhD:
„Lymská borelióza sa pomocou štandardných testov diagnostikuje veľmi ťažko. Tiež veľmi závisí na tom, kde ste k ochoreniu prišli a či súčasne máte aj nejaké iné infekcie. Existuje totiž skupina asi 8 mikróbov, ktoré sú si veľmi podobné, najhoršia z ktorých je Babesia microti.
Tvrdí sa, že úvodná liečba antibiotikami počas prvej fázy ochorenia je vo väčšine prípadov úspešná.
Avšak prečo nie vo všetkých prípadoch? Podávajú sa antibiotiká krátko? Mali by sa podávať vo väčších dávkach? Alebo by sa mali podávať dlhodobo, hlavne u tých, ktorí vykazujú príznaky tretej fázy?
Alebo, čo robiť vtedy, ak už krvné testy nevykazujú známky baktérií? Problém je, že keď antibiotiká nezaberú, pacient musí potom bojovať proti borelióze s oslabeným imunitným systémom.“
Prečo antibiotiká na lymskú boreliózu nefungujú?
Tu je niekoľko dôvodov, prečo majú antibiotiká s baktériami Borrelia burgdorferi spôsobujúcimi lymskú boreliózu, také ťažkosti:
a) Baktérie boreliózy majú úzky tyčinkový tvar, ktorý im umožňuje prenikať hlboko do tkanív a šliach, vrátane mozgu a nervového systému, kde sú pred antibiotikami bezpečne ukryté.
b) Baktérie boreliózy sa dokážu vzdať svojho typického tyčinkovitého tvaru a premeniť sa na formu, ktorá im umožňuje žiť vo vnútri ľudských buniek (podobne ako to robia vírusy), kde opäť antibiotiká nedosiahnu.
c) Baktérie boreliózy, podobne ako mnohé iné baktérie, dokážu vyformovať spiace cysty, ktoré sú voči antibiotikám úplne odolné. Čím viac sa na ne pokúšate zaútočiť, tým odolnejšími sa stávajú.
d) Baktérie boreliózy sú často sprevádzané inými infekciami a pre imunitný systém neviditeľnými mikróbmi, ktoré tiež žijú vo vnútri buniek a pomáhajú im prežiť.
U tohto druhu baktérii sa rezistencia na antibiotiká vyskytuje pomerne často. Antibiotikum je predsa len jediná chemická substancia. Baktérie ako táto naň reagujú pomerne pomaly a majú tak dostatok času na vytvorenie si rezistencie.
Inými slovami, čím dlhšie vydržia v tele, tým je väčšia šanca, že sa stanú kompletne odolné na antibiotiká.
Dokonca sa ukázalo, že užívanie viacerých antibiotík súčasne tento proces ešte viac zrýchľuje a ani ich striedanie nepomáha. Rezistentné baktérie sa zakorenia ešte viac.
Na druhej strane, antibiotiká ničia prirodzenú a prospešnú mikroflóru v črevách a na pokožke, čím sa nabúra bakteriálna rovnováha a vzniknú v tele ďalšie problémy.
A čo je snáď najdôležitejšie, antibiotiká potláčajú činnosť imunitného systému, čo predstavuje najväčšiu prekážku pre vyliečenie.
Ako lieči lymskú boreliózu väčšina lekárov
Niektorí lekári sa sťažujú, že existujú pacienti, ktorí nikdy neboli definitívne diagnostikovaní na lymskú boreliózu, no domáhajú sa liečby jej chronického štádia.
Iní lekári zasa zdôrazňujú, že je vzácne, keď pacient po uštipnutí kliešťom trpí len na jednu infekciu, pretože kliešte sú prenášače viacerých patogénov súčasne.
Okrem toho, neexistuje len jedna „lymská borelióza“. Poznáme 5 podtypov baktérie Borrelia burgdorferi. No tieto sa ďalej členia na vyše 100 poddruhov v USA a takmer 300 celosvetovo. A väčšina z nich je dnes už odolná na antibiotiká.
Dokonca ich nie je možné ani odhaliť testami, až kým sa nenasadí úvodná liečba, čomu sa hovorí aj takzvaný „Boreliózový paradox“.
Dr. Richard Horowitz z New Yorku patrí medzi najvyhľadávanejších odborníkov na lymskú boreliózu.
Ako uvádza, minimálne polovica jeho pacientov je okrem boreliózy infikovaná aj babesiósou. Ide mikroskopického parazita, ktorý infikuje červené krvinky.
Keďže väčšina týchto pacientov vykazuje známky viacerých infekcií a zároveň vyčerpaného imunitného systému, zameriava sa Dr. Horowitz na jeho posilnenie uvedomujúc si, že takto lieči pacienta a nie chorobu.
Pacienti, ktorí nemali to šťastie mať tak skúseného lekára akým je Dr. Horowitz, sa často ocitajú v krížovej paľbe. Ich lekári totiž nemajú dostatočné znalosti tohto patogénu, čelia komplikovanému infekčnému procesu a liečebným protokolom, ktoré nefungujú u všetkých pacientoch rovnako.
Výsledkom potom je nefungujúca liečba a obviňovanie pacientov lekármi, že sú hypochondri či predstierači, kým v skutočnosti pacienti trpia veľmi reálnymi a bolestivými prejavmi ochorenia.
A navyše, k šíreniu boreliózy a jej podobných bakteriálnych infekcií prispievajú aj pavúci, komáre, blchy či ploštice.
Ako liečiť lymskú boreliózu prírodne
Baktérie vyvolávajúce boreliózu sa nachádzajú na pokožke, v srdci, kĺboch a v nervovom systéme.
Navyše, špecialisti na toto ochorenie uvádzajú, že to, čo my nazývame boreliózou, môže byť viacero rôznych infekčných ochorení, či dokonca ich kombinácie. Niektorí dokonca špekulujú, že často ide o infekciu baktérie Borrelia spolu s nadmerným výskytom huby Candida alebo nejakým parazitom.
Každý z nás hostí vo svojom tele nespočetné množstvo vírusov, baktérií, húb, toxínov a rakovinových buniek. Mnohí majú lymskú boreliózu spolu s ďalšími strašidelnými ochoreniami a ani o nich nevedia.
Tí so silným imunitným systémom často šíria infekcie, o ktorých si nie sú vedomí, na ľudí so slabšou imunitou.
V súčasnosti špecialisti tvrdia, že borelióza nemôže byť prenášaná z človeka na človeka. No sú aj takí experti, ktorí toto tvrdenie spochybňujú, zvlášť čo sa týka prenosu pri intímnom styku.
V každom z týchto prípadov môže byť infikovaný človek prenášačom ochorenia po celé roky bez toho, aby o tom čo i len tušil.
Dobrou správou je, že holistický prístup sa zameriava na liečbu imunitného systému, ktorý dokáže zbaviť telo a vyliečiť ho z akejkoľvek infekcie.
Prístup k liečbe lymskej boreliózy by mal byť preto podobný prístupom k liečbe HIV, fibromyalgie, chronických streptokokov, lupusu, chlamydií a mnohých ďalších chorôb. Tuto nasledujú jednotlivé kroky prírodnej liečby.
Krok č. 1 prírodnej liečby boreliózy: Črevá a imunita
Pri chronických ochoreniach je najčastejším určujúcim faktorom chronická infekcia.
Naša strava plná cukru, geneticky modifikovaných potravín (ktoré ničia črevnú mikroflóru), antibiotiká, ďalšie antibakteriálne produkty (mydlá, čistiace prostriedky, zubné pasty a podobne) a mnohé ďalšie chemické látky v našej strave ničia prospešnú mikroflóru, čo potom rozhádže náš imunitný systém.
To potom vytvára priestor na systémové chronické hubovité infekcie a množenie parazitov, ktoré prechádzajú cez črevné steny, vchádzajú do krvného obehu a šíria infekciu po celom tele.
Konvenční lekári sú na tom veľmi zle čo sa týka nachádzania a diagnostiky parazitných infekcií, ktoré nie je možné ľahko vidieť na povrchu tela alebo analýzou stolice.
Priemerný človek má minimálne premnoženú Candidu (najčastejšie sa vyskytujúce hubovité ochorenie) kvôli vyššie popísanej strave a životnému štýlu.
Samozrejme preto, ak chcete liečiť zložitú bakteriálnu infekciu, akou je napríklad borelióza či akákoľvek kombinácia baktérií, vírusov a parazitov zodpovedných za typické príznaky boreliózy, potom váš imunitný systém musí byť tak silný, ako je to len možné.
Imunitný systém je len tak silný, ako sú silné črevá.
Váš zažívací takt je totiž zrkadlom vášho zdravia a udáva silu imunitného systému. Preto prvým krokom je dostať do rovnováhy vašu črevnú mikroflóru a zneškodniť škodlivé patogény v tele.
Krok č. 2 prírodnej liečby boreliózy: Strava
Zdravá strava sa skladá so surových, čerstvých, bio (ak je to možné), celých potravín a liečivých byliniek.
Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, sú šaláty.
Nemyslíme však teraz váš typický šalát s pár listami šalátu, trochou postrúhanej mrkvy na vrchu a poliaty obľúbeným dresingom.
Na mysli máme šalát, ktorý obsahuje aspoň 10 rôznych druhov zeleniny, vrátane čerstvého cesnaku, kurkumy, zázvoru (ďumbieru), morskej alebo Himalájskej soli a zdravých olejov (avokádo, kokos, ľanové či konopné semienka).
Je dobré prijímať čo najširšiu paletu zdravých živín, ktoré obnovia vaše črevá a imunitný systém.
Nepodceňujte túto radu. Jeden veľký, správne pripravený šalát denne urobí pre telo viac než akékoľvek vitamínové doplnky stravy. Keď to budete robiť dostatočne dlho, takáto šalátová diéta dokáže vo väčšine prípadov kompletne vyliečiť telo.
Ak však bude takáto strava navyše sprevádzaná aj doplnkami stravy, potom to radikálne veci urýchli. V prípade ťažko chorých ľudí sú doplnky stravy dokonca nevyhnutné.
Perfektná strava by však nebola kompletná bez dostatočného príjmu čistej pitnej vody. Pre detoxikáciu obličiek, pečene a krvi je vhodné k tomu pridať limonádu z brusníc prisladenú steviou.
3 litre tekutín denne dokážu urobiť priam zázraky. Ak ste však útlejšej postavy alebo máte nejaké zdravotné komplikácie, ktoré vám to neumožňujú, použite v tomto bode zdravý rozum a pite toľko, na koľko sa cítite.
No a samozrejme, obmedzte nezdravé jedlá. Používajte pri tom sedliacky rozum, zrejme aj sami viete, ktoré jedlá sú zdravé a ktoré nie.
Krok č. 3 prírodnej liečby boreliózy: Doplnky
Keď liečite vaše črevá, zameriavate sa na zničenie húb a parazitov, nastolenie bakteriálnej rovnováhy a potom sa sústreďte na obnovu črevných stien.
Najlepším prostriedkom na zneškodnenie Candidy a iných patogénov či parazitov v črevách je doplnok s kyselinou undecylenovou. Z byliniek je to napríklad cesnak alebo odvar zo zelenej orechovej šupy, paliny pravej a klinčekov.
Mnohé z uvedených byliniek majú veľa ďalších pozitívnych účinkov nielen na črevá, ale na celý organizmus.
Na podporu imunity a regeneráciu tkanív môžete pouvažovať o nasledovných doplnkoch:
- medicínske huby (maitake, shitake, reishi, hliva ustricová, agaricus blazei murill)
- alternatívou húb sú doplnky obsahujúce beta glukany
- oregánový olej
- astragalus
- vitamíny C, B6, B9 a B12
- MSM (metylsulfonylmetán), ktorý pomáha regenerovať kĺby a nervy
- koloidné striebro
- extrakt z olivového listu
Na odstraňovanie toxínov môžete použiť živočíšne uhlie.
Vysoko kvalitné probiotikum, ktoré je navrhnuté tak, aby sa bezpečne dostalo cez žalúdočné kyseliny, vám tiež výrazne pomôže nastoliť rovnováhu črevnej mikroflóry. Dosiahne to nielen tým, že črevám dodá prospešné baktérie, ale aj tým, že z nich pomôže vytesnať baktérie škodlivé.
Baktérie v týchto doplnkoch, navzdory tvrdeniam výrobcov, nevydržia príliš dlho.
Ich zmysel je v tom, že dodajú čas telu vlastným baktériám sa dostatočne rozšíriť. Preto okrem samotných probiotík je nutná aj strava bohatá na prebiotiká, teda látky, ktoré tvoria potravu pre probiotiká, čo je hlavne vláknina.
Opäť, nepodceňujte silu črevných baktérií pre správne fungujúci silný imunitný systém! Naša črevná mikroflóra hrá v tomto procese jednu z hlavných úloh.
Čo ste možno nevedeli je, že slepé črevo nie je nepotrebný orgán. Uchovávajú sa v ňom prospešné baktérie, ktoré sa v prípade potreby z neho rozširujú do ostatných častí tráviaceho systému.
Ak vám bolo slepé črevo vyoperované, potom ste odsúdení do konca života pravidelne užívať probiotiká podobne ako sú tí, ktorým bola odstránená štítna žľaza, odsúdení užívať náhradné hormóny.
Probiotiká však užívajte na noc. Ak ich totiž užijete v ten istý čas, ako potraviny proti parazitom (napríklad cesnak), tak tie okrem patogénnych organizmov môžu usmrtiť aj prospešné baktérie.
Rovnako postupujte, ak užívate doplnky stravy s antibakteriálnymi účinkami. Vždy medzi nimi majte aspoň niekoľkohodinový odstup.
Záver
Ak vám bola diagnostikovaná lymská borelióza, no štandardná liečba nezabrala a príznaky ochorenia popísane v úvode sa u vás aj naďalej vyskytujú, potom určite vyskúšajte prírodnú liečbu opísanú v tomto článku.
V prípade, že vám toto ochorenie jednoznačne diagnostikované nebolo, no máte na neho podozrenie, potom samozrejme túto liečbu môžete vyskúšať tiež. Zaberá totiž nielen na lymskú boreliózu, ale aj mnohé ďalšie ochorenia, ktoré majú rovnaké príznaky.
Pridaj komentár