Keď dôjde na starostlivosť o vlasy, tak sa tento olej pomerne často prehliada. Pričom jeho účinky sú s inými látkami nadmieru pozoruhodné. Dôvodom je zrejme jeho veľmi hustá a lepkavá konzistencia, ktoré sťažujú jeho aplikáciu.
Ak však hľadáte lacné a prírodné riešenie pre viaceré problémy s pokožkou a vlasmi – ako napríklad tenké, lámavé alebo slabo rastúce vlasy, mihalnice či obočie, tak nenájdete nič lepšie než ricínový olej.
Ako som si s ricínovým olejom obnovila obočie
Nedávno som sa prvý krát stretla s ricínovým olejom ako prostriedkom pre obnovu vytrhaného obočia.
V 90-tych rokoch bola móda si vytrhávať obočie do čiarky tenkej ako ceruzka. Po podstúpení tejto procedúry sa však moje obočie už nikdy kompletne nezregenerovalo.
Keď časom táto móda pominula, musela som si s ceruzkou domaľovávať odstránené časti. Veľmi mi chýbal jeho pôvodný a prirodzený vzhľad. Pri hľadaní nejakého riešenia som natrafila na recept s ricínovým olejom a tak som sa rozhodla ho vyskúšať.
Zohnala som si ricínový olej bez hexánu, lisovaný za studena a v bio kvalite. Následne som si ho začala nanášať na obočie každú noc po umytí tváre.
Po približne 3 mesiacoch som si všimla, že vlasy na obočí boli zreteľne hrubšie (a tiež sa ich farba javila o niečo tmavšia).
Ako pôsobí ricínový olej?
Nie som jediná, u koho to takto fungovalo. Čomu teda ricínový olej vlastne vďačí za svoje účinky na rast vlasov – a to tak na hlave, ako aj na ďalších dvoch dôležitých miestach – obočí a mihalniciach?
Ricínový olej má vysoký obsah kyseliny ricínovej. Táto kyselina je veľmi efektívna prírodná antibakteriálna a antimikotická látka. Ničí tak všetky huby a baktérie, ktoré by v pokožke mohli brániť rastu vlasov.
Okrem toho, tým, že ide o veľmi tuhý a hustý olej, tak jednoducho obaľuje vlasové korienky a bráni vypadávaniu vlasov.
Ricínový olej má v sebe aj veľké množstvo omega-9 mastnej kyseliny. Tá výdatne vyživuje vlasové korienky aj okolitú pokožku. Tento olej dokáže hlboko vnikať do pokožky, čím ju vyživuje nielen na povrchu, ale i v hlbších vrstvách.
Ricínový olej na lesk vlasov
Ricínový má tiež vysoký lesk, ktorý prenáša na vlasy. Ak teda hľadáte len prostriedok na skrášlenie svojich vlasov, stačí, ak ho aplikujete na ich končeky, nie ku korienkom.
Jednoducho naneste iba 2 kvapky oleja na svoje dlane, dobre ich v nich rozmasírujte a potom naneste na končeky vlasov.
Ak použijete príliš veľa oleja, tak existuje deliaca čiara medzi pekným leskom a mastnotou. Preto choďte na to pomaličky, kým neodhadnete, koľko je pre vás ideálna dávka.
Ricínový olej na podporu rastu vlasov na hlave
Keď máte záujem podporiť rast vlasov, použite ricínový olej na ošetrovanie pokožky na hlave.
Jeho priame nanášanie na pokožku však môže byť mierne problematické, preto sa odporúča zmiešať ho pred aplikáciou s nejakým menej hustým olejom.
Použite napríklad roztopený kokosový olej, olej z marhuľových jadierok, prípadne iný ľahší olej pre jednoduchšie rozotieranie.
Ak však chcete dosiahnuť len zhrubnutie vlasov po okrajoch vlasovej pokrývky, potom môžete ricínový olej nanášať aj priamo.
Ricínový olej na redukciu jaziev
Mnoho ľudí uvádza skvelé účinky ricínového oleja pri odstraňovaní jaziev a iných kožných útvarov so zatvrdnutou pokožkou.
Vďačí za to hlavne svojej schopnosti prenikať hlboko do pokožky. Keďže popri tom výrazne zjemňuje pokožku, tak sa verí, že toto zjemňovanie pomáha zmenšovať jazvové tkanivá.
Jeho ďalšou vlastnosťou je stimulácia bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekciám.
Tým sa zmierňujú zápalové procesy v podkoží, čo je aj dôvod, prečo prispieva k rýchlejšej redukcii jaziev.
Ricínový olej na pery
Poslednou zo skvelých vlastností ricínového oleja sú jeho výborné účinky na pery.
Jeho obsah mastných kyselín pery nielen vyhladí, ale ich aj chráni a to vďaka svojej hustej a neprenášanlivej povahe.
Inými slovami, z pier sa nezotiera bez toho, aby sa úplne neodstránil. Okrem toho, dodáva perám pekný lesk, takže slúži tak pre ich zdravie, ako aj krásu.
Anna Moreková
super rady na použitie ricínového oleja