Nemusíte byť žiadnym nukleárnym vedcom, aby ste vedeli, že to, čo robia mikrovlnky s jedlom, by nemali robiť so živým človekom.
Tieto prístroje fungujú na tom princípe, že do svojho vnútra vysielajú mikrovlnné žiarenie. To spôsobuje vibrovanie molekúl vody, čo sa na makro úrovni prejaví tým, že sa jedlo zahreje.
Je preto nanajvýš dôležité, aby toto žiarenie ostávalo vo vnútri mikrovlnky, neunikalo z nej do prostredia a nezahrievalo ľudské tkanivá, ktoré tiež obsahujú veľa vody.
Sú testy spotrebičov spoľahlivé?
Myslíme si, že kuchynské spotrebiče musia prejsť dôsledným testovaním, aby sa povolil ich predaj. Veríme preto, že sú bezpečné a nič škodlivé z nich neuniká.
No nemusí tomu tak byť vždy.
Okrem toho, v skúšobniach sa často testujú technické parametre výrobkov a ich všeobecná požiarna bezpečnosť, no už nie následky ich prevádzky na človeka.
Existuje však jeden jednoduchý spôsob, ako zistiť, či vaša mikrovlnná trúba neprepúšťa pre človeka nebezpečné žiarenie.
Ako otestovať svoju mikrovlnku
Podobne ako mikrovlnky, aj mobilné telefónny vysielajú do okolia mikrovlnné žiarenie. Je ale oveľa slabšej intenzity a preto tak rýchlo nezahrieva.
Avšak pri dlhšom telefonovaní je možné pocítiť teplo v okolí ucha či hlavy aj zo žiarenia z telefónov.
Aby nedochádzalo k vzájomnému rušeniu telefónov a mikrovlniek, sú ich frekvencie mierne odlišné, no stále v rovnakom pásme (niečo podobné ako rozdielne stanice rádia).
Takže, ak vložíme telefón do mikrovlnky a skúsime naň zavolať z iného telefónu, potom telefón v mikrovlnke by mal ostať nedostupný. Je tomu tak preto, lebo jeho vlny by nemali byť schopné sa z dobre odtienenej mikrovlnky dostať von.
Ak ale mikrovlnka nie je dostatočne odtienená, potom telefón vo vnútri chytí signál a bude normálne zvoniť.
Samozrejme, počas testu mikrovlnka ostáva vypnutá, pretože testujeme len to, ako jej obal zachytáva mikrovlnné žiarenie a nie samotné žiarenie mikrovlnky. To by bolo riskantné.
Keď sa teda stane, že telefón vo vnútri zazvoní, znamená to, že vaša mikrovlnná trúba je „deravá“ a prepúšťa von nebezpečné žiarenie.
Môžu byť dôvodom prepúšťania žiarenia rozdielne frekvencie mobilov a mikrovlnky?
Niekto môže tvrdiť, že mikrovlnka je dizajnovaná len na odtienenie mikrovĺn o frekvencii 2,45 GHz, ktoré sama využíva a nie 1.9 GHz alebo 850 Mhz, ktoré používajú mobilné telefónny.
Vo fyzike však platí, že ak nedokonalá Faradayova klietka (obal mikrovlnky) prepúšťa nižšie frekvencie, tak prepúšťa aj vyššie frekvencie. A opačne, ak neprepúšťa vyššie, tak neprepúšťa ani nižšie.
Napríklad, denné svetlo je vyššia frekvencia ako sú mikrovlny, preto cez mriežku v dvierkach vidíte.
Pre mikrovlny sú však tie dierky v kovovom pláte dverí príliš malé (respektíve mali by byť dosť malé) na to, aby sa cez ne dostala vlnová dĺžka mikrovĺn, preto by ich mala mikrovlnka odtieniť.
Takže tento argument neobstojí. Ak sa von dostane telefón, dostane sa aj žiarenie mikrovlnky.
Záver
Ak zistíte, že vaša mikrovlnka prepúšťa signál z mobilu, potom prepúšťa aj nebezpečné vlastné žiarenie.
Čo teda robiť v takomto prípade? Najlepšie je mikrovlnku nepoužívať vôbec: Napokon, jedlo pripravené v mikrovlnke nie je práve najzdravšie.
Ak sa však mikrovlnky nedokážete vzdať, tak sa aspoň počas jej prevádzky zdržujte od nej vo vzdialenosti pár metrov. So zdvojnásobením vzdialenosti totiž klesá intenzita žiarenia na štvrtinu. Pri 4-násobnej vzdialenosti je to už len 1/16 pôvodnej sily.
Najdôležitejšia rada – nikdy, ale nikdy sa do mikrovlnky, keď je zapnutá, nepozerajte cez dvierka dlhšie ako pár sekúnd.
Mikrovlnné žiarenie totiž preniká hlboko do tkanív a vaše oči by sa mohli uvariť skôr, než by ste cítili teplo v receptoroch na povrchu očí alebo kože. Vtedy by už mohlo byť príliš neskoro.
Tento článok obsahuje veľmi dôležité informácie. Určite ho preto nezabudnite zdieľať aj so svojimi priateľmi a známymi.
emilie hájková
Vaše komentáře mě velmi zajímají a děkuj vám. Emi Hájková