Niekedy sa ráno zobudíme a trvá hodnú chvíľu, kým sa telo rozbehne na plné obrátky. Občas sa dokonca stáva, že už po raňajkách dôjde k útlmu a začne sa človeku zívať a pritom je ešte len začiatok pracovného dňa.
Dnes vám prezradíme zopár ranných trikov, ktoré pomôžu naštartovať vaše telo a metabolizmus, aby ste plný energie dokázali preplávať celým dňom.
1. Pite teplú vodu s citrónom, hneď po zobudení
Keď ráno po zobudení neviete, čo prvé by ste mali urobiť, skúste si vypestovať zvyk, že vypijete pohár mierne teplej vody s čerstvo vytlačenou citrónovou šťavou. Vyčistí vám to tráviaci systém a vybudí metabolizmus na úroveň, že pôjdete na “všetky valce“.
Voda by mala byť teplá preto, aby to nebol hneď z rána šok pre váš organizmus. Po zvyšok dna ale kľudne môžete piť aj studenú vodu, nie však ľadovo studenú.
Ukázalo sa, že voda, ktorá je chladnejšia ako telesná teplota, zvykne mierne zvyšovať mieru metabolizmu.
Kľudne môžete do citrónovej vody pridať aj 1-2 čajové lyžičky medu, aby ste trocha zmiernili kyslú chuť citróna a zároveň zaviedli do tejto rovnice aj nejaké tráviace enzýmy a antioxidanty.
Ako to zaviesť do praxe: Vždy, keď idete do obchodu, uistite sa, že si do nákupného vložíte sieťku s citrónmi. Ak si totiž chcete z tejto činnosti vytvoriť zvyk, bude nutné mať citróny vždy po ruke.
Citróny vydržia v chladničke dosť dlhú dobu, preto sa nemusíte obávať, že sa pokazia.
2. Nastavte si budík na 30 minút skoršie
Tento krok možno bude najťažší zo všetkých, obzvlášť vtedy, ak už teraz máte pocit, že musíte vstávať príliš zavčasu.
Skoršie vstávanie povzbudí váš metabolizmus tým, že vás zosúladí s procesom, ako funguje vaše telo. Ide hlavne o správne načasovanie vyprázdňovania hrubého čreva.
Včasným vykonávaním toalety a nezadržiavaním stolice, napríklad počas cesty autom do práce, pomôžete vášmu telu sa lepšie zbavovať toxínov a zároveň ho zosúladíte s jeho prirodzeným cirkadiánskym rytmom.
Ak chodíte neskôr spať a neskôr aj vstávate, to len oddiaľuje tento proces a dokonca zvyšuje riziko opätovnej absorpcie toxínov z hrubého čreva späť do tela.
Ako to zaviesť do praxe: Preto, aby sa vám ráno ľahšie vstávalo, neponocujte a choďte radšej večer spať o niečo skôr. Váš deň v skutočnosti nezačína ráno, ale v predošlý večer.
3. Skáčte na trampolíne aspoň 5 minút
Trampolína je výborná pomôcka na rozprúdenie lymfatickej tekutiny a udržiavanie zdravej štítnej žľazy. Lymfatický systém a štítna žľaza hrajú významnú úlohu v tom, ako rýchlo pracuje metabolizmus.
Ak máte ráno dosť času, kľudne si poskáčte na trampolíne aj dlhšie – 5 minút je len minimum. Skákaním zo seba tiež veľmi efektívne strasiete spánok a nabijete sa energiou na celý deň, ktorý je pred vami.
Ako to zaviesť do života: Kvalitná trampolína sa dá kúpiť za menej ako 50 eur. Nechajte ju v rohu izby vždy dostupnou a na očiach.
Keď je na svojom mieste, bude veľmi ťažké odolať neisť si na ňu trocha poskákať. Jediný problém môžu mať ľudia vyššej postavy, bývajúci v bytoch s nižším stropom.
4. Zdvíhanie činiek počas 20 minút
Zväčšenie objemu svalovej hmoty je zaručeným spôsobom, ako zrýchliť metabolizmus a jedným z najlepších časov na zdvíhanie činiek je ráno. Ide o rituál, ktorý nechcete prepásť. Ak by ste si z nášho listu mali vybrať iba jeden bod, tak nech to bude práve tento.
Zdvíhanie činiek prepne vaše telo do módu spaľovania tukov. Ak nebudete cvičiť ráno, potom je vysoká šanca, že sa vám počas dňa bude v tele ukladať tuk.
Byť aktívnym ráno znamená zostať aktívnym a energickým aj počas dňa.
Ak je tento bod pre vás nepraktický, skúste namiesto neho aspoň takzvanú HIIT fázu. Ide o vysoko intenzívny intervalový tréning, ktorý udrží váš metabolizmus na vysokej úrovni na niekoľko hodín po cvičení.
Ako to zaviesť do praxe: Keď ranná návšteva posilňovne nie je nič pre vás, kúpte si sadu odporových elastických pásov pre používajte v domácom prostredí.
Ich výhodou je, že vás oberú o výhovorku na zlé počasie, a že vám dovoľujú za pomerne malý počiatočný výdavok precvičovať takmer všetky hlavné svalové partie.
5. Vypite pohár zeleného čaju
Zelený čaj obsahuje antioxidanty, ktoré zlepšujú vaše celkové zdravie. Pre zrýchlenie metabolizmu vás však bude najviac zaujímať látka označovaná ako EGCG a katechíny, ktoré obsahuje.
Keď chcete získať zo zeleného čaju čo najviac zdravotných prínosov, bude potrebné, aby ste pokračovali v jeho pití aj počas dňa. Jedna šálka totiž nemusí stačiť na vybudenie zrýchleného metabolizmu. Vedci poukazujú na to, že bude potrebných niekoľko šálok zeleného čaju za deň.
Ako to zaviesť do praxe: Dnes nájdete v obchodoch veľa druhov zeleného čaju, čo pomôže spestriť vaše rána od monotónnosti.
Zaujímavé bývajú zelené čaje prichutené o rôzne lesné plody či iné bylinky dodávajúce extra energiu, prípadne podporujúce detoxikáciu.
6. Zacvičte si 5 Tibeťanov
Týchto 5 cvikov, keď sa cvičia spolu a v odporúčanom slede, dokáže nakopnúť váš metabolizmus do ešte vyššej úrovne.
Cviky zahŕňajú otáčanie sa v páse, zdvíhanie nôh, prehýbanie sa v chrbte, urobenie „stola“ a vypnutie celého tela. Všetky cviky sa robia v počte 21 opakovaní.
Video nižšie podrobne ukazuje, ako vykonať tieto cviky, vrátane oddychu medzi nimi.
Cviky sa dajú dokončiť za menej ako 10 minút. Mali by ste byť preto schopní zakomponovať ich aj do tých najhektickejších rán.
Ich precvičením by ste mali po zvyšok dňa nadobudnúť pocit pokoja a vyrovnanosti. Video je v angličtine, no grafické prevedenie cvikov bude snáď jasné každému, aj bez znalosti jazyka.
Ako to zaviesť do praxe: Začnite pomaly a zmierte sa s tým, že spočiatku nemusíte byť schopní vykonať všetky cviky alebo dokončiť všetkých 21 opakovaní každého cviku.
Váš cieľ by mal byť získanie schopnosti vykonať časom všetkých 5 cvičení a získať z nich prínosy postupne, nie naraz.
7. Dajte si na raňajky 2 vajíčka na akýkoľvek spôsob
Vajíčka sú výbornou potravinou pre zrýchlenie metabolizmu a vôbec nezáleží na spôsobe, ako si ich pripravíte. Vždy z nich získate všetky potrebné živiny a zároveň povzbudíte svoj metabolizmus.
Najdôležitejšou časťou vajíčok pre metabolizmus sú ich bielkoviny. Budete sa po nich cítiť nielen sýty, ale zároveň budete páliť kalórie počas dňa.
Ak si ich pripravíte na tuku, použite maslo alebo kokosový olej. Ako prílohu môžete k nim zjesť napríklad bio hrušky alebo broskyne, prípadne misku ovsených vločiek s malinami alebo čučoriedkami na vrchu.
Ako to zaviesť do praxe: Rozšírte si zoznam receptov s vajíčkami, aby ste si ich mohli pripraviť na mnoho rôznych spôsobov.
Budete sa potom na ne vždy tešiť namiesto toho, aby ste mali pocit, že znova jete to isté.
8. Zabaľte si desiatu na neskôr
Ráno je ten čas, kedy sa rozhoduje o vašom úspechu počas zvyšku dňa. Preto sa uistite, že počas dňa neuviaznete v nejakej metabolickej zápche.
Keď na vás totiž dôjde hlad a vy siahnete po najbližšom nezdravom jedle, takmer zaručene si tak spomalíte metabolizmus. Preto buďte na takéto chvíle pripravený a majte vždy po ruke niečo zdravé.
Meňte svoju desiatu každý deň podľa toho, na ako sa ráno cítite a čo si myslíte, že na čo budete mať neskôr chuť. To robí celý proces zaujímavejším a zároveň zvyšuje pravdepodobnosť, že to vydržíte praktizovať pravidelne.
Zdravé desiatovanie (olovrantovanie) vám takto výrazne pomáha vyhýbať sa nezdravým jedlám.
Ako to zaviesť do praxe: Pripravte si desiatu, ktorú neskôr aj naozaj budete chcieť zjesť, aby ste sa na ňu pred obedom tešili.
Je neuveriteľné, ako jednoduchá desiata dokáže úplne zmeniť to, ako sa celé doobedie cítite. Predstavte si čakanie na tú chvíľu, kedy si na nej pochutíte a následný dobý pocit po jej zjedení.
9. Naplňte si fľašu s vodou
Udržiavanie tela správne hydratovaným je kľúčom k dobre fungujúcemu metabolizmu. Keď ste začali deň s pohárom teplej vody s citrónovou šťavou, naštartovali ste zároveň proces hydratácie tela po nočnom odvodnení.
Ako to zaviesť do praxe: Vezmite si svoju váhu a vydeľte ju číslom 70. Toľko litrov vody by ste mali vypiť (popri iných tekutinách obsiahnutých v potrave).
Aby ste celý proces zjednodušili, kúpte si takú fľašu, ktorá vám umožní si jednoduchšie rozdeliť požadované denné množstvo vody na menšie dávky počas dňa.
Ak potrebujete napríklad vypiť 1 liter vody za deň, môže to byť fľaša s objemom 0,33 litra, ak si to rozdelíte na 3 dávky alebo fľaša s objemom 0,25 litra, ak na 4 dávky.
No a samozrejme, plus extra k tomu ten ranný pohár citrónovej vody (tá sa do toho vyššie uvedeného litra nepočíta).
Barbara
Joooj, ešte stále kážete o raňajkách a desiate pred obedom?! Preboha, celý deň je len o žraní! Tak kedy má mať človek čas a energiu aj na iné činnosti!? Mne sa viac páčia články, ktoré píšu, že stačí jesť dvakrát denne alebo aj viackrát, ale iba v určitom časovom rozpätí, a nie hneď od rána sa napchávať. A hlavne demagógia o pravidelnom stravovaní je najväčšia debilina: Jesť pravidelne, aj keď človek nie je hladný? A len preto, lebo je ráno 7 či 8 hodín, a potom 12 a olovrant o 16-ej, atď!? Brrrrrrrrr! Jedenie 5 krát denne je čistý okrádač energie, veď organizmus si tak nikdy neoddychne od trávenia! Toľko obéznych ľudí nebolo nikdy ako dnes, naši starí rodičia veru neurobili národný šport zo žrania a moj dedo hovorieval, že jesť treba vtedy, keď je človek hladný a nie keď hodiny odbijú 12! A veru bol štíhly, netlačil pred sebou taký sud ako dnešní (akože) muži a žil aktívne do 92 rokov!
jan
Milá Barbora, nesúhlasím s tebou. Raňajky sú nepostrádateľné, majú byť najhodnotnejšie. Aj naši predkovia sa poriadne naraňajkovali pred pracovným dňom. Máš pravdu, že časté jedenie nie je zdravé. Žalúdok si musí oddýchnuť, ale skôr večer, rozhodne nie ráno. Tí, čo neraňajkujú, spôsobuju si važne zdravotné problémy, ktoré sa ukazujú najmä v neskoršom veku.
Margita Kolcakova
Myslím, že Barbara má pravdu, Už nielen lekári, ale aj STV zakomponovala do svojho denného vysielania varenie, pečenie. Tak to máme, v dámskom klube, alebo varenie s tým moravsko-českým kuchárom, potom Kamila a jej Pavel tiež kuchtia a kuchtia, sem-tam v programe poznávanie sveta cez našich „zbehlíkov“ do sveta a akože inak zase cez jedlo, v sobotu alebo už aj v nedeľu je to vraj „Celoslovenská a vynikajúca relácia Pečie celé Slovensko“…. Už je to nejak „pre- žraté“ nemyslíte?! Verte mi, aj naša generácia vedela a vie dobre variť, piecť, dokonca som v domove seniorov vo svojej garsonke vyrábala torty na rôzne príležitosti a dokonca aj s marcipánovou polevou a skutočne krásne vyzdobené.
Inak, mám nevestu, ktorej varenie neprischlo, ak varila, tak len niekedy, čo by som mohla spočítať na prstoch rúk, túžba po štíhlosti bola a je u nej až tak silne zakorenená, že sa veľmi stránila jedla, že aj môjho syna, ba aj vnúčika k tomu doviedla. A vy týmto „štíhlym dámam predkladáte varenie a jedenie a — pečenie.
Keď sa zamyslíme, čo je za tým, vyjde nám akože nejaký nátlakový systém tých vychytralých Amíkov, aby svet rýchlejšie hynul, aby sa Gatesovci, Gučiovci, a ďalší dokonca aj angl. Charles a pápež RKC a tá špinavá cháska Svetovlády, či nového poriadku dočkali toho, že svet bude hynúť ako muchy v zime…
Pretože vo svojej pýche sa títo realizovali proti Bohu a Božiemu poriadku.
Keď chodil Pán Ježiš po tejto zemi, On nestanovil, že jedzte 5x denne, Jeho učeníci, keď boli hlaní a nemali nič so sebou, vymývali klasy v poli a tak sa zasýtili. Určite to však nebolo toľko jedla, ako sa prezentuje dnes.
Veď si len zoberte takú rozprávku Janko Hráško, čo niesol v miske svojmu oteckovi , ktorý s volkami oral pole?… Brindzové halušky. A to bol ťažko pracujúci človek, ale napr. aj pre nás v domove seniorov varia akýsi „vraj kuchári, či kuchárky“ jedlá až nám je do g——. Polievky boli v lete zahustené ako pomyje, aj v hovädzej polievke, (ktorú sme my doma uvarili číru, sem-tam s rezančekmi s kúskami zeleniny), dostaneme nie peknú číru, ale akúsi „gebuzinu“ v hnedom a zahustenú všetkým možným aj pásikmi zemiakov. Takto sme doma prikrmovali prasiatko, aby nabralo na váhe, osobitne sme varili v paráku vytriedené zemiaky , ktoré mamka pridala do pomyjí a spolu so šrotom prasiatku a mohli sme mať zabíjačku. Na olovrant, ktorý si musíme k obedu zaplatiť, (vraj len samé obedy, to sa nedá kúpiť) dostávame v celofáne balené dlhotrvajúce pečivo z pekárni, čo nie je pre nás starších vôbec dobré a správne konzumovať! Zdá sa, že naši kuchári sa Ryžu nedokážu naučiť správne uvariť, buď je rozvarená na „maglajz“ alebo vodová až človeka striasa, zemiaky často nedovarené, nekvalitný zemiakový šalát.., Alebo taký obyčajný koláč-slivkáč už iba v spomienkach z vlastnej kuchyne… Alebo v nedeľu ako múčnik dostaneme kúsok štrúdle, čo nakúpia do zásob aj rok dva narobených…., často aj po záruke, alebo kysnutý závin, čo iní majú k raňajkám… to my v domove seniorov máme „akože „múčnik“ v nedeľu. Verte, Je nám do plaču, že za naše peniaze, malé dôchodky, dostávame to, o čom rozhodne, nejaký nedoučený kuchár, či kuchárka, ktorý sa na nás starších a za naše dôchodky možno iba učia variť. Keď o tom vravím niekomu z vedenia, dostane sa mi, že ako chcem dostať kvalifikovaného kuchára, či kuchárku sem do domova? Mám za to, že je to výhovorka neschopného manažmentu, ktorí sa takto bránia pohnúť rozumom a trochu aj hľadať….
Vraj potraviny sú drahé! A pritom by stačilo, nevariť nám ako „na výkrm,“ ale správne, keď je leto tak úplne ľahkú stravu, žijem v domove 18 rokov, ale ešte som tu nejedla obyčajné lečo s párkom, či ryžou, alebo z múčnikov obyčajný piškotový koláčik potretý džemom a bola by nedeľa a zase v jeseni, či v zime aj s tou kyslou kapustou,, len nie v lete. A keď je v lete dostatok uhoriek, či inej zeleniny, tak nedávam kyslú kapustu, alebo čalamádu k jedlu… ale tak, ako ide zelenina na stôl, nie však naopak! Nevieme, či je to všade, alebo len u nás., taká rarita, pokiaľ viem, v kalendári je ešte stále nedeľa nedeľou a tak za naše peniaze chceme ten rezeň, alebo slávnostnejšie jedlo v nedeľu. Ak si vedenie domova želá v utorok rezeň
nech im ho osobitne a za ich peniaze urobia, my tomu nebránime, ale my máme toľko výhrad, k mnohým nedostatkom varenia v našom domove, že už pomýšľame na pozvanie kontroly , dôchodky máme malé, platíme za všetko, osobitne si platíme každý za elektrinu a stále im to nestačí, zdvíhajú a zdvíhajú platby, hoci na druhej strane, nič nové, alebo nákladné nám tu nepridávajú, ba ani nerobia, čo by mali.. Nám však po zaplatení domovu nezostane ani na kávu z automatu, kde sú potom lieky, maste a iné pre staršieho človeka potrebne veci? Kto teda nevie variť nech sa na starších ľuďoch toto neučí!!! Nech, hoci aj roky varí iba sebe a ak treba aj podľa kuchárskych kníh, (sú ich celé fúry v kníhkupectvách všade,) netreba teda ešte aj v STV začleňovať varenie, či pečenie do programu. (Boli sme a aj v tejto dobe sme gramotné Slovenky, či Slováci) To by si mali vziať k srdcu aj v STV a všetci, čo nám nanucujú jedlo a len jedlo a znovu jedlo… Mierny nedostatok je viac a aj na životnú silu to vlýva lepšie ako vykrmení pretučnelí obyvatelia zeme!!!
Barbara
Milá pani Margita! Som empatická duša a naskakovala mi husia koža pri čítaní Vašich riadkov… Hneď mi napadlo zopár dobrých predstáv, ako by som Vám mohla pomôcť, žiaľ, neviem ako sa s Vami skontaktovať. Ostáva mi iba dúfať, že ešte sa vrátite k tomu článku (tak ako aj ja práve kvôli reakciám) a preto Vám tu nechávam jednu mailovú adresu, na ktorú, ak mi napíšete, možno niečo spolu vymyslíme. Emailová adresa: [email protected]
Barbara
Vážená Redakcia! Ak by bola nejaká možnosť z Vašej strany, prosím, skontaktujte ma s pani Margitou Kolcakovou – chcela by som jej trochu spríjemniť pobyt v tom domove, v ktorom žije! Ďakujem.