Domáca liečba

Všetko, čo potrebujete vedieť pre zdravie a krásu

Krvny tlak
  • Hlavná stránka
  • O nás
  • Bylinky
  • Choroby
  • Krása
  • Strava
  • Kontakt

5 najzdravších druhov rastlinného mlieka a ich hlavné zdravotné prínosy

20. júna 2024 autor: redakcia 1 Comment

     1  
  

Ste vinní z vyslovovania frázy v obchode „Máte mandľové mlieko“? Keďže čítate tento článok, tak zrejme áno.

Veľa vecí vo svete zdravia a fitnes je experimentálnych. Sme si istí, že aj vy ste sa už niekedy v obchode pozastavili pri regáli s rôznymi druhmi rastlinných mliek slúžiacimi ako náhrady kravského mlieka.


Možno ste sa zamýšľali nad tým, ako chutia, či sa vo vašej rannej káve zrazia, či sú zdravšie a ako z nich môžete profitovať.

V tomto článku nájdete na tieto otázky užitočné a ľahko zrozumiteľné odpovede. Poskytneme vám návod, ako sa v tejto problematike zorientovať a budete presne vedieť kedy, ktoré a na aký účel sú jednotlivé rastlinné mlieka najvhodnejšie.

1. Mandľové mlieko

AKO CHUTÍ: jemne sladké, orechové

ZDRAVOTNÉ PRÍNOSY: Mandle sú prírodným zdrojom vitamínov skupiny B, vitamínu E, minerálov mangánu, horčíka, vápnika, železa, fosforu, medi, zinku a zdravých tukov.

NAJLEPŠIE S: Vhodné s ovsenými vločkami, horúcim kakaom, na výrobu „zlatého mlieka“ s kurkumou, ďalšie jedlá, kde sa používa kravské mlieko, pre ktoré je jednou z najlepších alternatív.

AKO CHUTÍ V KÁVE: Najlepšie chutí vtedy, keď mandľové mlieko skombinujete s trochou kokosového mlieka. Pridajte mandľové mlieko o izbovej teplote do teplej kávy, pretože pri príliš vysokých teplotách sa zvykne oddeľovať.

2. Kešu mlieko

AKO CHUTÍ: sladké a krémové, má najmenej orechovú chuť zo všetkých mliek z orechov a semien

ZDRAVOTNÉ PRÍNOSY: dobý zdroj zdravých tukov, medi, mangánu, horčíka, fosforu a zinku

NAJLEPŠIE S: Ak chcete stužiť smoothies alebo pridať bohatosť do nemliečnych zmrzlín či kyslých „smotanových“ omáčok, potom použite kešu mlieko. Veľmi chutné je aj dať si pohár kešu mlieka s čokoládovými bezlepkovými sušienkami.

AKO CHUTÍ S KÁVOU: Kešu mlieku je spolu s kokosovým a mandľovým najlepšou voľbou pre použite do kávy. Výborné je to, ktoré si z mandlí doma sami vyrobíte.

3. Konopné mlieko

AKO CHUTÍ: jemne sladké, orechové, vodová textúra

ZDRAVOTNÉ PRÍNOSY: Nutričný profil konopného mlieka je ten, že má najväčší obsah omega-3 mastných kyselín (protizápalové a pre srdce zdravé tuky). Konopné semená obsahujú tiež najvyšší podiel bielkovín (11 gramov v 3 polievkových lyžiciach semien) zo všetkých orechov a semien.

NAJLEPŠIE S: Najvhodnejšie je, ak pijete konopné mlieko samé. Môžete si ho pridať aj do cereálií alebo smoothies, ktoré si vyžadujú ľahšie mlieko (obdoba nízkotučného mlieka).


AKO CHUTÍ S KÁVOU: Zo všetkých nekravských mliek je konopné najredšie, druhé v poradí je ryžové mlieko. Môže sa pridať do kávy, no vhodnejšie je ho skombinovať s kokosovým mliekom, ak chcete kávu s bohatou chuťou. Konopné mlieko si nechajte pre horúce čaje.

4. Ryžové mlieko

AKO CHUTÍ: ľahko sladké, neutrálne

ZDRAVOTNÉ PRÍNOSY: Ryžové mlieko je dobrou správou pre tých, čo majú alergiu na orechy, sóju alebo semená. Je ľahké na trávenie. V rámci nutričného profilu má mierne vyšší obsah sacharidov ako ostatné rastlinné mlieka. V porovnaní s ostatnými mliekami neobsahuje veľa bielkovín ani tukov.

NAJLEPŠIE S: Ryžové mlieko je najlepšie do smoothies, poridžu (varené ovsené vločky), ale aj do studených cereálií. Deti môžu piť ryžové mlieko aj samé.

AKO CHUTÍ S KÁVOU: Ryžové mlieko, podobne ako mlieko z konopných semien, je viac vodnaté než ostatné druhy, preto do kávy je vhodné ho miešať s kokosovým alebo kešu mliekom.

5. Kokosové mlieko

AKO CHUTÍ: sladké s miernou kokosovou chuťou, husté, bohaté, krémové

ZDRAVOTNÉ PRÍNOSY: Kokosové mlieko obsahuje vysoký podiel zdravých saturovaných tukov, najmä vo forme triglyceridov so stredne dlhým reťazcom, čiže forma, ktorá sa ľahko vstrebáva a vyžíva telom na výrobu energie podobne ako cukry.

NAJLEPŠIE S: Kokosové mlieko je vhodné do omáčok, do ktorých sa bežne pridáva smotana. Je tiež výborné na zahusťovanie smoothies, poridžu a ďalších varených cereálií.

AKO CHUTÍ S KÁVOU: Kokosové mlieko je doslova smotanou rastlín. Je najhustejšie a najkrémovejšie zo všetkých rastlinných mliek, preto je do kávy najvhodnejšie. Už malé množstvo dokáže výborne zosvetliť a dochutiť čiernu kávu. Najviac sa podobá na kravské mlieko.

Záver

Určite ste si všimli, že do nášho zoznamu sme nezaradili sójové mlieko. Nie je to náhoda ani nepozornosť.

Je tomu tak preto, lebo sójové mlieko napriek vyhláseniam rôznych „guruov zdravého stravovania“ považujeme za nanajvýš zdraviu škodlivé.

Viackrát sme sa na tému sóje negatívne vyjadrovali aj na našej stránke.





Súvisiace články:

  • Prečo nekupujte mandľové mlieko z obchodu, ale radšej si vyrobte vlastné
  • Prečo mlieko v skutočnosti kosti nechráni, ale podporuje vznik osteoporózy
  • Prečo by ste nemali konzumovať nízkotučné, ale plnotučné mliečne výrobky
  • Pravda a lži o mlieku a mliekárenskom priemysle


     1  
  

Kategória: Strava Značky: mlieko, rastliny, zdravé potraviny

Odoberajte zdarma naše články emailom!

Zaujíma vás domáca, prírodná a alternatívna liečba? Potom sa prihláste zdarma na odoberanie našich nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.


 



Upozornenie: Tento článok nenahrádza vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.

Komentáre

  1. Hanka

    Podle mých informací se před rýžovým mlékem varuje. Při pěstování rýže dochází ke kontaminaci těžkými kovy v nemalé míře. Z vody nebo půdy, už si to nepamatuji přesně. Samotná rýže by se před vařením měla namáčet a voda vylít. Nebo ji aspoň spařit jako pohanku.

    Odpovedať

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odoberajte naše články emailom!

Poznámka: Odoberanie je zdarma a môžete sa kedykoľvek odhlásiť.


Odporúčame e-knihy o zdraví:

Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Ďalšie zaujímavé články

  • 8 príznakov zlyhávajúcich obličiek, o ktorých by ste mali vedieť
  • Ako získať kryštálovo čistý tón pokožky bez fliačikov a pigmentových škvŕn
  • Jednoduchý domáci recept na liečbu psoriázy, mykózy a ekzémov

© Copyright 2018 Domáca, prírodná a alternatívna liečba · Všetky práva vyhradené · Ochrana osobných údajov (Privacy Policy)

 

Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie a šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.