Domáca liečba

Všetko, čo potrebujete vedieť pre zdravie a krásu

Osteoporóza
  • Hlavná stránka
  • O nás
  • Bylinky
  • Choroby
  • Krása
  • Strava
  • Kontakt

4 skupiny ľudí, ktoré by sa mali vyhýbať konzumácii mrkvy

10. júna 2025 autor: redakcia Leave a Comment

        
  

4 skupiny ľudí, ktoré by sa mali vyhýbať konzumácii mrkvy

Mrkva sa prvýkrát pestovala v Afganistane už okolo roku 900 nášho letopočtu. Hoci oranžová odroda je najznámejšia, vyskytuje sa aj v iných farbách, ako sú fialová, žltá, červená alebo biela.

Chuť mrkvy sa môže líšiť v závislosti od jej farby, veľkosti a miesta pestovania, pričom ponúka mierne sladkú chuť, niekedy však so zemitými alebo mierne horkými podtónmi.


Množstvo 100 gramov mrkvy obsahuje približne 25 kalórií, 6 gramov sacharidov, 2 gramy vlákniny, 3 gramy cukru a 0,5 gramu bielkovín.

Okrem toho je mrkva bohatým zdrojom dôležitých vitamínov a minerálov. Na základe denných nutričných potrieb 100 gramov mrkvy poskytuje zhruba 73% dennej dávky vitamínu A, 9% vitamínu K, 8% draslíka, 5% vitamínu C a po 2% vápnika a železa.

Zdravotné prínosy konzumácie mrkvy

Teraz, keď poznáte živiny v mrkve, je jasné, že jej zaradenie do vášho denného jedálnička bude pre vaše zdravie prospešné.

Betakarotén v mrkve je prekurzorom vitamínu A, ktorý pomáha chrániť oči pred ultrafialovým žiarením zo slnka, znižuje riziko očných problémov, sú ako šedý zákal a vekom podmienená makulárna degenerácia.

Je tiež nevyhnutný pre reprodukčné zdravie, pretože je potrebný pre vývoj spermií a vajíčok, ako aj pre rast plodu a vývoj placenty. Ďalej je nevyhnutný aj pre tvorbu kožných buniek, zabraňuje suchej a popraskanej pokožke. Taktiež stimuluje tvorbu kolagénu, čím redukuje vrásky.

Štúdie preukázali, že dostatočné hladiny vitamínu A v krvi môžu znížiť riziko makulárnej degenerácie až o 25%.

Rodopsín, molekula, ktorá vzniká pri zlúčení retinalu s proteínom opsínom, je nevyhnutná pre nočné videnie a farebné videnie. Pomáha tiež chrániť rohovku a spojivku.

Karotenoidy v mrkve pomáhajú v boji proti rôznym druhom rakoviny. Ukázalo sa, že inhibujú rast rakovinových buniek vrátane rakoviny vaječníkov, prsníka, močového mechúra a iných druhov. Sú tiež silné antioxidanty, ktoré pomáhajú pri tvorbe imunitných buniek a posilňujú imunitu tela.

Vitamín C v mrkve je ďalší antioxidant, ktorý ponúka niekoľko zdravotných prínosov, ako napríklad posilnenie imunitného systému, zvýšenie odolnosti, stimulácia produkcie kolagénu pre rýchlejšie hojenie rán a podporu zdravej pokožky. Taktiež zlepšuje vstrebávanie železa v tele. Je prospešný aj pre reguláciu nálady, zníženie stresu a zníženie rizika straty pamäti.

Výskum ukazuje, že ľudia s vyššou hladinou vitamínu C v krvi majú až o 50% nižšie riziko mozgovej príhody.

Vitamín C ďalej pomáha v boji proti voľným radikálom, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a predchádza hypertenzii, kardiovaskulárnym ochoreniam a dokonca aj rakovine. V kombinácii s vitamínom E, betakaroténom a zinkom pomáha znižovať riziko makulárnej degenerácie.

Okrem spomínaných vitamínov obsahuje mrkva aj vitamín K. Tento vitamín hrá dôležitú úlohu v stabilizácii hladiny vápnika v kostiach, čo pomáha predchádzať osteoporóze a degenerácii kostí a znižovať ich riziko.

Rovnako je prevenciou arteriosklerózy tým, že odstraňuje vápnik z krvi, čím sa znižuje tvorba plaku v tepnách. Vitamín K je tiež prírodná látka proti rakovine, vrátane rakoviny prostaty, hrubého čreva, žalúdka a hrdla. No a napokon pomáha zrážaniu krvi, čím podporuje rýchlejšie hojenie rán.

Mrkva má neuveriteľne bohatý nutričný profil. Má nielen vysoký obsah vitamínov, ale aj antioxidantov, aminokyselín a minerálov. Patrí medzi ne napríklad luteín, ktorý pomáha predchádzať vekom podmienenej makulárnej degenerácii a je vynikajúci pre zdravie očí.

Jedna mrkva poskytuje približne 4% dennej potreby draslíka, čo pomáha znižovať riziko hypertenzie a kardiovaskulárnych problémov.

Vláknina v mrkve podporuje zdravé trávenie, znižuje riziko zápchy a pomáha pri chudnutí. Mrkva je dobrým zdrojom lykopénu, ktorý pomáha predchádzať srdcovým chorobám.


Riziká nadmernej konzumácie mrkvy

Hoci je mrkva skvelá pre zdravie, konzumácia príliš veľkého množstva betakaroténu môže spôsobiť zožltnutie alebo oranžové sfarbenie pokožky. Tento stav, známy ako karoténémia, je vo všeobecnosti neškodný a dá sa liečiť.

V závažných prípadoch však môže narušiť funkciu vitamínu A a ovplyvniť zrak, kosti, pokožku, metabolizmus alebo imunitný systém.

Nadbytok betakaroténu môže tiež predstavovať problémy pre ľudí s poruchami metabolizmu vitamínu A.

Niektorí ľudia sú alergickí na zlúčeniny v mrkve. Ak po konzumácii mrkvy pocítite príznaky ako žihľavka, opuch alebo ťažkosti s dýchaním, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Ľudia s alergiou na mrkvu v anamnéze by mali pred konzumáciou starostlivo skontrolovať zloženie smoothies, zeleninových polievok a iných potravinových výrobkov.

Ľudia, ktorí by sa mali konzumácii mrkvy vyhýbať

Hoci je mrkva prospešná pre zdravie, nie je vhodná pre každého. Nižšie sú uvedené 4 skupiny ľudí, ktorým sa odporúča obmedziť alebo sa vyhnúť mrkve:

1. Ľudia so žltačkou alebo tesne po jej prekonaní

Mrkva obsahuje veľké množstvo betakaroténu, látky zodpovednej za žltú alebo oranžovú farbu mrkvy a niektorých iných druhov zeleniny. U ľudí po žltačkou môže konzumácia veľkého množstva betakaroténu spôsobiť hromadenie tejto látky v tele, čo zintenzívňuje žltý odtieň pokožky a slizníc.

Hoci to nespôsobuje žiadne vážne zdravotné problémy, nadmerná konzumácia betakaroténu môže u ľudí po žltačke žltnutie ešte viac zvýrazniť.

2. Ľudia s cukrovkou

Mrkva obsahuje značné množstvo prírodných cukrov. Pre ľudí s cukrovkou je nevyhnutné kontrolovať príjem cukru. Mrkva má stredne veľký glykemický index.

Výpočet cukru z prírodných zdrojov, ako je mrkva, však môže byť zložitý a môže viesť k nadmernej konzumácii. Preto sa ľuďom s cukrovkou odporúča obmedziť príjem mrkvy, aby sa predišlo náhlemu nárastu hladiny cukru v krvi.

3. Ľudia so zníženou funkciou štítnej žľazy

Jedinci so zníženou funkciou štítnej žľazy (hypotyreózou) môžu mať ťažkosti s premenou betakaroténu na vitamín A.

Z uvedeného dôvodu by si títo ľudia mali dávať pozor na konzumáciu nielen mrkvy, ale aj ostatných potravín s vysokým obsahom berakaroténu (pomaranče, marhule, špenát, kel, žltá tekvica, červená a žltá paprika, paradajky).

4. Ľudia s častou zápchou

Hoci je mrkva bohatá na vlákninu, typ vlákniny, ktorú obsahuje, je nerozpustná vláknina, ktorá môže pri nadmernej konzumácii bez dostatočného príjmu vody spôsobiť upchatie čriev. To môže následne viesť k zápche.

Záver

Hoci je mrkva vynikajúcou potravinou s mnohými zdravotnými prínosmi, je nevyhnutné zvážiť a upraviť jej konzumáciu podľa individuálneho zdravotného stavu.

Pred vykonaním významných zmien vo vašom jedálničku sa vždy poraďte s lekárom alebo odborníkom na výživu.





Súvisiace články:

  • Blahodárne účinky čerstvej mrkvovej šťavy, o ktorých ste doteraz zrejme netušili
  • 14 potravín s takmer žiadnymi kalóriami, no množstvom živín
  • Táto diéta spaľuje až 10 krát viac kalórií než bežná strava
  • Prírodný zázrak na lepší spánok, chudnutie, osteoporózu i cukrovku


        
  

Kategória: Strava Značky: cukrovka, mrkva, štítna žľaza, vitamín A, zelenina

Odoberajte zdarma naše články emailom!

Zaujíma vás domáca, prírodná a alternatívna liečba? Potom sa prihláste zdarma na odoberanie našich nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.


 



Upozornenie: Tento článok nenahrádza vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odoberajte naše články emailom!

Poznámka: Odoberanie je zdarma a môžete sa kedykoľvek odhlásiť.


Odporúčame e-knihy o zdraví:

Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Ďalšie zaujímavé články

  • 10 spôsobov ako zistíte, či je med pravý alebo pančovaný (falošný)
  • 10 vecí, ktoré dokážu výrazne spomaliť starnutie a predĺžiť dĺžku vášho života
  • Prečo zdravotnícke úrady na celom svete dlhé roky volajú po zákaze bezdrôtových technológií

© Copyright 2018 Domáca, prírodná a alternatívna liečba · Všetky práva vyhradené · Ochrana osobných údajov (Privacy Policy)

 

Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie a šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.