Banánové šupky, podobne ako kávové usadeniny, čajové listy alebo citrónová kôra, majú množstvo užitočných spôsobov použitia.
Preto si nabudúce dvakrát rozmyslíte, či ich po dojedení banánov len tak vyhodíte do koša.
Dali sme pre vás dohromady 20 netradičných použití banánových šupiek. Určite aspoň niektoré z nich vyskúšajte.
1) Leštenie topánok. Vedeli ste, že vnútro banánových šupiek dokáže výborne vyleštiť topánky? Jednoducho nimi potrite svoje topánky o potom ich doleštite čistou látkou.
2) Bielenie zubov. Vnútrom šupiek si pretrite zuby a je to! Obsah mangánu, horčíka a draslíka pomáha vybieľovať zubnú sklovinu.
3) Odstraňovanie bradavíc. Len 1 až 2 týždne trvá odstránenie bradavíc pomocou banánovej šupky. Stačí, ak si niekoľkokrát denne ich vnútrom budete bradavice potierať.
4) Zmierňovanie svrbenia. Banánová šupka je výborný prostriedok po poštípaní hmyzom. Nevytiahne síce z rany jed, no zmierni svrbenie, začervenanie a bolesť.
5) Zábava pre deti. Máte narodeninovú oslavu s množstvom prítomných detí? Skúste porozhadzovať po verande 30 banánových šupiek a deti budú mať ohromnú zábavu šmýkať sa na nich.
6) Leštič strieborných príborov. Rozmixujte pár banánových šupiek s vodou v mixéri a výslednú tekutinu môžete použiť na leštenie strieborných alebo iných lesklých kovových príborov.
7) Zvlhčovač pečeného mäsa. Až budete nabudúce piecť mäso, pridajte k nemu zopár banánových šupiek. Tie dodajú mäsu akurát dostatok vlahy na to, aby pri pečení nevyschlo.
8) Uvoľňovač triesok. Ak sa vám do kože zapichla trieska a nejde ju vybrať, priložte na kožu v okolí triesky vnútornou stranou banánovú šupku a na pár minút ju pripevnite páskou. Potom sa pokúste triesku znova vytiahnuť.
9) Odpudzovač vošiek. Vošky naznášajú banánovú šupku. Keď pár z nich zakopete do zeme v blízkosti vašich záhradných ruží alebo iných rastlín, ktoré vošky obľubujú (ako napríklad karfiol), tak ich odtiaľ odoženiete.
10) Hnojivo pre kvety. Banánové šupky obsahujú veľké množstvo minerálov ako vápnik, horčík a ďalšie stopové prvky, ktoré kvety pre svoj rast potrebujú. Pokrájajte ich na malé kúsky a pridajte do zeminy, v ktorej kvety pestujete.
11) Hojenie modrín a škrabancov. Ak si poraníte pokožku, potrite si ju vnútornou stranou banánovej šupky. Urýchlite tak proces hojenia.
12) Kompost. Banánové šupky sa rozkladajú pomerne rýchlo a dodávajú pôde výdatné živiny. Neváhajte ich preto pridávať do vášho záhradného kompostu.
13) Akné. Nanášanie vnútra banánovej šupky na akné ho pomáha liečiť.
14) Liečba suchej pokožky. Ak trpíte psoriázou, potierajte si banánovou šupkou postihnutú pokožku dvakrát za deň. Uvidíte, ako sa časom suchá pokožka začne vytrácať.
15) Príprava dezertu pri táborom ohni. Tento recept (v angličtine) vás určite poteší v prípade, ak radi chodievate do prírody na opekačky,
16) Odkazy deťom. Nechajte svojmu dieťaťu odkaz tak, že špáradlom naň napíšete písmená. Do obeda v škole vyryté písmená zhnednú a správa sa tak bude dať prečítať.
17) Liečba hemoroidov. Áno, hádate správne! Podobne, ako pri akné a psoriáze, banánové šupky dokážu pomôcť aj s hemoroidmi. Je potrebné ich pravidelne potierať vnútornou stranou šupiek.
18) Hnojivo pre paradajky. Ak pestujete doma paradajky, tak pri ich vysádzaní omotajte malé rastlinky do banánovej šupky. Paradajky tak vyrastú rýchlejšie a vďaka živinám z banánových šupiek budú aj chutnejšie a výživnejšie.
Poznámka: Šupky môžu síce obsahovať zvyšky pesticídov, no v porovnaní s množstvom, aké sa na paradajky bežne strieka, to bude len zanedbateľné množstvo.
19) Dusené bravčové s ryžou. Vyskúšajte jeden skvelý recept na bravčové mäso a ryžu v banánovej šupke (v angličtine).
20) Antidepresívum. Výskumníci zistili, že pitie vody z prevarenej banánovej šupky (prípadne odšťavenej) dokáže povzbudzovať dobrú náladu. Pred mixovaním šupku samozrejme dobre umyte vo vode s octom alebo sódou bikarbónou, aby ste z nej odstránili zvyšky pesticídov.
Pridaj komentár