Upchaté tepny sú nebezpečná záležitosť. Môžu spôsobiť mnoho zdravotných problémov, z ktorých najnebezpečnejšie sú vysoký krvný tlak, infarkt a mozgová mŕtvica.
Ako však zistíte, že vaše tepny môžu byť upchaté? A ideálne skôr, ako sa veci zhoršia alebo budú potrebovať lekársky zásah? Venujte pozornosť svojmu telu. V tomto článku vám prezradíme príznaky upchatých tepien, ktoré mnoho ľudí prehliada.
Čo sú tepny a akú majú úlohu
Tepny sú krvné cievy, ktoré prenášajú okysličenú krv po celom tele. Túto krv prenášajú do mozgu, do všetkých hlavných aj vedľajších orgánov tela, do svalov a prostredníctvom menších žíl dokonca až po končeky prstov na rukách a nohách.
V zdravých tepnách krv voľne prúdi, pretože majú hladké steny a nie sú upchaté. Upchaté tepny však majú na stenách nahromadené plaky. Tieto plaky znižujú prietok krvi a môžu ho dokonca úplne zablokovať, čo spôsobí infarkt alebo mŕtvicu.
Poznať včasné príznaky upchatých tepien je kľúčové na vyriešenie problému skôr, ako vystaví vše telo smrteľnému riziku.
Stav upchatých tepien je možné zlepšiť pomocou stravovacích a cvičebných opatrení. Ak sú silno upchaté alebo máte rodinnú anamnézu srdcových problémov, váš lekár vám môže predpísať lieky, ktoré pomôžu udržať vaše tepny pod kontrolou.
Lieky na predpis však mávajú aj množstvo negatívnych vedľajších účinkov. Našťastie, existujú aj prírodné spôsoby čistenia ciev, na ktoré odkazujeme v závere článku.
No a tu už nasledujú príznaky upchatých tepien:
1. Nevoľnosti
Realisticky, akého zdravotného problému nie je nevoľnosť príznakom? Jedným z najbystrejších spôsobov, ako nám naše telo hovorí, že niečo nie je v poriadku, je práve nevoľnosť.
Samozrejme, len preto, že cítite nevoľnosť, neznamená, že máte upchaté tepny. Ak však nevoľnosti pretrvávajú, mali by ste sa o tom porozprávať so svojím lekárom.
2. Bolesť na hrudníku
Bolesť na hrudníku je známa aj ako angína pectoris. Je dôsledkom zníženého prietoku krvi do srdca v dôsledku nahromadeného plaku v tepnách, ktoré k nemu vedú.
Angína pectoris zvyčajne začína v hrudníku pri hrudnej kosti a potom sa môže rozšíriť do ľavej ruky, ramena, čeľuste a hornej časti chrbta.
Ak pociťujete pretrvávajúci tlak na hrudníku a bolesť, okamžite sa poraďte so svojím lekárom.
3. Dýchavičnosť
Ak pociťujete dýchavičnosť, môže to byť spôsobené upchatými pľúcnymi tepnami.
Aj keď je normálne cítiť sa dýchavične po vyjdení po schodoch alebo po inej fyzickej námahe, ak je dýchavičnosť silnejšia ako zvyčajne, pretrváva a najmä ak sa vyskytuje pri sedení, mali by ste sa nechať vyšetriť.
4. Slabosť alebo necitlivosť na jednej strane tela
Ak je prietok krvi v krčných tepnách obmedzený alebo prerušený, môže to spôsobiť slabosť alebo necitlivosť na jednej strane tela.
Krčné tepny sú tie, ktoré vedú krv zo srdca do hlavy a nachádzajú sa na oboch stranách krku. Obe sa rozvetvujú na dve vetvy – jednu, ktorá vedie krv do mozgu a očí, a druhú, ktorá ju vedie do tváre, na jazyk a do vonkajších častí hlavy.
5. Nezrozumiteľné slová
Nezrozumiteľná reč môže byť príznakom viacerých ochorení. Jedným z nich je zablokovanie krčných tepien. Môže ísť buď o vnútornú vetvu, ktorá privádza krv do mozgu, alebo o vonkajšiu vetvu, ktorá ju privádza k jazyku.
6. Zhoršovanie zraku
Postupná strata zraku je príznakom upchatej vonkajšej vetvy krčnej tepny. Môže sa to stať v jednom alebo oboch očiach.
Ak pociťujete náhle zhoršenie zraku alebo rozmazané videnie, okamžite vyhľadajte lekára.
7. Bolesti nôh
Existuje milión a jeden dôvodov, prečo pociťujete bolesť nôh. Jedným z týchto dôvodov môžu byť upchaté periférne tepny. Sú to tepny v nohách a rukách.
Bolesť v jednej nohe bez iného vysvetlenia, ako je napríklad zranenie, môže znamenať, že máte upchatú tepnu.
8. Studené nohy
Keď krv nemôže voľne prúdiť telom, vaše končatiny budú studené.
Studené nohy môžu znamenať, že prietok krvi v nohách je zablokovaný alebo obmedzený, takže nohy ostávajú nedokrvené. Môže to byť príznakom zablokovanej periférnej tepny.
9. Pomalé hojenie poranení nôh
Toto súvisí s nevysvetliteľnými studenými nohami. Zranenia potrebujú na hojenie krv. Ak tam krv neprúdi alebo tam neprúdi dostatočne, tieto zranenia sa hoja pomaly alebo vôbec.
Ak si všimnete, že zranenia na chodidlách alebo dolných končatinách sa nehoja tak, ako majú, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.
10. Búšenie srdca
Pravdupovediac, kedykoľvek si všimnete zmeny v srdcovej frekvencii, mali by ste navštíviť svojho lekára. Keď sa váš srdcový tep náhle stane badateľným, búšenie srdca môže byť znakom toho, že krv neprúdi správne.
Môžete to pociťovať ako búšenie srdca, trepotanie alebo nepravidelný tlkot. Zvyčajne to trvá len niekoľko sekúnd, maximálne minút. Je možné, že tieto pocity budete cítiť aj v krku alebo hrdle.
Zrátané a podčiarknuté
Uvedomovanie si príznakov upchatých tepien, ako aj iných zdravotných problémov, z vás nerobí hypochondra. Skôr vás to chráni.
Odvaha vyhľadať lekársku pomoc po spozorovaní príznakov môže zachrániť váš život alebo život niekoho, koho milujete. Berte svoje príznaky vážne a poraďte sa s lekárom, ktorý vám predpíše rôzne lieky.
Mnohé z týchto liekov však majú aj nepríjemné vedľajšie účinky. Ak uprednostňujete prírodnú liečbu, tak na tému čistenia upchatých ciev sme pred časom publikovali samostatnú elektronickú knihu. Viac informácií o nej nájtede TU a o českej verzii e-knihy TU.
V knihe sa dozviete veci ako napríklad to, aké sú riziká liekov proti cholesterolu (statínov), čo robiť, ak vám lekár nechce dovoliť tieto lieky vysadiť, aká je pravda o nízkotučnej strave, aké sú ďalšie príznaky upchatých ciev, čo je skutočná príčina ich upchávania, ako cievy vyčistiť, ako predchádzať infarktom a mŕtviciam a množstvo ďalších užitočných informácií.
Pridaj komentár